Čaj a káva

14. listopadu 2017 13:10
Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 04. března 2019 15:05

wendulka 

To už zní vysloveně jako masala... a to je jedinej čaj, do kterýho se mi cukr vyloženě hodí.

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 04. března 2019 15:10

barbucha A mléko.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 04. března 2019 15:25

barbucha Massalu jsem ještě nezkoušela, takže nemůžu posoudit.

S tím cukrem se to fakt snažím nepřehánět. O víkendu jsem tak v naší místní kavárně s makrobiotickou stravou zkusila cappuccino, připravované z mandlového "mléka" tentokrát už úplně bez a zjistila, že mi tahle kombinace chutná a dokonce moc.

Jako kafař ze mě asi zatím ještě dlouho nebude. Aspoň to bezlaktozóvý mlíko tam potřebuju. Ale i toto u sebe považuju za dost zásadní posun.

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 04. března 2019 15:30
Reakce na Sweet Potato:

barbucha A mléko.

​No, vono by se to mělo v mlíce už rovnou vařit, ne?

Offline černá káva
Avatar
1906 příspěvků moje polička 05. března 2019 08:02

wendulka Jak tak zjišťuji, má vaše město kromě krásné polohy  i úžasnou kavárnu i čajovnu. (a kulturní a sportovní akce)

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 05. března 2019 10:38

barbucha šmarjá, ako som sem preklikla zo zjavov a "bielej diéty", tak prvé, čo ma napadlo bolo, že tak to by som neriskovala

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 05. března 2019 11:12

Tak jo, pokud jde o tmavý Shu Pu-Erh, asi jsem konečně přišla na to, která chuť bude ta MOJE, aniž bych si ji potřebovala upravit jediným zrnkem cukru.

Yezhuang Shuangli Zhongpin 2008

Zdenek
Avatar
06. března 2019 13:59

wendulka Já jsem si cestu k Shu ještě ani hledat nezačal.

"Poslední čajový" nález mne ale vůbec nepotěšil, naopak. V šatní skříni jsem náhodně našel originální 30 g balení Gyokuro Rinpou a asi polovinu balení Sencha Okuyutaka. Kde se tam vzaly? Uvedená minimální trvanlivost 12/2012. Škoda, pokud mne paměť neklame, za čerstva to byly moc dobré čaje. Původně tmavě zelená barva a nádherná vůně, kde je jim konec. Dofrasa!

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 07. března 2019 19:49

Zdenek Ajaj, to zamrzí. No mně čajové sběratelství snad zatím nehrozí.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 07. března 2019 19:50
Reakce na černá káva:

wendulka Jak tak zjišťuji, má vaše město kromě krásné polohy  i úžasnou kavárnu i čajovnu. 

​A už jsem i přišla na to, jaký druh používají. Sezónní Tam Dem Espresso https://www.doubleshot.cz/kava/espresso-smes/tam-dem-espresso-350g .

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 31. března 2019 15:45

No mně čajové sběratelství snad zatím nehrozí.

Cože jsem to tady před třemi týdny psala za silácký řeči?

Takže hlásím první úspěch, pokud jde o zelený Pu-Erh. Také Gushu, ale z oblasti Midishan z loňské sklizně, lisovaný do malých 8 g kuliček. Si je teda půlím.

Dál potom mám skvělý černý Pu-Erh 2015 Laoshu Xiaotuo Shucha v provedení minituo s příchutí hořké čokolády.

A už nahlížím i mimo oblast Pu-Erh. Zakoupila jsem ten červený Assam, co jsem dostala ochutnat minule. Je to zimní Assam ze Zahrady Luma z loňské sklizně s naprosto fantastickou chutí a vůní pomerančů, koření a dřev.

A konečně jsem úplně přestala sledit kafe, že už jenom s mlékem (bezlaktózovým mandlovým), abych podobně jako u toho čaje zjistila, jaké druhy mi vlastně chutnají.

Že já s tím vůbec začínala...

Offline Renusatko
Avatar
11581 příspěvků moje polička 31. března 2019 19:04

wendulka , jo to taky dovede být pěkná závislost. 

Offline Ounz
Avatar
19820 příspěvků moje polička 16. dubna 2019 15:01

Máte někdo doma konev na přípravu ledové kávy (hario konkrétně), stojí za nákup? Nějak tu nad ní mudruju..další varianta je, ž si koupim v60 a konev. (Už mám doma french press a koťgo, ale děsně mě otravuje to mytí..) 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 13:36

Renusatko No a ještě se ti musím přiznat, že jsi měla úplnou pravdu s těma pytlíkovejma čajema, jak se tím člověk začne víc zaobírat. Zrovna dneska jsem si schválně po dvou měsících neustálýho pití sypaných a lisovaných čajů udělala hrnek toho bio mátovýho čaje z Billy v sáčcích, kterej jsem pila původně. Uskrla jsem asi třikrát a musela jsem ho vylejt. To se nedalo.

Offline Renusatko
Avatar
11581 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 19:08

wendulka no a to já nejsem žádný gurmán, jen prostě i tak ten rozdíl je neskutečný. 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 20:42

Renusatko No jo, jenže takhle si už kromě čajoven asi nikde žádnej nedám, pokud nebude vyloženě z čerstvý máty, já děvče nešťastný. To abych si rychle začala zvykat na presso bez mlíka, když nebudou mít někde bezlakto, jinak skončím jen o vodě jako Fleur.

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 20:53

wendulka Tak já jsem asi šťastný člověk. Mám ráda kvalitní čaje, ale nedělá mi problém ani obyčejný. Mátu mám většinu roku z domácího chovu, ale ani průměrně kvalitní pytlíková mi nepřijde nepitelná. Ale pro mne je máta stejně letní pití, v zimě po ní zatoužím spíš výjimečně.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 21:04

Sweet Potato Tak to já mívám chuť na takovej Assam, který je zase považovaný za zimní zahřívací, i teď.

Na ten mátový jsem byla původně zvyklá kvůli lepšímu trávení. Ale máš pravdu, že zejména z té čerstvé máty dovede v létě i příjemně osvěžit.

Offline Sweet Potato
Avatar
34791 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 21:07

wendulka Já se ji naučila pít v Maroku, tak asi proto ji mám spojenu s horkem.

A i takové ty teorie, rozdělující potraviny mezi zahřívající a ochlazující, ji prý řadí mezi ochlazující.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 17. dubna 2019 21:17

Sweet Potato Věřím, ale kdybych se těmi teoriemi měla řídit, tak už nebudu mít tuplem co pít.

I když je pravda, že za ty poslední dva měsíce už si tu Marockou mátu od Gschwendera dávám doma taky jen vyjímečně ve srovnání s dřívějškem, spíš jen tak na obměnu. Ale před tím denně a vůbec mi to nepřišlo, jestli teplo nebo zima.