Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline fija
Avatar
897 příspěvků moje polička 30. května 2015 16:37
Reakce na RoSa:

kromě obligátní sekané, karbanátků, burgerů apod.  tak z hovězího mletého chilli con carne, z hovězího nebo míchaného boloňské ragú na špagety, lasagne apod., z vepřového třeba skotská vejce...

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 30. května 2015 21:55
Reakce na RoSa:

Můžeš mi sem prosím hodit recept na to věhlasnou sekanou, co děláš šéfovi?

Hele, možná bude vypadat jako prasisko, co sežere všechno  páč já na tom nic extra nevidim: půl hovězího, půl vepřovýho, hodně nastrouhaný cibule do toho (asi pětinu?), vajíčka taky podle množství... žádná strouhanka a žádnej česnek. To tajemství tkví (podle mě) v koření: čubrica!! Plus špetka tymiánu a majoránky... ale čubrica vede.

Sekačku pak můžeš při slavnostní příležitosti protknout párkem nebo naprat vajíčkem... když si potřebuješ extra šplhnout, aby to líp vypadalo 

Offline RoSa
Avatar
8176 příspěvků moje polička 30. května 2015 22:05
Reakce na barbucha:

super, díky! čubricu tady někde mám - huráááá!

a jak strouháš tu cibuli prosimtě?

jo a ještě trouba: předehřátá? na kolik? na jak dlouho? jak a do čeho vložit? /nikdy jsem to nedělala/

Offline RoSa
Avatar
8176 příspěvků moje polička 30. května 2015 22:08
Reakce na fija:

Ty skotský vejce jsou teda hodně interesantní

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 30. května 2015 22:18
Reakce na RoSa:

Samozřejmě předehřátá - na maximum. Když zhasne světýlko, vkládám... ve skleněným pekáči. Jo a podleju to hned zkraje trochou vody, páč se stejně vypeče tuk z tý vepřovky. Po chvíli (10-15min) teplotu snížím tak na půlku.

Cibule - strouhat na tom středním, nevim jak bych to jinak popsala...  ne na tom nejdrobnějším prostě. Takový ty větší "kapky".

Jak dlouho nevim. Dokud to prostě neni hotový  t.j. nevypadá to upečeně  No určitě hoďku to tam je...

Offline RoSa
Avatar
8176 příspěvků moje polička 31. května 2015 11:38
Reakce na barbucha:

Takže čubricu nemám - mám adžiku... ta by taky šla?

Ale vše zlé je k něčemu dobré: perfektně jsem si uklidila a přerovnala šufle s kořením!

Jo a mám hotovej ten bezinkovej sirup

edit: sekaná je v troubě - s adžikou...

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 01. června 2015 10:06
Reakce na RoSa:

Povedla se ti, máš pochvalu!  

Offline Magda
Avatar
161 příspěvků moje polička 07. června 2015 13:43
Reakce na RoSa:

Dnes jsem (zase po roce) vytáhla ze sklepa své oblíbené obří zavařovačky, abych naložila bezinkovou limonádu. Recept jsem kdysi dávala na A., ale tak ho pro osvěžení zopakuji:

Do jedné velké zavařovačky (cca 4-5l?) vložím ca 10 květů bezinek (neoplachuju je předem!), na květy nasypu 10 polévkových lžic cukru (v pův.receptu jich bylo 25, ale těch 10 fakt stačí!), 1 polévkovou lžíci kyseliny citronové a jeden citron nakrájený na plátky. Pak zaleju horkou vodou - nenechávám ji vystydnout, leju to na květy rovnou z rychlovarné konvice. Přikrýt potravinovou fólií a nechat stát den/dva. Přes cedník pak slít do džbánku nebo do sklenic. Je to na rychlou konzumaci!

Jo a v pozadí je hrnec s naloženými květy - z těch budu dělat bezinkový sirup. Recept:

30 květů, 2l vody, 5dkg kys.citronové nechat 1-2dny louhovat (to je ten hrnec).

Poté vymačkat přes síto nebo plátno do hrnce, přidat 2kg cukru a vařit: jen nechat přejít varem, tj. zabublá to a hned vypnout. Pro hustší konzistenci lze ale určitě vařit i déle. Pak nalít do sklenic, musí to být až po okraj! (nejlepší jsou šroubovací flašky od vína)

Velká pochvala a ještě větší díky RoSe za tyto dva úžasné recepty. Limonádu do sebe lijeme pod tlakem již druhý den a sirup sladce odpočívá v lahvích ve sklepě.

Léto budiž pochváleno!

Offline vanilka
Avatar
2061 příspěvků moje polička 07. června 2015 14:18
Reakce na Magda:

Taktéž se proléváme bezinkovou limonádou, všichni ji milujeme! A na první dávku sirupu už jsem si také dnes naložila, takže budu vařit zítra. Dělám každoročně tak 20 litrů sirupu.

