Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:27

Tak tohle je esence Česka v japonských očích!

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:31

Moc mě pobavila dcera, která při pohledu na mapu pražského metra šokovaně pronesla "metro v Praze má jenom tři trasy?"

A na závěr úžasný projekt Českého centra v Tokyu a Jokohamské univerzity umění a designu-poeziomat. Robot (nachystán ke stému výročí RUR)-jako spojnice mezi Čapkovým slovem a japonskou technologií. Za minci vypadne koule, ve které je báseň, z jedné strany v češtině, v druhé v japonštině a k tomu semínka lípy s návodem na pěstování. 

Offline Kokoska
Avatar
27999 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:40

Garfie jak se probuh ji bramborak hulkama? Drzi se a okusuje?

Je hezky, jak se snazej uvest jinou kulturu. Maji jine staty taky neco takoveho?

Offline Luna
Avatar
10426 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:44

Garfie To je pecka! Jinak mlynek na mak je teda dira na trhu

Ja jsem kdysi od Japonek dostala sadu dopisnich papiru a denicku a bylo to tak kjuuut, zvlast v roce 1997, kdy jsem znala jen design AZ DOSLOUZIM, CHCI DO SBERU!

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:49

Kokoska  No to jsem vám musela vyfotit! Těžko, ale zvládla jsem to. Kousek si hůlkama jakoby odřežeš a nabereš. 

Když jsem byla na českém festivalu minule, to bylo před čtyřmi lety, potkala jsem ten samý den úplnou náhodou i filipínský festival někde v parku, takže asi ano.

Jinak to bylo dnes vtipné, protože ten festival byl asi hodinu a dvacet minut od nás a přesto jsem tam potkala jednu českou známou, muž kolegu z práce (Japonce) a syn pak na ulici svoji učitelku, která se k němu nadšeně hlásila...deset miliónů lidí, ale je to prostě jenom velká vesnice!

Offline Karja
Avatar
35503 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:51

Garfie Já doma melu mám v mlýnku na kafe:-D. Ale my máme minimální spotřebu a je fakt, že to teda není ono! 

Offline Kokoska
Avatar
27999 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:51

Garfie to je moc hezky (i kdyz teda Krtek ma kalhotky bez kapes!).

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 02. října 2022 13:53

Luna Tady by ses v papírnictví zbláznila, fakt. Jenom na ukázku, dcera chtěla koupit nějaký barevný pero, tak jsem jí fotila, co mám koupit... (v každé lajně je jiná tloušťka náplně)

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 02. října 2022 14:01

Garfie to je hezky.

Offline continuity
Avatar
33121 příspěvků moje polička 02. října 2022 14:50

Garfie hůlky s bramborakem vypadají fakt vtipně.

Ale robutek je teda nejvíc kjut.

Offline moora
Avatar
7471 příspěvků moje polička 02. října 2022 15:00

Garfie cesky festival, to je moc hezky  takova to pro ne musi bejt vzdalena a mrnava zeme

vzpominam na tu japonku, co sila kroje z modrotisku a mela klub ceskejch lidovejch tancu

robutek je megakjut

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 03. října 2022 00:07

moora Já jsem zase kdysi četla o nějakém "Spolku přátel České republiky", který založil někdy v 60. nebo 70. letech Japonec, kterému se dostal do ruky překlad Seiferta. Totálně se do něj zamiloval, sehnal si přes velvyslanectví originál, založil klub a začali se učit česky-jen na základě toho Seifertova překladu! Chodilo tam asi deset lidí....to mi přijde úplně neuvěřitelné. 

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 03. října 2022 00:11

Mimochodem, pro úplnost, ten festival byl v super cool čtvrti jménem Shimokitazawa. Soustřeďují se sem vintage obchody, sekáče, prodejny se starými deskami a různé antikvariáty a mezi tím jsou různé hipsterské kavárny a bistra, často vegetariánská. Má to tam skvělou atmosféru. Moc jsem nefotila, ale až budu mít čas a nebude úmorné vedro (což včera bylo), tak se tam ještě vypravím. 

Offline bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 03. října 2022 01:32

Garfie no.. v takovém papírnictví bych se taky zbláznila - při představě, že si chci koupit jedno barevné pero a sešit, tak odcházím po zavíračce bez pera a sešitu, protože jsem si nemohla vybrat (jasně, že je potřebuju všechny!)

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 03. října 2022 03:42

Garfie Když se dívám na ty fotky Japonců na ulicích v rouškách, tak bych jim fakt strašně ráda řekla, že pokud by nás příroda chtěla evolučně vytvořit s náhubkem na puse, tak nám ho prostě udělá! Místo toho se rozhodla pro sliznice a imunitní systém... vědí to ti Japonci? Jako chápu narvané metro, ale tohle je fakt bizarní... ale nejsou v tom sami... pozoruji na lodi na trase pro jogging postarší Američanky s rouškou na puse, jak chodí dokola. Podotýkám, že jsou venku, na čerstvém vzduchu a vítr fičí, takže každý virus je okamžitě odfouknut míle daleko....

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 03. října 2022 03:43

bublifuk Haha, to je přesný! Já vozím domů dárky výhradně z papírnictví!  Kdybys viděla ty zápisníky, složky, gumy (ve tvaru sushi jsou nej!), tužky, spousta potřeb na kaligrafii, no je to fakt zážitek. 

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 03. října 2022 03:48

Victoria Tohle je fakt bolest. Nosí ji skoro všichni a často v úplně absurdních situacích, třeba na kole v prázdné ulici. Během léta se to trochu uvolnilo, ale já myslím, že spoustě Japonců to svým způsobem vyhovuje, cítí se víc chránění, nemyslím před virem, ale před okolím. Dokonce mám pocit, že třeba mému synovi rouška taky vyhovuje, jakoby prostě dělala clonu mezi okolím a nitrem člověka. Taky myslím hraje roli davová psychóza, to pozoruju i u sebe, chodím bez roušky, ale kdykoli vidím kolem sebe víc lidí v roušce, okamžitě si ji nasadím, abych nějak neobtěžovala, nebo aby se oni necítili vedle mě nekomfortně. 

Podotýkám, že roušky tady pochopitelně nejsou vůbec povinné, neupravuje to žádné nařízení. Jen obchody mívají před vstupem žádost o roušku, ale to je všechno. 

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 03. října 2022 03:59

Garfie Jo, to je asi přesné s tou clonou... myslím, že pro některé lidi je to trochu i fetiš:-) Já mám tedy problém nedávat na té lodi venku to hluboké opovržení k lidem, kteří je nosí... k té hlouposti a nevzdělanosti, kterou dle mého projevují. Myslím, že pomalu nemůžete udělat nic lepšího pro své plíce než se svobodně nadechnout čistého chladného severského mořského vzduchu, který není zasraný žádným znečištěním. Nechápu, opravdu nechápu.

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 03. října 2022 04:58

Victoria  Chápu, na té lodi to musí působit obzvlášť absurdně. 

Online viktorka_od splavu
Avatar
45852 příspěvků moje polička 03. října 2022 07:57

Garfie jakoby prostě dělala clonu mezi okolím a nitrem člověka.

tohle presne je duvod, proc mi rousky strasne vadily. ze nevidim lidem do obliceje a jeste vic ze nevidi oni mne! a nevlastni syn ji taky nosil s velkou oblibou