Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 08:48

Tak mi tady FB pořád nabízí vzpomínky na Vánoce v Japonsku, tak vás budu trochu zásobovat aspoň starýma fotkama. :-) Vyrobit adventní věnec byla velká výzva, sehnat svíčky je totiž nepřekonatelný problém. Běžně se vůbec neprodávají, asi kvůli zemětřesením a nejbližší Ikea byla cca 400 km daleko...nakonec se mi asi po měsící usilovného pátrání podařilo v místní zapadlém mexickém krámku objevit svíčky "lux perpetua" z totálně tekoucího vosku, silně smrdící petrolejem, zabalené v levném povoskovaném (a nesundatelném) papíru s obrazem Ježíše nebo panny Marie (místní bůžci nebyli nadšení). Nakonec jsem zaimprovizovala a tohle byl výsledek! 

Offline Pavlena
Avatar
6555 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 09:17

Garfieto je boží! Piš piš, je to hrozně zajímavé, jiný svět kompletně...

Offline baltik
Avatar
4420 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 09:27

JosKazua ishigura je uzasny! Ale nejsem si jista, jestli je to uplne tip k poznani Japoncu

Online Jos
Avatar
příspěvků moje polička 09. prosince 2021 09:34

baltik Ty ostatni knizky (co jsem cetla) urcite ne, ale ta jedna je vylozene o vyrovnavani se s valecnou minulosti. Ale jak jsem psala, nevim jak moc se autorovi podarilo vystihnout skutecnost. Ale tisnive to bylo hodne. 

Offline Mohučanka
Avatar
6385 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 09:38

Garfie super jste si poradili. Zajímavý, ty svíčky...

(Měla jsem kamarádku, která musela kdysi dávno jeden rok v exotické cizině ozdobit palmu. Pro další rok už si tam v létě vezla umělý stromek.)

Offline MP Meri
Avatar
5403 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 09:52

Mohučanka Já si letos na plno uvědomila, jak je ta naše představa Vánoce=sníh=jehličí=zima=hořící krb vlastně ve světě osamocená. Většina křesťanského světa žije úplně jinak a čím víc půjde člověk ke kořenům toho svátku jako takového, tím větší bude teplo

Offline rasaNori
Avatar
7684 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 10:51

MP Meri tak trochu to dava smysl, ze:D

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 11:30

MP Meri Já si to říkám každý rok, ale stejně Vánoce = zima, už se toho nezbavím. Ale v Japonsku teda zima je, aspoň na severu. No ale zase tam neslaví Vánoce, to si nevybereš!

Mohučanka No tak náš japonský stromeček.... (aka závěs). Baňky a origami hvězdičky jsou tam napíchané sichrhajskou. 

Online Kan
Avatar
6892 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 11:39

Garfie Máte to super. Ten stromek na plátně jsem taky měla, byla to ikea, asi deset let zpět a přidělávala jsem tam perníčky.

Offline Mohučanka
Avatar
6385 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 11:58

Garfie ale krásnej!

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 13:31

Kan Já si ho i dovezla domů, ale ještě nevytáhla! :-)

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 09. prosince 2021 14:27

Garfie u syna ho mají ve školce

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 17. února 2022 20:32

Tak tedy velmi potichu a opatrně, Japonsko od 1.3. opět otevírá hranice a zároveň zvyšuje počet příchozích na 5 tisíc denně. Což je teda dost k smíchu, před covidem to bylo přes 90 tisíc jen v Tokyu, přitom Japonsko má celkem 5 mezinárodních letišť. Aktuálně čeká na vstup už s hotovým vízem asi 400 tisíc lidí, takže na nás vyjde řada tak za půl roku, ale rádi bychom koncem dubna. 

Nic nepište, protože to je pořád dokola.  

Možná budu brzo chtít váš názor na možné nemovitosti, ať se tady trochu pobavíme. 

Offline Kokoska
Avatar
28177 příspěvků moje polička 17. února 2022 20:52

Garfie treba by to mohl postrcit manzeluv zamestnavatel? Ted uz to urcite vyjde!

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 17. února 2022 21:59

Kokoska Jestli mohl, to nevím, ale určitě se o to pokusí, snažili se o to i před tím. Jenomže víš jak-takového zastánce má skoro každý, všichni z těch "na čekačce" už mají potřebné doklady, někdo se za ně musel zaručit, je to složitý proces. Zatím to navíc podle debat expatů vypadá, že hodně lidí nejdřív koupí letenky (kvůli tomu omezenému počtu) a pak teprve začnou vyřizovat doklady a další věci. 

Offline continuity
Avatar
33407 příspěvků moje polička 18. února 2022 07:33

Garfie co uděláte s těmi prijimackami?

Je to teda složité. 

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 18. února 2022 07:37

continuity Chtěli bychom odjet hned po nich. Píšou se úterý/středa, pak bychom sbalili, v pondělí by stěhováci odvezli ještě nějaké věci, co si můžeme vzít do letadla, a ten týden po přijímačkách bychom chtěli odletět. Jako ideální plán teda, ale na změny už jsme bohužel vycvičení. 

Já se tak nějak vnitřně uklidnila, že když se nedostane, nebo nenastoupí, nevadí, vrátila by se asi akorát tak, aby odešla na čtyřletý a aspoň si to teď vyzkouší. Vlastně když se dostane, bude to možná komplikovanější! :-) 

Offline continuity
Avatar
33407 příspěvků moje polička 18. února 2022 07:54

Garfie až se dostane, jakože asi dostaneme , budete ještě potřebovat, aby tam někdo doručil zápisový lístek. Počítejte s tím. 

Offline Garfie
Avatar
23823 příspěvků moje polička 18. února 2022 08:03

continuity Jasan, to není problém. Spíš mám trochu strach, jak se budou tvářit, až jim k zápisovému lístku dodáme žádost o uvolnění ze školy!

Offline brrr
Avatar
9963 příspěvků moje polička 18. února 2022 09:11

Garfie Tiše držím palce!