Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Magráta
Avatar
7766 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:23

viktorka_od splavu děkuji za tip, vyzkouším:-)

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:27

viktorka_od splavu taky ji kupuju.

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:31
Reakce na continuity:

Karja vepřové muzes upéct s kysanym zelím. 

​No jo, ale na platky to se mi nezda. Uz to tak mam nakrajene. Ale prehlasovali me rizkama.

Offline Bowle
Avatar
568 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:33

viktorka_od splavu a není ta řepa cítit hlínou? občas na to mám smůlu...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46034 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:37

Bowle právěže tahle není. já to nerada, brr

Offline Lamicka
Avatar
13336 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:39

Magráta dekuji :)  mam tam taky predvarenou repu, syrovou u nas nemeli. Predvarenou mivam v zasobach, mame docela velkou spotrebu. 

Online continuity
Avatar
33549 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:46

Karja jj, prave na plátky se to dela. Vespod dáš zelí a pak zkraje pekace plátek, pak kus zelí, přes to plátek, který částečně překrývá ten první a tak postupujtes až do konce plátků a pekáčku. Navrch ještě hrst zelí a můžou se plátky špeku. Kdo má rád zelí, je to super jídlo, taky to možná udělám. 

Ale řízky klido udělej, ty jsou taky fajn.

Offline Bowle
Avatar
568 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 21:58

viktorka_od splavu tak to je super, vyzkouším.

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 22:27

continuity Tak o tomhle jsem nikdy neslysela. Ale priloha jina nez knedlik me nenapada.

Online continuity
Avatar
33549 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 22:28

Karja brambory, ideálně pečené  

Já jsem z ty země, kde se knedlíky moc nejí

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 22:31

continuity Aha, na slovensku se knedliky nejedi. Co ja se vsechno nedozvim tady;-)

Online continuity
Avatar
33549 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 22:45

Karja

No ne, jako vepro-knedlo-zelo jime s knedlíkem, ale to je importované ceske jídlo. Ke kachne ani k huse není rozhodně knedlík první volba. I když ty bramborové jsem poslední dobou trochu vzala na milost. 

Offline Myrtila
Avatar
2950 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 03:32

Karja Tohle maso na zeli delam taky, i ho ruzne obmenuju (zeli bile, nebo cervene, maso veprove, nebo kureci stehna/ctvrtky) a jime k tomu nejcasteji bulgur. 

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 09:08

Myrtila To je zajimave. Nakonec delam na houbach, ze je to nejmene pracne. Ale.tenhle recept s bulgurem se taky nezda pracny. Urcite vyzkousim. Mne by se k tomu teda libily nejake bramborove sisky, ale kdo by se s tim delal;-)

Offline Karja
Avatar
35781 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 09:09

continuity Ja ted delam ke kachne ryzi, tata z toho roste, ale jako tim padem se z toho stava hodne jednoduche jidlo na vareni;-).

Offline Ounz
Avatar
19820 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 09:23

prosím, kdo nakupujete v lidlu, mají teď v nabídce ten balsýr v krabičce? Ví někdo? díky..

Offline Ounz
Avatar
19820 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 10:07

Jinak já si sem dovolím vložit delší příspěvek na téma chleba z kvasu, už to peču docela dlouho a spoustu chyb sem udělala za vás  Tak třeba někomu moje sdílení pomůže.

Takže zaprvý se mi osvědčilo si důkladně nastudovat odbornou literaturu - ze začátku to byl Cuketka a hlavně Maškrtnica, později i Hamelmann, on tam popisuje druhy mouk a vysvětluje, že sou dva druhy lepku, proto se nedá vždy jedna mouka nahradit jinou - viz žito a pšenice (a proto je pečení bezlepků taková věda a když to umíte, urvou vám ruce). Z toho vyplývá, že minimálně ze začátku je doporučeno držet se receptu a neexperimentovat, nevyjde vám skutečně dobrý chleba. 

Vedení kvásku - stručně, krmit minimálně jednou týdně, skleničku po každém krmení mýt a v mezičase uchovávat v lednici. Čím častěji peču a krmím, tím se kvasu daří líp. 

Zadělávání těsta - je dobré použít kvas v té nejvyšší fázi, kdy se zvedá, povrch je rozrušen prasklými bublinkami a ještě neklesá, pokud použiju spadlý  "vyjetý" kvas, tak chleba nepokyne dobře a bude nejspíš kyselý. Pokud mám trochu času, lehce smíchám mouku vodu a kvas, bez soli a nechám cca 30 min odstát - autolýza - nabudí to lepek. Poté pokračuji v hnětení, nezapomenu na sůl a kmín. 

