Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Online viktorka_od splavu
Avatar
46025 příspěvků moje polička 22. října 2021 09:48

Sedmá z devíti nesmis si plest kapustu s kélem

Offline Sedmá z devíti
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2021 15:08

No tak polopatě: když nemáš majonézu, vraž tam jogurt. Ale pak tomu neříkej coleslaw. Nazvi to třeba zelný salát s kytinkami, nebo kvítečková mňamka. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34789 příspěvků moje polička 22. října 2021 15:12

Sedmá z devíti 

https://en.wikipedia.org/wiki/Coleslaw
Kytičky mi k zelí taky neladí, ale majonéza není povinná.

Offline 711990
Avatar
17101 příspěvků moje polička 22. října 2021 15:46

Sedmá z devíti v Big smokers v Holesovicich delaj naprosto dokonalej coleslaw s limetkovou zalivkou bez majonezy, ten bys mela zkusit!!! 

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 22. října 2021 22:14

Sedmá z devíti no tak dobre, kvítečková mňamka bez majonézy. Inšpiráciu som brala z coleslaw šalátu, ktorý som upravila podľa seba. Hlavne, že chutilo a o to ide. U mňa jedia aj oči, pár kvietkov, hlavne nechtík a aj tú ďatelinu som skutočne aj zjedla.

Offline Sairon
Avatar
1853 příspěvků moje polička 22. října 2021 22:25

Nemáte někdo ověřený recept na výbornou sekanou? Plánovala jsem ji upéct podle Florentýny, ale ocenila bych nějakou méně pracnou verzi.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2021 22:29

Sairon já dělám podle apetitu, teď už teda od oka. 3/4 vepřového, 1/4 hovězího, cibule, 2 vejce, sůl, majoránka, strouhanka. Trošku podleju, peču na 180. Zrovna jí mám v plánu.

Offline continuity
Avatar
33536 příspěvků moje polička 22. října 2021 22:41

Sairon nevím,co ti u Florentyby přijde složité. Ona ty recepty spíš hrozně složité popisuje, někoho to může odradit. 

Vypusti ty věci, co se ti zdají komplikované a je to. Zcela určitě bych nemlela rohlík v mlýnku na maso. To jsem udělala jenom jednou na radu mého otce a bylo pro všechny veliké štěstí, že v té chvíli byl 500 km daleko. Myla jsem to déle než trvalo celé vaření.

Když koupíš hotové mleté maso, bude zcela jistě osolené. Já si melu doma, normálně v mlýnku, nakrájím na kousky, co mi mlýnek sežere.  Do směsi dávám nadrobno nakrájený rohlík, namočený v mléce, nadrobno cibulku (lepší je fakt opečená) a cesnek natřený nebo na jemno nastrouhany - ten tam přijde čerstvý. Hromada majoránky, pepř a vajíčko. Rokou to zamisim a poprehazuji v míse ( ne z třiceti centimetrů - prostě to tam nadzvednu a pustím). Vytvaruji šišku a peču. Nic nevymazavam, maximálně podleju, podle toho,co to bylo za maso. nic na to nekladu. Až to je upečené, tak vyndám, během toho párkrát poleju. Pár je od slova párovat - teda tak 2x.

Offline Mermaid
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2021 22:44

Sedmá z devíti Do dneška jsem žila ve vědomí, že coleslaw je nakrouhane zelí, mrkev s majonézou a  jogurtová zálivka. Podle tebe nejspíš ne

Offline Mermaid
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2021 22:50

Jo a teda po asi deseti letech jsem si dala salám - junior na vocet! Junior z Globusu, cca 7 dkg, k tomu žitný chléb, cibuli..jako nic lepšího jsem týdny nejedla, (a to jsem jedla v Itálii, v Řecku a v Egyptě za tu dobu)

