Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 26. února 2018 12:38

Tulipe já jsem z mangalicy měla nějaký z trhu, taky bylo dobrý

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 26. února 2018 12:38

Tulipe sváčka já moc nemusím, ale Kšánu chválí můj masomilnej kamarád opakovaně.

Offline RoSa
Avatar
8143 příspěvků moje polička 26. února 2018 12:40

Ounz 

to jsou skoro Schweizer Rösti, ne?

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 26. února 2018 12:42

RoSa no rosti jsou asi jen ty brambory ne? A malý placky. Tohle děláme na velikost pánve a podlejváme tím vejcem. Máam to děla co pamatuju a tenkrát tu švýcarský rosti nikdo neznal 

Offline barbucha blogger
Avatar
30508 příspěvků moje polička 26. února 2018 12:50

RoSa 

Hele ty Rösti jsem já dělávala eště s cibulí - nahrubo syrový brambory, nahrubo syrovou cibuli, zhruba tak jedna ku jedný... trochu mouky, vajíčko a šlus. Moc dobrý s tou cíbou!

Aspoň jsme tomu tak říkali, možná že tyhle se správně jmenujou eště jinak?

Offline Renusatko
Avatar
11572 příspěvků moje polička 26. února 2018 13:00

Dadoo Tak to je jasné s tou polívkou..u nás je tak 20 km od Litomyšle. Teda odkud pochází moje rodina a trávíme tam víkendy. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 26. února 2018 13:10

Renusatko taky bych tam rada travila vikendy, ale mam to moc daleko. Litomysl, Polička, Dolni Ujezd, Široky Důl. . To je muj kraj, odtud pocházím.

Je tam široké příbuzenstvo a dokonce ještě žije dědečkova poslední sestra!

Moje srdeční záležitost, tenhle kraj 

Offline Renusatko
Avatar
11572 příspěvků moje polička 26. února 2018 13:30

Dadoo Oba moji rodiče se tam narodili a mám tam ještě i teď hodně velkou část rodiny a dům po babičce. Máme to 80 km, což je na chalupu taky dost. Je to u Poličky. 

A ještě k vaření. Dnes jsem tady našla mražené krevety, těsně před spotřebou. Tak jsem je udělala jen co dům dá a měla jsem velký úspěch . Na másle s česnekem, přihodila jsem pórek, špenát a zalila troškou smetany. K tomu špaldové těstoviny. 

Offline Kokoska
Avatar
28172 příspěvků moje polička 26. února 2018 16:42

Já mám bramboráky moc ráda, u nás doma se dělávaly ve velkým, táta je měl ríd ještě druhý den studené. Taky mi chutná část brambor nahradit kysaným zelím - teda už smažit s tím zelím, ne až plnit. Ale to se tak neujalo, celobramborové vedou.

Offline andulka01
Avatar
10602 příspěvků moje polička 26. února 2018 17:02

Přidám ještě jednu zelňačku: U nás se dělá z uzeného masa, bílých fazolí, kysaného zelí a smetany. Od té doby, co kupujeme fantastická uzená žebra a jemné kysané zelí na Náplavce, ani není potřeba to vařit dlouho.

A teď jí máma zase dělala, nechtělo se jí vařit s fazolema. Tak uzené uvařila s polévkovou zeleninou, přidala na chvilenku zelí a nasypala bílé velké fazole ze sklenice. Tak božskou polívku jsem dlouho neměla, zelí zůstalo příjemně křupavé, fazole to celé zahustily a zkrémovaly, smetany tam nakonec bylo potřeba jen pár lžic. Budem muset doplnit  recept do rodinné kuchařky.

Já teda obecně jsem polívková, vůbec nemám ovládací reflex, polívku si dokážu přidávat dokud skoro neprasknu.

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 26. února 2018 17:12

Bramboráky připravuju dvojího druhu. Já jsem z domova zvyklá na ty z najemno strouhaných brambor a s velkým množstvím majoránky, takže takové ty zelené hadráky. Chutnají mi teplé i studené. Můj muž zase preferuje bramborák z brambor nahrubo nastrouhaných, s minimem majoránky, zlatavé a až na střed pěkně křupavé. Snažím se najít kompromis, ale je to těžké. 

Offline Aranel
Avatar
4481 příspěvků moje polička 26. února 2018 17:23

Mně onehdy kolektiv tvrdil, že kmín se do bramboráků nedává, jen majoránka a česnek, to jsem teda byla hodně rozladěná!

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 26. února 2018 17:53

domenica Hodně majoránky do bramboráků, tak to mám také ráda. 

Offline 711990
Avatar
17087 příspěvků moje polička 26. února 2018 18:03

domenica tak to mame doma u nas to same:) zatim jsme se dohodli na tom, ze pul brambor najemno a pul nahrubo, ale neni to ono ani pro jednu stranu:)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45971 příspěvků moje polička 26. února 2018 19:29

Aranel jasněže kmín se nedává:-)) 711990 mám origo recept kde to je takhle půl napůl:D

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 26. února 2018 19:36

Taky strouháme brambory víc nahrubo. Doma jsme dělávali bramboráky bez vejce, já vejce dnes dávám. Sousedka přidává i najemno nakrájenou cibuli a kmín. To mně ale moc nejede, to do bramboráku nepatří.

Výborná je taky varianta se zelím - místo majoránky a česneku dát kmín a nakrájené kysané zelí.

Jako děti jsme pívali k bramborákům  studené mléko, dnes jedině pivo. Bývalý manžel k nim musel mít silné kafe s mlékem.

Bramboráky jsou prostě geniální. I studené. Proto jich vždycky dělám haldu 

Offline andulka01
Avatar
10602 příspěvků moje polička 26. února 2018 19:50

Bramboráky 2/3 nahrubo, 1/3 najemno aby to drželo. Nechávám vypotit a snažím se vymačkat maximum vody. Minimum mouky, jedno vejce, spoustu česneku a soli, majoránky málo (nemám ráda sušenou, ale po čerstvý se můžu utlouct). A smažit na sádle, tenký, dokřupava dozlatova s malinko chycenejma těma jakobykrajkovejma okrajema... U nás dělal bramboráky vždycky táta, pořád mám zafixovaný, že by to mělo být chlapský vaření.

Jí se samozřejmě kradený horký přímo od pánve, k tomu pivo ze džbánku. To celý nejlíp venku, protože čmuch smažení bramboráků mi druhý den vevnitř teda dost vadí.

Offline Kokoska
Avatar
28172 příspěvků moje polička 26. února 2018 20:02

U nás majoránky maličko a kmínem neštřit! Vajíčko dávám, taky hladkou mouku  a krupici, ta pak pěkně křupe. Jako dítě jsem to nejradši zapíjela domácí malinovkou 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45971 příspěvků moje polička 26. února 2018 20:28

Kokoska krupici slyším poprvé. jo a maminka místo z brambor dělává v létě z cuket. jinak vše stejný.

Offline RoSa
Avatar
8143 příspěvků moje polička 26. února 2018 20:37

tak a už toho mám dost ! ... po dvacátý hodině sem nesmim chodit!

rösti + pršuto klobása