Následuje fáze odležení - bulk, to je důležitá fáze, která by se neměla vynechávat, ovlivňuje to pak kynutí, zvlášť když pak chleba kyne v lednici (pokud kyne v ošatce na stole v kuchyni, tak se to asi ztratí). V každém receptu je uvedena doba, většinou to není pod 2 hodiny a během této doby se těsto překládá, zvýší se tím jeho elasticita - práce s lepkem.

Finální tvarování - obvykle se radí zapracovat při tom do těsta co nejméně mouky, taky se mi osvědčila rychlost a neválet to tam doví jak dlouho. Bochánek se nechá chvíli odpočinout na pomoučené ploše a následně se opatrně přemístí do vysypané nebo vystlané ošatky.

Kynutí - v pokojové teplotě klasická pšeničnožitná šumava v pohodě, u převážně žitných chlebů se to kynutí v pokojové teplotě doporučuje, hodně hydratovaná těsta a převážně pšeničná (špaldová) těsta raději kynou v chladu, pak se při sázení nerozjedou do placky. Bochník by rozhodně měl během kynutí zvětšit objem, pokud ne, buď bylo podceněno odležení, nebo prostě kyne pomaleji a je potřeba ho ještě nechat. Tyhle zakrslíci to často doženou při pečení, ale střída může být sraženější, hutnější. Částečně se tomu dá zabránit tím, že chleba před vsazením do pece pořádně nařízneme (žádný rozpaky, pořádný fik!) a On má možnost tu střídu trochu dorozvinout a nevzniukají v ní takový ty maxibubliny.

Test nakynutosti - lehce zmáčknout na povrch těsta (pomoučený) a sledovat reakci - pokud se vrací rychle, ještě potřebuje kynout, pokud se vrací, ale pomalu, je akorát připraven k pečení a poslední, to co nechcem, po zmáčknutí se těsto nevrací, zůstává důlek - chleba je překynutý (ale i tak ho upečem a sníme, jen to bude trochu placka).

Pečení - troubu rozpálit co to dá tzn na 250 nebo 260 st u běžných trub, spolu s pečící nádobou, plochou. Rozpalování trvá podle druhu pečící nádoby - kámen, litina min 30 minut (kámen spíš víc). Když je trouba připravená, vsadím chleba a pokud nepoužívám nádobu s poklicí, tak zapařím vlitím cca 150 mn vody na spod trouby - je nanejvýš vhodné mít tam starý plech, aby se šetřila trouba. doba pečení dle návodu, mně se nejvíc osvedčilo 10 min se zapařením na 250 a pak vyvětrám a snížím na 220 st a dopékám cca 30 min, pokud nepreferujete tmavou kůřku, tak v půlce těch 30 min snížit na 190 st.

Nádoby - plech je nejhorší, chleba nikdy nevyskočí tak pěkně, ale tak lepší než nic, že. Dále simax - pozor při zapařování, aby vám to neprasklo, je lepší ho použít s poklicí. Ideál je litinová pánev nebo tál, to za mě vede. Další možnost je pizza kámen - je třeba ho ale dlouho rozpalovat až 60 min, a ocelový plát - není špatný, jen cave, péče pokud možno bez vody.

Tohle je ten úplně nejstručnější výtah, takové tips and tricks, rozhodně to nesupluje práci lidí, kteří se tomu věnují a o pečení dlouhodobě píší a vyučují ho. Každý z těch odstavců by se dal rozvinout mnohem víc a je ještě sposta informací, které jsem neuvedla, já sem ale chtěla, aby to bylo aspoň trochu přehledné. 

Otázky a doplnění vítány  

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 10:14

Ounz Když Tě tu vidím - vzpomněla jsem si na Tebe a Potrefenáhusa - na Radiožurnálu byla Maškrtnica, tak kdyby si někdo chtěl poslechnout...

Offline Ounz
Avatar
19820 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 10:22

euridike ju super, díky! ona má i svůj pořad na radio wawe, myslím - Ve vlastní šťávě, kdyby to někoho zajímalo, to se ale ona ptá jiných, takže to není ani tak o chlebu, jako o jinejch zajímavejch věcech :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46034 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 10:50

Ounz jesli myslis ten kyblicek tak ne, ted jsem ho tam nevidela.