Já tu limonádu dělám ze studené vody, nepřevařené, nejlépe ze studánky. Květy se v žádném případě nemají "spařit" vřelou vodou, protože všechno zdravé a dobré tím v tu ranu zabijete. Já dávám do hrnce 4l vody, cca 20dkg cukru, 2 citrony na plátky, někdy pár lístků čerstvé máty. Kyselinu citronovou nedávám, ať je to bez chemie. Nechám do druhého dne uležet. Citrony pak před přecezením ještě vymačkám. Také je to k rychlé spotřebě, nejlépe do druhého dne, ale u nás stejně nehrozí, že by se ihned nevypila .

Offline Magda
Avatar
161 příspěvků moje polička 08. června 2015 08:19
Reakce na vanilka:

Vanilko - děkuji za další recept. Limonádu jsem donesla i kolegyním do práce a chutná jim také. Večer zkusím naložit Tvou variantu "za studena". Máme vodu z naší studny - to je skoro jako ze studánky...

Offline Alena_In
Avatar
671 příspěvků moje polička 08. června 2015 09:40

Sirup dělám taky a taky ho nevařím. Nechám vylouhovat květy s citrónem minim. 24 hodin v lednici, druhý den mírně zahřeju (max. na 20 st.), aby se cukr lépe rozpouštěl. Přidám cukr a další citrón a míchám do zblbnutí (tj. dokud není cukr zcela rozpuštěný). Vršek lahví potřu slivovicí a když láhve naplním, hladinu taky zakápnu slivovicí a ještě se mi nestalo, že by se zkazil (a to ani po několika měsících bez lednice).

Offline 74SLena
Avatar
467 příspěvků moje polička 08. zaří 2015 19:09

Dostala jsem Himalájskou sůl ve velkých různě zabarvených hrubých krystalech. Nádhera! Ale asi solí víc než Alpská sypaná sůl. Máme dneska k večeři všechno strašně přesolený, ale když ty krystalky vypadaly tak krásně, když se sypaly do polévky, k masu a do brambor. No polévku rozředím s masem už nic nesvedu a brambory zkusím propláchnout ve vlažné vodě.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 11:19
Reakce na 74SLena:

Viděla jsem ji v obchodě a nasypala si tu hrubou do skleněné koule se svíčkami, ale do jídla jsem neměla odvahu.

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 12:19
Reakce na 74SLena:

Taky jsem ji jednou koupila, ale vůbec mi s ní nic nechutnalo. Možná víc solí, nebo nevím čím to bylo... možná jen pocit, že to má nějak jinou příchuť... využili jsme ji pak jen do brambor.

Koupila jsem ji jen ze zoufalství, když mi došla moje oblíbená plátková, ale to už radši napříště přežiju jen na naší obyčejný.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 17:58
Reakce na barbucha:

Plátková sůl, to jsem ještě neviděla.

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 18:13
Reakce na Mirka:

Jsou to takový placatý krystalky nebo jak to popsat... velikosti tak od nehtu malíčku a míň. Vypadá jak v tom odkazu prostě - tam je myslím citronová, mají různý příchutě. Je strašně dobrá do salátů a tak - dost pomalu se rozpouští, téměř vůbec... a pak to v tom salátu krásně křupe. A i hezky vypadá... 

Já si ji dávám i na chleby, prostě na všechno, jak to jen jde. 

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 18:37
Reakce na barbucha:

já ji od tebe ještě mám, je pravdu skvělá... a první vlaštovka v Čechách.. viděla jsem ji v Tescu.

A takto se dělá :

Vločková sůl se získává z vody podzemních řek, sůl se ukládá v solných jezírkách. Díky šetrnému způsobu odpařování vody, pouze za působení slunce a větru, zůstávají v soli veškeré minerály obsažené ve  vodě. Křupavými plátky soli (salt flakes) se posype přímo hotové jídlo.

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 19:17
Reakce na náťa66:

Ano, říká se jí vločková.

Fakt ji mají v Tescu? V tv je vidět, že ji používá při vaření Jamie Oliver.

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 19:19
Reakce na Ronna:

jj, vzpomínala jsem, kde jsem ji tam viděla a opravdu si uvědomuji,   že u britské kuchyně.

Stála myslím okolo stovky za čtvrt kila.

tak jsem ji našla

http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDetail/ProductDetail/2001019497162

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 09. zaří 2015 19:53
Reakce na náťa66:

Tak to je super! Já si sice zrovna přivezla dvě krabice, ale příště aspoň ušetřím místo v kufru! 

A podle obrázků vypadá stejně! Výbornej objev, brouku!