Vonné svíčky

07. listopadu 2014 20:20
Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 22. února 2017 09:07
Reakce na rozarka:

V Bille mají svíčku s vůní kávy, ale jak je kvalitní, to nevím. Já kávové nemůžu, připomíná mi to těhotenství, kdy mi smrdělo všechno a káva opravdu hodně. 

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 22. února 2017 11:11
Reakce na Mirka:

Dík,musím tedy do Billy. Zatím všechno,co jsem koupila,vonělo v prvním plánu jako káva,hned za tím čekal kokos nebo karamel a bylo po radosti. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 08:00

Včera jsem na Fleru objednala několik svíček jako dárky k Vánocům. Nejvíc se mi líbí tyto dvě (viz foto). Tu černobílou mám pro syna. Myslím, že i jemu se bude líbit. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 08:02

... a druhá (nešly mi vložit obě fotky do jednoho příspěvku)

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 08:58
Reakce na Dalia:

Když dáváš svíčky jako dárky, nebavilo by Tě nějaké sama udělat? Mám zkušenost jen se svíčkami ze včelího vosku, ale je to velmi jednoduché a zábavné. Pláty včelího vosku se dají koupit v několika barvách, pak na nízkou teplotu trošku ohřát v troubě a krájet, tvarovat, vykrajovat vykrajovátky na cukroví... Kromě svíček se dají vyrábět i ozdoby na stromeček nebo na dárky. Nebo můžeš vosk úplně roztavit a použít formičky. A ta vůně 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 09:25
Reakce na Emi:

Děkuji za odkaz  ... myslím, že by mě to bavilo. 

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 10:35
Reakce na Dalia:

Tak to mám radost. Ten odkaz byl první obchod s dobrými fotkami a větší nabídkou, co jsem našla, dřív jsem vosk kupovala od jedné chráněné dílny z Prahy, ale už bohužel nefunguje. Anebo, pokud bys měla zájem o ten přírodní žlutý, tak bys mohla zkusit nějaké včelaře v okolí a ptát se na mezistěny.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 11:52
Reakce na Emi:

Takže Ty sama také vyrábíš svíčky?

Koukala jsem, co vše je k tomu třeba pořídit (ponorný teploměr, formy atd.). Bude to trochu investice.  Ale láká mě to velice!

Offline slniecko admin
Avatar
17564 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 11:58
Reakce na Dalia:

Závisí od toho, ako veľmi profi chceš výsledok. Zo začiatku stačí rozpúšťať vosk vo vodnom kúpeli, podobne ako čokoládu na polevu, to vidíš, keď je to roztopené, my sme si s deťmi formy vyrábali z krabičiek od liekov a kometiky. Čo určite potrebuješ je knôt, tie kovové podstavce na knôt nie sú nutné (stačí zauzliť), ale sú praktické a nie drahé a samozrejme vosk/parafín. Naši to s nami robievali keď sme boli decká dokonca zo zvyškov starých sviečok zo svietnikov (treba ovšem obrať vosk zo zvyškov knôtu a ak je dekorovaná sviečka niečím iným ako voskom, tak aj to).

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 12:01
Reakce na Emi:

Nejspíš máš na mysli dílnu Ignis. Ta už skončila, pracovníci přešli do Gawainu (parádní chráněná dílna na vlněné a plstěné výrobky) a výrobu svíček předali do Camphillu na soutoku https://www.camphillska-svice.cz/

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 12:09
Reakce na slniecko:

Jak moc bude výsledek "profi" závisí od mé zručnosti a trpělivosti. Velká očekávání do prvních svíček rozhodně nevkládám. 

Vyrábět svíčky ze zbytků vosku bych také ráda. Mnohdy zbude vosku poměrně dost a je mi líto jej vyhodit.

Ohledně materiálu nevím, jaký do začátku zvolit - parafín, palmový vosk, gel? Láká mě ten palmový, ale ráda si nechám poradit.

Offline slniecko admin
Avatar
17564 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 12:40
Reakce na Dalia:

Poradia lepšie kočky. My buď "recyklujeme", alebo máme od včelára.

