Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 11:28

To určitě není fikus elastica, je to philodendron, konkrétní druh bych mohla zjistit, až budu doma u knih :)

Já bych nejen presadila, ale i omladila. Tj. nastrihat/narizkovat, nechat zakorenit a zasadit několik řízků do jednoho květináče. Výsledkem bude bohata Mlada rostlina, tato už je hodně stará a bude dělat ty slahouny jen delší a bude nevzhledna.

Online Pinot Noir
Avatar
24411 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 12:36

MP Meri tohle vždycky naznačuju tchýni, že by měla provést s potosy. Dělám to tak co dva roky, ta kytka je trochu taková zapomenutá Popelka dnes, ale když ji člověk udržuje mladou, tak je potos krásný, kompaktní, bohatý. Vždycky mi chválí ty moje, jak se jim u nás daří, tak jí vždycky říkám, že tomuto se daří všude, ale chce to trochu péče, aby to bylo hezké. Před deseti lety se nastěhovali do našeho bytu, kde jsem dva potosy nechala, a od té doby jsou tam tak. Asi třicetimetrové holé šlahouny a pár zdechlých listů. Mně je těch kytek tak líto! 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 13:44

Pinot Noir Jj, já potos dost dlouho nechápala, ale znala jsem jen ty vypelichane slahouny. Pak jsem zjistila, jaká je to bozi kytka. To samé je se spoustou dalších, třeba koprivy, tradescantie, všechny ty svicniky, starceky ... ale i monstery, philodendrony a další, všechno je to potřeba nemilosrdně strihat a zahustovat,  aby to vypadalo pěkně. Vlastně je to to samy, jako s vlasama, jenom tam jsem se to ještě nenaucila

Offline Kan
Avatar
6917 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 13:58

MP Meri Naprostý souhlas, ostříhat a nařízkovat.

Offline Janulik03
Avatar
16636 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 09:48

Toto obdobie je na kvety nadherne. 

Perovskia 

Moje najmilovanejsie hortenzie. Spod tych obycajnych vykukaju tie pre mna najkrajsie

Offline Magráta
Avatar
7764 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 10:32

MP Meri potvrzuji - potos je fakt super kytka + samozřejmě monstera a já osobně mám ráda i zamiokulkas 

Online Pinot Noir
Avatar
24411 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 11:47

Magráta Potos je super, ale hodně lidí ho má právě hnusný, neudržovaný, tak to podle mě dost škodí jeho pověsti ;)

Offline Janulik03
Avatar
16636 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 16:22

Magráta Pinot Noir potos je fakt super mama ho kedysi mala taky ten typicky 5 m dlhy natiahnuty popod strop. Ja zas nemam kvety moc v kvetinacoch to ma moc nebavi stacia mi tie vonku a v zimnej zahrade. Sj tie redukujem. 

Offline Lamicka
Avatar
13336 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 18:09

MP Meri Pinot Noir tchyne tedy ma to same, rika, ze je to filo-neco a vypada stejne desive jako ta moje chudera :) blby dotaz, ale ja kytky nikdy nemela, mam jen rymovnik a malicke tlustice, ktere zbyly po zahubene chudere... Takze az ji budu presazovat, tak ji mam jakoze ustrihat ty slahouny, pichnout je nekam vedle do zeminy a ono to zakoreni? 

Offline Kan
Avatar
6917 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 21:17

Lamicka Ustřižené šlahouny dávám do sklenice s vodou a množím hydroponicky. S řízkem do stimulátoru a potom do zeminy mám zkušenost jen u tlustic a aloe. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 21:26

Lamicka Takže philodendron :) Jinak skoro určitě nezakoření přímo v hlíně. Co bych udělala já - celou kytku bych rozstřihala na nějaké cca 20 Cm kusy, zbytek vyhodit. Ten střih musí být vždycky tak, aby zůstalo Kolínko se vzdušným kořenem. To pak strčíš do vody kořenit. Cca za 14 dnů se objeví první kořínky, doporucuju ale počkat na poradnej korenovej systém. Pakbeprve zasadit do hlíny. Ideálně rašelinová směs, ale bude stačit i zahradnickej substrát.

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 21:29

Takhle aktuálně třeba koření jeden můj philodendron. Ty malé vystupky jsou ty vzdušné kořeny.

Offline Lamicka
Avatar
13336 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 22:01

Kan MP Meri diky moc za rady :) zkusim to.

Offline continuity
Avatar
33532 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 22:57

Lamicka pakliže ti množení jde jako mě, asi bych si nechala nějakou část kytky, co ma ted koreny v hline. Ona se ti zmladi i tím řezem. Aby ti zůstalo alespoň něco. Jedina kytku, co jsem schopná jakž takz zakořenit, je potos, všechny ostatní řízky mi vždy zdechnou. 

Online Garfie
Avatar
23865 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 07:40

Já naivka si myslela, že jsem se zbavila slimáků!  Ani h..., po dvou týdnech na dovolené posetý trávník!!! 

Offline Lamicka
Avatar
13336 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 07:53

Garfie nezkousela jsi takove ty granule proti slimakum? Pouzivam to na chalupe, poradila mi to tchyne. Letos je jich strasne moc.

Offline Lamicka
Avatar
13336 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 07:54

continuity to urcite udelam, diky. 

Offline Janulik03
Avatar
16636 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 07:59

Garfie vitaj do klubu  aj nam sa tdalo ze to teplo ich zastavilo ale houby. Vcera jeden mega mega velky cakal pred garazou a ostatni sa ponahlali zozrat gaury

Online Garfie
Avatar
23865 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 08:07

Lamicka No právě že zkoušela! Na začátku července jsem je nakrmila, denně sbírala a už jsem si naivně myslela, že jsem úspěšná. :-/ A to mám pidizahradu, jen asi 250 metrů. 

Offline Len
Avatar
2197 příspěvků moje polička 11. srpna 2020 10:47

Magráta 

Já jsem úplně mimo trendy, nelíbí se mi potos (udržovaný) a monstera už vůbec ne, to je úplně do přiznání.:) Ale zamioculcas naopak moc, a je super bezúdržbovej.