"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 11. června 2021 13:32

Lilly_Ku no to je dost kulhavy srovnani, vegan je z principu nejedlik zivocisne stravy, jinak by to nebyl vegan. kdo maso ji tak ho muze jist jednou do roka nebo trikrat denne to je fuk..

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 11. června 2021 13:46

Malá zajímavost (možná pro někoho) blízká tématu: doktor na gastru nám říkal, že člověk není zcela uzpůsoben k pití mléka a konzumaci mléčných výrobků, a že laktózová intolerance je v podstatě normální stav, že to bude vyžadovat další tisíce let, než se orgány člověka uzpůsobí a budou štěpit laktózu běžně. Také jsem k tomuto četla knížku a lidí s laktózovou intolerancí je snad kolem 80% (více v Asii a Africe). Říct tím nechci s ohledem na téma nic , jen mi to přijde zajímavé, jak považujeme ze zvyku něco za odchylku od normálu a přitom to tak ve skutečnosti není.

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 11. června 2021 13:52

barbuchaJa bych taky ze stravy, v niz neco chybi a musim to dodavat v tabletach, nemela u ditete dobrej pocit, jakoze teda asi neni uplne vhodna. Navic asi ne kazdej, kdo stravuje vegetariansky dite, si ty problemy uvedomi a doplnuje aspon ve forme tech tablet. Do vegansky stravy malych deti bych urcite nesla. 

Pak taky nechapu vegetariansky stravovani psu, a kocek uz vubec. 

Na druhou stranu obohatit si jidelnicek vege receptama je super, zjistit, ze i hamburger bez masa je skvelej, lustenin je spousta druhu a co vsechno se tak da uvarit, narazit na limity, treba ze sojovy maso mi nechutnalo zatim nikdy...

Offline Lilly_Ku
Avatar
4093 příspěvků moje polička 11. června 2021 13:53

viktorka_od splavu jo, ale jak i tady ukazuje diskuze, mezi absolutnim veganem a masozravcem je spousta mezistupnu. Napr lidi, co zivocisny vyrobky nebo maso v ruzny mire a z ruznych duvodu omezujou.

Proste ty stravovaci zvyky jaou fakt hodne ruznorody.

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 11. června 2021 14:00

nonemy Zcasti ma pravdu, na druhou stranu mam pocit, ze trochu preslo obdobi, ze lepek je zlo, a hodne veci se ted zase svadi na mliko. Vetsina lidi tady ve stredni Evrope se z deficitem laktazy nerodi, ale s vekem se u casti lidi ten enzym vycerpa. 

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 11. června 2021 14:08

nonemy ono je to tak, že za možnost jíst mléko může mutace, která je velmi běžná právě ve střední a severní Evropě. Evoluční výhodu tady měli lidi, kteří z mleka profitovali, protože bylo dostupné i v zimě. V krajinách, kde není tak výrazně období vegetačního klidu, to tolik potřeba nebylo.

Teď je teď lidi, kteří laktózu nemůžou v Evropě asi uz vic, co ja osobně přičítám větší migraci - že svazku středoevropanky například s aziatem pravděpodobněji vzejde potomstvo, které ten problém bude mít. 

Offline Dadoo
Avatar
11569 příspěvků moje polička 11. června 2021 15:05

Moje obě dcery jsou v podstatě od dětství vegetariánský, starší byla 15 let přísná veganka. Os 15 do 30 let. 

Dnes se obě stravu ji na pomezí vege/Vega. Michana vejce by nesnedly, ale v nouzi nebo výjimečně snedi jídlo, ktere je obsahuje stopy živočišných produktu. V Česku bohužel v restauraci často nenabízejí nic jiného bez masa, než je smažený sýr. Živočišné produkty  vyrazuji všude, kde to jen jde. 

U starší to začalo spontánně cca 4.roku věku. 

V roce 1995 americko-kanadska asociace dietologu uznala veganske stravování jako možné a dostatečně pro člověka v každém životním období a stavu, tedy i pro děti i těhotné. 

ALE! Je příšerně těžké dostat dostatek živin u veganstvi. U veget, pokud konzumují vejce a mléčné výrobky, to problém absolutně není. 

Ale u vegan ano, protože je strašně složitá skladba jídla a opravdu to nemusí dopadnout dobře, když se to neumí. 

Prostě ten, kdo se živí jen banány a čokoládou není vegan a nejí zdravě. 