Offline Malenge
Avatar
4237 příspěvků moje polička 22. října 2021 22:53

continuity my máme dost jiný rodinný recept sekanou, jen samé maso není moc oblíbené, nastavuji kapustou, cca 40%, ale to jen tak na okraj, jen jsem se chtěla podělit, i na obranu tvého táty, ze melu rohlík v mlýnku na maso zcela běžné a to prave z toho důvodu, aby se mlýnek vyčistil od zbytku masa, takže skončím s masem, cibuli a česnekem a nakonec prihodim tvrdy rohlík. Nikdy s tím nebyl jediný problém

Offline Sairon
Avatar
1853 příspěvků moje polička 22. října 2021 22:54

continuity ano, ta  představa jak by vypadalo mletí masa a rohlíků v mlýnku na maso je přesně to co mě odrazuje vím že můžu tady ty komplikované věci z jejího receptu vypustit, ale říkám si jestli už by nebylo lepší v tom případě postupovat podle jiného receptu. Ale asi u toho skončím.

Evaeva já běžně dělám podobnou, bez těch máčených rohlíků, ale vymyslela jsem si ji teď k nakrájení na chleba jako součást občerstvení a tím pádem bych ráda aby byla opravdu šťavnatá a nedrobila se.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 22. října 2021 23:00

Sairon 

Ale ta podle Florentýny je fakt dobrá, myslím, že to stojí za to.

Offline continuity
Avatar
33536 příspěvků moje polička 22. října 2021 23:09

Malenge suchý tvrdý rohlík je asi v pohodě. S čerstvým nebo namočeným v mléce to fakt nezkoušej. Se ty otvory zalepili, pak jsem to ještě strčila pod horkou vodu - vždyť mastnota. Lepší už by byl asi jenom cement.  Peklo to bylo.

Offline continuity
Avatar
33536 příspěvků moje polička 22. října 2021 23:10

Sairon když ten rohlík nakrájíš na mensi kostičky a budeš míchat rukama jako těsto, tak se ti úplně rozpadne a nemusíš nic mlít. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24412 příspěvků moje polička 22. října 2021 23:16

Sairon do statistiky: rohlík krájím a pokropím mlékem. Rozdíl mezi smažení cibulí a syrovou mi nepřipadá nijak markantní na to, abych se drbala se smažením cibule. Smažení má údajně zabraňovat praskání sekané, ale mně i se syrovou cibulí nepraská. Za mě zcela zbytečný krok.

Offline Kokoska
Avatar
28221 příspěvků moje polička 22. října 2021 23:45

Sisku sekane pred pecenim obalim ve strouhance a hodne potru rozslehanym vajickem, nepousti to pak tolik stavy. Je to v tech receptech? Ja veskerou tuhle klasiku varim vetsinou tak, jak me naucila babicka, do knih uz nekoukam.

Offline continuity
Avatar
33536 příspěvků moje polička 23. října 2021 00:13

Kokoska to je dobrý tip, vyzkouším. U nás se sekaná moc nedela, je to české jídlo, takže tipy od babičky na toto nemám. 

Ale ty slovenské klasiky, co se u nás vařili od dětství už taky nezkoumám v kuchařkách. Já teda popravdě i recepty čtu spíš jako inspiraci, vařím hodně podle zkušeností a obsahu lednice a už celkem i odhadnu, co bude fungovat a co ne.

Offline Kokoska
Avatar
28221 příspěvků moje polička 23. října 2021 00:18

continuity taky tak, navic u nas nejaka posledni dobou panuje neduvera k neznamym jidlum a hlavne koreni zacalo byt problem, s cimz me manzel dost stve. Takze jedem porad par jidel dokola, hodne mu pecu ryby jen na masle a s kminem, zadny experimenty.

Offline continuity
Avatar
33536 příspěvků moje polička 23. října 2021 00:22

Kokoska ja tomu trochu rozumím, sama mám rada jednoduché chute, o dětech nemluvě. 

Ale minulý týden jsem šla sebe, využila, že děti byly pryč a udělala konečně to květákové kari. Zjistila jsem, že mám doma nějakou výbornou směs, vůbec nevím odkud. 

Teď mám doma marodka, tak bude pstruh maximálně na másle.