Co Vám dnes udělalo radost.?.

11. srpna 2014 09:59
Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:17

dynda mnoho po mne zadas!

Koira je pes, koiran pes v genetivu/akuzativu (pro ktery finstina nema vlastni tvar, krome osobnich zajmen, mozny tvar primeho predmetu), koiraa je pes v partitivu (pad vyjadrujuci cast neceho, ze je neco nehotove ci se poji se slovesy vyjadrujicimi delsi proces ci city, mozny tvar primeho predmetu), koirassa ve psovi, koirasta ze psa (zevnitr), koiraan do psa, koiralla na psovi/psem (jako delat neco za uziti psa), koiralle psovi, koiralta ze psa (z povrchu), koirana jako pes/byt psem, koiraksi stat se psem, koiratta beze psa (tenhle pad se moc nepouziva, spis v psanem slove ci urcitych frazich), koirineen se psem ci se psy (pouziva skoro jen v textech), koirin je delat neco za uziti psa (tenhle pad se vyskytuje vicemene jen v ustalenych spojenich) 

V tom dalsim obrazku jsou na to jen pripojene kocovky -ni (muj), -si (tvuj), -nsa (jeho, jeji, jejich), -mme (nas), - nne (vas)

V tom dalsim jsou pak koncovky -kaan (ani), -ko (otazka), mozna tam je koncovka -kin (i, taky) 

Ty dalsi koncovky se daj se na sebe ruzne napojovat, takze treba clovek dostane koirallasikokaan? (Ani tvym psem?)

edit: a dekuju! 

Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:20

whiskas kiitos :) je to proste fraze, onneksi je nastesti (onni je stesti, ten pad -ksi znamena zmenu na neco), olkoon znamena at je. 

Offline whiskas
Avatar
19445 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:20

Friga  střašný, jsi vážně dobrá .

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:25

Potrefenáhusa tyhle vtipy miluju všecky, i třeba ten, jak se řekne v cizím jazyce motýl

Offline whiskas
Avatar
19445 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:26

Jiná Realita Ten s motýlem neznám ...

Offline dynda
Avatar
7247 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:29

Friga 

Děkuju za vysvětlení, vidím, že když člověk ovládne systém, je to hračka . Ten certifikát máš zaslouženě.

Offline Mohučanka
Avatar
6368 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:44

Friga

Zlatá starořečtina, fakt.

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:47

Friga to je skvely vysledek, gratuluji. 

Potrefenáhusa vidim asi po ste, ale stejne to pobavi

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:51

Friga tak koira a vsichni nasledujici koirani me teda rozbili

Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:53

dynda Mohučanka opravdu, kdyz clovek ovládne system, je to (docela) hracka. Finstina ma tu vyhodu, ze velmi pravidelna, vyjimek je fakt jen par. Ma par zaludnosti hlavne co se tyka tvaru predmetu ve vete, obcas mam i ted problem s tim, jestli ma byt predmet v partitivu ci akuzativu. Pokud je v akuzativu, tak tam jeste hraje roli typ vety, podle toho ci je oznamovaci, rozkazovaci, podminovaci ci vyjadruje nutnost se urci, zda se akuzativ vyjadri tvarem genetivu nebo nominativu

Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:54

jinx dekuju, ono to s tim psem zas tak slozity neni, hlavne vetsinu tech tvaru clovek nepouziva :)

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:54

whiskas ono to asi není zas tak vtipný, ale jak se učím tu němčinu....série vtipů o tom, jak je německý jazyk hnusný

Offline Karja
Avatar
35506 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:57

Jiná Realita Ja se na erasmu kamaradila se svycarkama a jejich nemcina byla tak miloucka. Fakt roztomilej, mekkej jazyk. Ale mne obecne nepripada nemcina zase tak tvrda.

Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 22:01

Jiná Realita Karja zrovna nemcina se mi strasne moc libi, pro me usi je to primo libozvucny jazyk!

Offline Karja
Avatar
35506 příspěvků moje polička 20. května 2019 22:07

Friga Mne taky nevadi. Ja bohuzel valcim s anglictinou, ja proste neumim psat, porad se mi pletou pismenka I v tech nejbeznejsich slovech. Myslim, ze mam anglickou dyslexii:-D

Offline Friga
Avatar
1548 příspěvků moje polička 20. května 2019 22:18

Karja ja jsem kdysi anglicky psala docela dobre, ale dneska jsem skoro vsechno zapomnela, u spousty beznych si nejsem jista, jak se pisou. No hruza. Pak mam problem, ze nekdy nevim, jak se dane slovo vyslovuje, i kdyz ho dobre znam z textu. Obvykle totiz anglicky nevedu nijak hluboke rozhovory, takze slozitejsi slova a terminy znam jen pasivne z knih. 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 20. května 2019 22:19

Karja Friga

na yt jsem si hledala nějaká videa, kde se ukazují věci a popisují německy, naučila jsem se tímto způsobem poměrně dost anglicky, a narazila jsem na tristana. jedna se jmenuje tristan, což je naprosto boží jméno, a má hrozně příjemný projev, z mého pohledu. toho bych mohla poslouchat pořád. 

ukazuje sice výstroj pro wehrmacht, a hádám, že názvy ss uniforem se mi moc hodit v praxi nebudou ale vem to čert. něco už mu docela rozumím.

a abych byla v tématu, tak minulý týden mi udělalo radost, když jsem u maséra slyšela jeho puštěné německé rádio, a dost v pohodě jsem rozuměla předpovědi počasí (což zrovna bereme v lekcích). líp, než tomu, co máme v poslechu. a přitom to byli reální lidi ve skutečném životě.

Offline Kokoska
Avatar
28004 příspěvků moje polička 20. května 2019 23:04

Friga

Teď už chybí jen abys napsala, že finština není tak strašná, když se ji tam naučí i každé malé dítě :) A gratuluju k úspěchu, jsi dobrá.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 20. května 2019 23:08

Kokoska i čínsky se naučí kdejaké malé dítě

Offline Mohučanka
Avatar
6368 příspěvků moje polička 20. května 2019 23:20