Ale kdo to umí, dostává všechny potřebné živiny a jeho tělo rozhodně veganstvim nestrada. 

Ale znovu opakuji, že je skutečně náročné zajistit dostatečný příjem všech živin. 

Offline Garfie
Avatar
23623 příspěvků moje polička 11. června 2021 15:34

Pojem flexiterián jsem nezanala, ale je to přesně to, co jsem!

nonemy Třeba v Japonsku je to mléko hodně neobvyklé, i výrobky z něj. Sýry tam historicky vůbec nevyráběli, taky ta dnešní nabídka podle toho vypadá, už jsem tu mockrát na to téma líčila zábavné historky. Teď se tam už mléčné výrobky koupit dají, ale výběr není velký. A například polotučné mléko má cca 4,5% tuku, to mě vždycky pobaví! Jedinou výjimkou je Hokkaido, taky je většina mléčné výroby v Japonsku odtud, ale Hokkaido není úplně typické Japonsko, ani kulturně a složením obyvatel. 

Offline MaeGandal
Avatar
1600 příspěvků moje polička 11. června 2021 16:16

Garfie na Hokkaido je úplně jiné podnebí, že? Sníh a tak. To myslím odpovídá té teorii, co popisovala continuity 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 11. června 2021 16:28

Dadoo . U toho vege/vega...ja s tim v puberte dost koketovala, ale ze strany zejmena taty byl tak nepredstavitelny odpor a i shazovani, ze jsem to nikdy nedotahla. Aspon jsem to castecne bojkotovala treba tim, ze jsem nechavala maso, se dycky mohl zjancit . Kamaradka byla v te dobe veganka i se sestrou a mely asi takovou podporu ze strany rodicu jako tvoje dcery. Vlastme v tomhle mame s tatou mirne konflikty doted. 

Online brrr
Avatar
9901 příspěvků moje polička 11. června 2021 18:43

Nemáte někdo tip na oběd někde na přibližné trase Plumlov, Punkevní jeskyně, Křtiny?

Offline Rhaenys
Avatar
330 příspěvků moje polička 11. června 2021 19:47

Prosím vás, potřebovala bych tip na tenisky do města, které jsou lehké a dobře odpružené a pohodlné, začaly mě teď v třetím trimestru bolet nohy. Nevíte někdo, jaké by byly vhodné?

Offline Karja
Avatar
35506 příspěvků moje polička 11. června 2021 19:59

Jaká je první pomoc na nějaký zablokovaný záda mezi lopatkama? Bolí mě to, do toho i hlava, zvracim, ale řekla bych, že prapůvod všeho jsou ty záda  Objednala jsem si cocacolu a sekla do sebe dva ibuprofeny a snad to trochu povoli nebo aspoň usnu 

Offline Kan
Avatar
6766 příspěvků moje polička 11. června 2021 20:04

KarjaMám stejný recept a ještě poprosím manžela o masáž nějakou jeho koňskou / ice mastí, on na to hodně věří a má doma dost výběr. Minulý týden jsem ho poslala do Lidlu pro tu velkou zakysanou smetanu a přišel s Jezevčí prsní mastí. 

Offline Karja
Avatar
35506 příspěvků moje polička 11. června 2021 20:08

Kan Tak já taky poprosím. A pustí tě to samo nebo musíš i na nějakej opich? To je den toto 

Offline Akras
Avatar
233 příspěvků moje polička 11. června 2021 20:10

Karja nemamš doma takový ten masážní míček (s bodlinkama)? Ještě lepší je masážní válec. To fakt uvolní celý záda. Od chvíle, co jsem si ho koupila, jsem nový člověk  

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 11. června 2021 20:14

Karja už sis vzala ten Brufen? Myslím, že na uvolnění tu někdo radil dva paraleny

Snad ti to brzy povolí, jestli z toho zvracíš, tak to není sranda.

Online brrr
Avatar
9901 příspěvků moje polička 11. června 2021 20:20

viktorka_od splavu Dík, na ten Skalní mlýn mě nějak nenapadlo se podívat Vaří tam dobře? Přiznávám, že jsem tam nikdy nebyla (v jeskyních). 

Offline Kan
Avatar
6766 příspěvků moje polička 11. června 2021 20:25

Karja Zatím vždycky samo odešlo, ale trpím tak 2/3 dny. Ať je ti brzy lépe, s prckama je to na nic.