Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 16. července 2019 20:56

Ja si kupuju mrazeny rakytnik v ruskem kramu a rozmixovany s cukrem...dobrota.

Offline mitford sister
Avatar
1379 příspěvků moje polička 16. července 2019 21:29

@Estara @dynda já to trhat nebudu, netrhám (krom prvních pár dní, kdy jsem ještě exaltovaná z jara) ani třešně, a ty jsou podstatně bezproblémovější. když se mi zachce rakytníku, tak si to prostě koupím... spíš mi šlo o to, jestli to nějak zběsile neroste, nešikanuje to jiné rostliny nebo mi kořenový systém nevyvrátí barák :)

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 16. července 2019 22:20

mitford sister Mne se rakytnik jako rostlina strasne libi, nedaleko od nas v Praze meli u jedne vilky nekolik keru a bylo to proste krasny... A chutna mi teda hodne! Hodne jsem potkavala nejaky dzus, tak treba do nejakych smoothie by to slo snad taky. . 

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 16. července 2019 22:22

Ted jsem mela domaci merunky a jako co jste se tu rouhaly vy, nad tema bednama! To bylo tak dobry, ze bych jich sezrala kybl, ja asi tak dva roky domaci nemela totiz, uplne me prekvapila ta intenzivni merunkova chut, ted nebudu chtit ty z obchodu. A my jich moc nemame na strome, ani kosik ne!!!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33659 příspěvků moje polička 16. července 2019 22:26

Karja krásný teda nevim, se*e mě to pokazdy, když se probojovavam k popelnici.

A asi to děláme blbě, ale když se to trhá, tak jsme od toho až za ušima 

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 16. července 2019 22:29

Potrefenáhusa Ale ty to nemas vyfoceny s tema bobulema, to je o nicem. No oni to netrhaj, tak to meli hezke furt;-).

Ale me tyhle prace nevadi, ja je mam rada naopak, trham I sipky, to bude asi srovnatelne a vloni jsem nasbirala i hluchavku, ja jsem proste sberac z praveku;-)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33659 příspěvků moje polička 16. července 2019 22:53

Karja bobule jsou jen na samicich a teď jsou ještě zelený, takže ne moc nápadný 

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:13

Potrefenáhusa To prave krasny teprve bude a pak nam to vyfot!

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:19
Reakce na Dadoo:

zavař je nasucho, jestli pečeš koláče. S tím není vůbec žádné práce. V zimě jako když najdeš. 

​To mě zajímá. Máš někde návod? U nás nikdo nejí marmelády a ani zavařené meruňky. Do mrazáku to nenacpu, ale tohle by byla cesta.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:24

Renusatko Na tom nic neni. Dělám to se švestkami běžně.

Meruňky rozpůlit a naskládat půlky na sebe, řeznou stranou dolů, do sklenice. Přitlačit.

Já navrch ještě šplouchnu trošku rumu kvůli dezinfekci

Zavařím klasicky, 20 min/180°C.

Toť vše.

Na koláče je to pak úplně geniální.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:30

Dadoo Takže vůbec ničím nezalít. To vypadá fakt zajímavě. A zavařuješ v troubě na plechu s vodou? Já se ptám blbě, ale tím, že to nikdo nejí, tak jsem nikdy nic nezavařovala. A ještě vím, že mamka to potom otáčí...to asi tady není nutné.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:51

Renusatko V zavařovacím hrnci. Na dno utěrku, na utěrku sklenice, vodu cca do třetiny/poloviny sklenic.

Fakt se tam nedává vůbec nic. Já tedy pro lepší poit ten tuzemák

Mám to tedy zatím vyzkoušené jenom se švestkama. Na ty to funguje perfektně.

Meruněk jsem nikdy tolik neměla, zvládnu z nich jen džem. Ale známé je tak zavařují taky, takže nemám pochybnosti

Trocha šťávy z nich vyteče a vytvoří takový rosol.

A zavařila jsem tak i jablka, nakrájená na štrůdl. Taky super. V zimě stačilo jen vysypat ze sklenice.

Používám klasické sklenice 0,7l.

Dá se zavařovat i v MW. Počítá se asi 4 minuty na 1 sklenici na plný výkon. Když dáš tři najednou, nastavíš tedy 12 minut. To jsem ještě ale nezkoušela.

 

Offline continuity
Avatar
33548 příspěvků moje polička 16. července 2019 23:59

Dadoo potvrzuji, babicka taky takto nasucho zavarovala svestky a nakrouhana jabka. Idealni do buchet. Merunky nevim, jak jsem psala, prebytky u nas nevznikaly.

Online RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 17. července 2019 07:38

Dadoo já takhle nasucho zavařuju švestky (bez toho rumu teda), a vloni jsem tak zavařila třešně a taky dobrý... letos bohužel nebude co zavařit - na jaře nám všechno pomrzlo...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33659 příspěvků moje polička 17. července 2019 09:43
Reakce na Karja:

Potrefenáhusa To prave krasny teprve bude a pak nam to vyfot!

​už to žloutne (a sklizeň se blíží )

akorát teda ne úplně nepodstatnej kus samce roste k sousedovi, budem to muset ořezat, i když říkal, že mu to nevadí

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 17. července 2019 09:59

Dadoo dobře, děkuji za podrobný návod. Hrnec má myslím ještě mamka.

Meruněk máme letos strašně moc. Rodiče mají na zahradě 8 stromů a všechny letos s velkým množstvím. Zase otec je pěstitel, takže každý strom je jiná odrůda a dozrávají postupně. 

Offline Poéma
Avatar
733 příspěvků moje polička 17. července 2019 10:12

Renusatko Taky takto meruňky zavařuji, jen na dno dávám trochu soli. Ony pak pustí líp šťávu a zdají se mi chuťově zajímavější. 

A pokud je nadúroda, tak u nás musím udělat fakt velké množství čatní, zavařuji ho do sklenek od dět. přesnídávek. Dělám různé, se zázvorem, s feferonkou, s rozinkami i bez nich.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 17. července 2019 10:27

Poéma a zavařuješ taky v hrnci? Já asi budu muset risknout tu troubu, protože hrnec už mamka nemá. Mikrovlnku fakt nevím...co víčka?

Offline Poéma
Avatar
733 příspěvků moje polička 17. července 2019 10:42

Renusatko Zavařuji v troubě, hrnec už dlouho nemám ( na plech naliji cca 2 cm vody, troubu nastavím na 170°C, po zahřátí nechám ovoce 45 min., zeleninu  60 min., vyndám na linku na utěrku, otočím dnem vzhůru a opakuji s dalšími lahvemi, vejde se mi jich 6 na plech a dávám si pozor, aby se spolu nedotýkaly ).

V MW jsem to nezkoušela, nevím co by ta, i když plechová víčka, udělala.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 17. července 2019 10:52

Renusatko Taky mě napadlo, co ta víčka? Ale bylo by to fajn, rychle a i malé množství, kvůli kterému by se mi to v hrnci nechtělo vařit. Na netu jsem něco našla, ale už teď nemám čas. Píší ale, že jedině šroubovací víčka.