Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 22. února 2015 17:01

Právě "vařím" likér z ledových kaštanů - a už se těším, až to vystydne...

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 31. března 2015 11:50
Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 31. března 2015 11:53
Reakce na RoSa:

Zrovna jsem přišla z oběda, kde jsem pozřela krůtí prsa špikovaný švestkama... a taky to nebylo špatný!

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 31. března 2015 21:46
Reakce na barbucha:

hele nech si toho, jó?! no dobře: ta vaše kantýna je fakt geniální!

asi si zase budu muset něco provést - nejlépe se zádama, abych to měla hned vedle ošetřovny

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 31. března 2015 22:36
Reakce na RoSa:

Jen přijď. Mám ti poslat týdenní jídelníček? 

Offline vanilka
Avatar
2061 příspěvků moje polička 03. dubna 2015 13:43

Snad se někomu bude hodit recept na aktuální období - Velikonoční Jidáše. Recept je z Řecka, kamarádky dcera tam žije. Včera jsem je ochutnala a ihned si vyžádala recept - jsou luxusní! Právě je peču v troubě, voní celý barák .

Velikonoční Jidáš (řecký recept)

- 1 kg hladké mouky

- 1 plechovka Salka

- 1 šálek cukru

- 1 lžička soli

- 1 kostka droždí

- 1 máslo (rozpuštěné)

- 4 žloutky

- citronová kůra

- na posypání skořicový cukr, mák, plátky mandlí.......

V troše vlažné vody připravíme kvásek, poté vypracujeme ze všech ingrediencí hladké těsto, necháme cca 1,5h kynout. Potom vyrobíme různé tvary (uzlíky, pletýnky, jidáše) a necháme opět chvíli kynout. Potřeme je bílky a posypeme dle libosti. Pečeme do zlatova.

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 15:05
Reakce na vanilka:

To zní skvěle! Teda ale musí to bejt hodně sladký, co? Určitě někdy vyzkouším.

Já mám teď v toubě tohle.

A ráno jsem si z venčení donesla plný pytlík česneku podivného, tak jsem vařila polévku (to vejce jsem tam nedávala):

Polévka z medvědího česneku (Roman Paulus)
Budete potřebovat: 200 g medvědího česneku, 100 ml smetany, 500 ml kuřecího vývaru, 50 g brambor, 50 g šalotky, 50 g suchého bílého vína, 4 vejce, máslo, sůl, pepř z mlýnku. 

Šalotku si osmahneme na másle, přidáme na kostičky nakrájené brambory a podlijeme vínem. Necháme přejít varem, přidáme vývar a vaříme do změknutí brambor. Přidáme smetanu a najemno nasekané listy medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme kuchyňským mixérem (v případě potřeby pasírujeme přes jemný cedník). Před podáváním našleháme do pěny, podáváme s dlouze pošírovaným vejcem.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zazracny-medvedi-cesnek-prinasime-pet-receptu-fqp-/dobra-chut.aspx?c=A150317_104051_dobra-chut_ape

Offline blackviolet
Avatar
3321 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 18:21
Reakce na RoSa:

Polévku z česneku medvědího miluju, těším se na ni každé jaro. Dělám ji podobně (ale teda bez vína a vejce), jenom ty lístky dávám hned na máslo k cibuli.

Jinak se dají ty listy použít čerstvé do salátu nebo do jakéholiv jídla. Třeba zrovna ty s cibulkou na másle smíchat s čerstvě uvařenýma nudlema.

Jedna moje známá je rozmixuje a vmíchá přímo do těsta na noky, špecle apod. Ale to jsem ještě nezkoušela.

Offline domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 19:51

O Velikonocích jsme měli šťouchané brambory s medvědím česnekem (s jehněčím a s nádivkou). Vynikající.

Offline blackviolet
Avatar
3321 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 19:58
Reakce na domenica:

To zní taky moc dobře. Samé věci, které mám ráda. Tohle taky vyzkouším.

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 20:16
Offline vanilka
Avatar
2061 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 20:20
Reakce na RoSa:

Sladké je to přiměřeně, hlavně jsou vláčné, fakt výborné. Mě hned v tom receptu zaujalo Salko, to je u mně předzvěst úspěchu . Pikslu Salka já jsem schopná vycucnout naposezení .

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 20:29
Reakce na náťa66:

Já už ho používám v kuchyni dlouho. Dřív jsem na něj chodila na Petřín, teď to mám pod nosem: nějak se nám rozmnožil na zahradě. Dělám z něj polévku, pesto, dávám ho do zeleninových salátů, na brambory, dá se připravit ála špenát...

Jen v tom článku zapomněli zdůraznit, že se má stříhat nůžkama. Protože když ho trháš, vytrhneš často i cibulky - a tím se ničí, nemusí příští rok vyrůst.

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 20:29
Reakce na vanilka:

Přesně: salko mě taky zaujalo

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 11. dubna 2015 20:33
Reakce na RoSa:

díky za osvětu, já četla vlastně jen nadpis

Navíc  já a sběr čehokoliv kromě hub, to je utopie.

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 29. května 2015 19:36

Dnes jsem (zase po roce) vytáhla ze sklepa své oblíbené obří zavařovačky, abych naložila bezinkovou limonádu. Recept jsem kdysi dávala na A., ale tak ho pro osvěžení zopakuji:

Do jedné velké zavařovačky (cca 4-5l?) vložím ca 10 květů bezinek (neoplachuju je předem!), na květy nasypu 10 polévkových lžic cukru (v pův.receptu jich bylo 25, ale těch 10 fakt stačí!), 1 polévkovou lžíci kyseliny citronové a jeden citron nakrájený na plátky. Pak zaleju horkou vodou - nenechávám ji vystydnout, leju to na květy rovnou z rychlovarné konvice. Přikrýt potravinovou fólií a nechat stát den/dva. Přes cedník pak slít do džbánku nebo do sklenic. Je to na rychlou konzumaci!

Jo a v pozadí je hrnec s naloženými květy - z těch budu dělat bezinkový sirup. Recept:

30 květů, 2l vody, 5dkg kys.citronové nechat 1-2dny louhovat (to je ten hrnec).

Poté vymačkat přes síto nebo plátno do hrnce, přidat 2kg cukru a vařit: jen nechat přejít varem, tj. zabublá to a hned vypnout. Pro hustší konzistenci lze ale určitě vařit i déle. Pak nalít do sklenic, musí to být až po okraj! (nejlepší jsou šroubovací flašky od vína)

Offline fija
Avatar
897 příspěvků moje polička 29. května 2015 20:16
Reakce na RoSa:

Taky u nás bedlivě vyhlížím, kdy už bez konečně pokvete... ale u nás to vypadá ještě až tak za 14 dní...

Tak jsem alespoň otrhala mátu a naložila ji pro změnu na mátovo-limetkový sirup :)

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 30. května 2015 11:33

Chtěla jsem se zeptat na tu šalotku. Kdo ji používáte? 

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 30. května 2015 14:24

Holky, co děláte z mletého masa? Poraďte mi prosím nějaký recept.

Offline RoSa
Avatar
8177 příspěvků moje polička 30. května 2015 15:46
Reakce na barbucha:

Můžeš mi sem prosím hodit recept na to věhlasnou sekanou, co děláš šéfovi?