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 13:17
Reakce na Dalia:

Svíčky dělám jen ty ze včelího vosku, chtěla jsem je dělat i s dcerou a jejími kamarádkami, tak jsem vybrala to nejjednodušší a nejbezpečnější. Koupila jsem na ně jen různobarevné pláty a knoty. Jestli máš elektrickou troubu, nic speciálního na začátek není potřeba. Teplotu jsem nastavila cca na 40 stupňů, aby vosk změkl asi jako modelína, ale neroztekl se úplně. A pak jsme používali papír na pečení, nůž a vykrajovátka. Teď mám připravené formičky, tak jsem zvědavá, jak to s nimi půjde :-)

Když děláš svíčky z těch plátů, můžeš si s nimi pohrát. Nemusí to být jen obdélník, co se stočí do válce, když změníš tvar plátu, svíčka je pak třeba postupně se zvyšující zatočená spirála. Nebo můžeš do plátu vykrojit dírky vykrajovátky a pak z toho udělat svíčku, můžeš z plátu udělat podložku a postavit na ni svíčičky a stromeček nebo domeček z vosku... Je to vážně zábava.

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 13:18
Reakce na Leisha:

To je přesně ono, děkuju moc. Zrovna se chystám zase něco dokoupit, tak se mi to bude hodit.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 30. listopadu 2017 14:32
Reakce na Emi:

Včelí vosk určitě vyzkouším také. 

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 01. prosince 2017 09:44
Reakce na Dalia:

Gel je jednoduchej - vlastně jde jen o aranžmá ve sklenici (a případně vůně a barvy). Asi si u toho dost vyhraješ, mě to po pár pokusech přišlo trochu jako nuda (a hlavně svíčka co ubývá mi přijde nějak mnohem hezčí než jen klesající hladina ve sklenici), ale hezký to teda je velmi.

Po zkušenostech s výpomocí v camphillský svíčkárně mám akorát pár poznámek, vztahujou se na svíčky z čistýho vosku, ale nejspíš to platí i pro jiný:

Tloušťka knotu ve vztahu s tloušťkou svíčky je velmi důležitá; záleží na tom, jestli bude svíčka hořet dobře a nebude odkapávat (moc tlustej knot hoří příliš rychle, moc tenkej zas nezvládne rozpustit celej průměr svíčky a pak zůstává neshořelej okraj a celý to různě taje a stéká); přichází se na to pokusama a omylama, ale vpodstatě když máš správnou tlouštku knotu, svíčka hoří dlouho, pravidelně a beze zbytků. Takže experimentovat :-)

Když je vosk nečistej (se spoustou prachu, rovnou od včelaře bez vyfiltrování....) tak se při hoření knot celkem rychle ucpe těma prachovejma částečkama v tajícím vosku knot a pak už to nikdy pořádně nehoří (ještě mám doma bedýnku máčenejch svíček z tábora z vosku přímo od včelaře, co maj tenhle problém, a nezbyde než je jednoho dne rozpustit, přefiltrovat a začít znova).

U některejch typů knotu záleží, kterým směrem - koncem - je máš nahoru. V protisměru hořej hůř. Proč, to nevím.

Na svíčky jsou nejlepší silikonový formy. Jsou dělaný tak, že je ta forma na jednom boku rozkrojená a na nalévání se to spojuje gumičkou. Když už bys se do těchhle hrátek chtěla pouštět důkladnějc, v hobbymarketech mívaj silikonový hmoty co si z nich můžeš odlejt formu jakou potřebuješ,

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 01. prosince 2017 09:48

A jinak děkuju za vytažení týhle diskuze, jdu vyndat sojovej vosk co už mi tu dlouho zapomenut leží a ještě jsem ho k ničemu nepoužila, a vyzkouším nějakou tu vonnou svíčku :-)

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 01. prosince 2017 12:49

Děkuji za zajímavé informace. 

Příští týden si objednám knoty, formu a materiál a začnu zkoušet. Ještě se chci zeptat - je nutné mít ponorný teploměr a měřit teplotu, když se hmota rozpouští?

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 02. prosince 2017 11:29

Jsem celkem zklamaná vosky do aroma lampy značky Yankee Candle. Nevím, možná je to jen můj pocit, ale přijde mi, že voní pouze krátce.  Efekt mi nějak neodpovídá ceně. 

Stejně tak votivní svíčky - neprovoní ani malý prostor. 

Offline RoSa
Avatar
8165 příspěvků moje polička 02. prosince 2017 12:15
Reakce na Dalia:

Já ty votivní svíčky krájím do aromalampy místo vosku - na gramáž to vyjde levněji a hlavně: fakt to jako hořící svíčka vůbec není cítit, ale jako rozpuštěný vosk ano.