Co Vám dnes udělalo radost.?.

11. srpna 2014 09:59
Offline dzizisketa
Avatar
7376 příspěvků moje polička 15. června 2018 08:37

slniecko 

OMFG! Takové malé vrbovecké (to je asi špatný přivlastňovací tvar, že? Ale nevím, jak je to správně :( ) Versailles, a ty nám tu tvrdíš, že evangelíci maj málo peněz, jo?

Znáš fb stránku archwars? Tam se najde spousta podobných pokladů i z českých luhů a hájů, myslím, že si vážně v tomto ohledu nemáme co závidět. Teda já vám Slovákům závidím ty hrady, takové my nemáme.

Offline dzizisketa
Avatar
7376 příspěvků moje polička 15. června 2018 08:40

Budu mít multisportku, jupí! Přes mužova zaměstnavatele, my u nás dostáváme nějaký fokuspass, a ten teda spíš většinou neberou, ale s multisportkou si užiju!

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 15. června 2018 11:15

dzizisketa tvar je správny:). A archwars poznám, občas sa tam chodím rozčúliť:)))

No s tými peniazmi je to tak, že cirkev sama o sebe ani nie. Teda niečo je, ale nie veľa, platy idú od štátu (čo by som tiež zrušila, keby bolo po mojom:) ). Na najvýznamnejšie kultúrne pamiatky idú nejaké fondy z ministerstva kultúry, tie sú potom často urobené fakt slušne (napr. kostol v Štítniku).

Ale v bežnom prípade je to asi tak, že na chod zboru sa skladajú členovia cirkvi - teda spravidla veriaci, ktorí chodia v danej obci do kostola. Takže objem peňazí, ktorý je k dispozícii výslovne závisí od nich a rozhodujú o nich spomedzi nich zvolení presbyteri. Veľmi veľa vecí sa robí presne tým istým spôsobom, ako bežne na dedine. Teda, že keď Jožovi padne kus omietky, tak si to spraví, alebo ak je to na jedného moc, tak zavolá aj Fera a Ďura a potom, keď trebárs Ďurovi začne pretekať strecha na maštali, tak idú pomôcť jemu. No a tak, keď je nejaký problém s kostolom, tak nechápu, prečo by za to mali míňať z tých svojich nazbieraných peňazí, ked im trebárs ostala ešte omietka od toho Joža, chápeš. Ale farára počúvajú, takže ak ten vie, prečo nie, tak ich má šancu presvedčiť, aj keď možno nie zavolať firmu, ale aspoň odborníka, ktorý ich naučí, ako robiť omietku na tom ich kostole. Nehovorím, že stopro, ale šanca tam je.

Tie hrady - a nielen hrady - sú super, aj ja som rada, že sa do nich dobrovoľníci takto pustili, ale ono sú to úplne iné typy ľudí, čo to robia. To sú poväčšine skôr mladší vzdelanejší ľudia, ktorí chápu o čo ide a aj tak sa to väčšinou musia naučiť, tak sa to naučia podľa toho, ako treba.

Kdežto tieto decká, čo prídu študovať za farára, tak tí sú presne z takých horeuvedených podmienok, mnohí sami už pomáhali stavať, mnohí majú svoju časť zodpovednosti za hospodárstvo (máme jedného profesora, ktorí sa snaží naliehať na to, abx aspoň na víkendy počas semestra nechodili domov, lebo sú tak zapriahnutí, že v pondelok nevidia na oči - ale zas zabúda na to, že oni sú tak naučení makať, že aj v meste si potom nazháňajú všelijaké brigády od sťahovania nábytku, cez dokladanie tovaru po nociach až po kadejaké čistiace práce, nehovoriac o tom, že tie peniaze potrebujú). Napríklad mám spolužiaka, ktorý má vlastné stádo kráv a kým je v škole, stará sa mu oň otec, ale ako má "voľno", musí byť tam a je to celé jeho zodpovednosť. Takže pre nich je úplne prirodzené, že keď niečo odpadne, zoberú proste bez rečí kýbel cementu a plesk ho tam.

Tie Vrbovce, to je taký úplne najokatejší príklad toho, keď je veľa ochotných a šikovných farníkov, ale absolútne bez pochopenia veci (a to som ešte nenašla obrázky z interiéru, hehe). Ako na to nešli z centrály cirkvi myslím prakticky žiadne peniaze.

Ono zas tá Myjava (Vrbovce sú na myjavsku) a okolie je pomerne svojrázny kraj, takže tam bude asi aj to vysvetľovanie ťažšie (vždy, keď čítam Pratchettove čarodejky, tak mám nástojčivý dojem, že skrížil Myjavu a Oravu), ale farár by mohol mať šancu, ten má u nich autoritu. Len by musel sám vedieť.

P.S. čo je to multisportka?

Offline Contra Check
Avatar
42 příspěvků moje polička 15. června 2018 12:24

dzizisketa slniecko , ja nejaké fotky z vnútra Vrboveckej fary mám. Síce nebolo cieľom fotiť interiér, ale čo-to sa tam vytušiť dá.

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 15. června 2018 12:58

Contra Check áno, to je ono. Ešte to schodište s výklenkami v stĺpoch. A spoločenská miestnosť s dreveným kazetovým stropom. A nedeľná škola.

Ako ja keď som tam bola, musela som uznať, že to má atmosféru a svojím spôsobom je to úplne fascinujúce, ako je to dotiahnuté.

Akurát, že...no...

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 15. června 2018 22:36

Potěšila dnešní návštěva Slavnosti cideru... jen mě překvapilo, že kromě RoSa  jsem tam identifikovala jen jediné další COS šaty v tom zástupu. Parfumánie má výpadek? 

Offline Karja
Avatar
35506 příspěvků moje polička 15. června 2018 22:46

dzizisketa O fokuspassech mi povidej, mam za nekolik tisic, jako co s tim? To nikde nechteji!!!

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 17. června 2018 11:21

Včerejší večerní a dnešní ranní koncert v přírodě.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 17. června 2018 11:27

včerejší ohňostroj, i když jen z okna, byla to krása:-)

Offline Dadoo
Avatar
11569 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:05

viktorka_od splavu nesnáším ohňostroje,rachejtle a vše podobné.. Málokterá zábava mi přijde méně stupidní. A zvířata přitom trpí. Děsí je kravál a blesky.

A lidi,co je dělají navíc někde v přírodě,bych zavřela rovnou. A pustila jim ten rachot a řev rovnou do uší.

Online Pinot Noir
Avatar
24267 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:11

Dadoo Tak nahodilé vypalování rachejtlí a silvestrovský bordel mi taky vadí, ale krásný organizovaný profi ohňostroj jednou za rok je zážitek a krásná podívaná, ne?

Offline Dadoo
Avatar
11569 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:15

Pinot Noir dobře..jednou za rok jsem schopna to tolerovat. Ale jenom nad Prahou! 

Online Pinot Noir
Avatar
24267 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:18

Dadoo  Ideální, jsem pro ;)

Offline Stará Stanová Kůže
Avatar
1333 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:25

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 17. června 2018 12:30

Dadoo nad prahou si poustejte co chcete, my si ignis brunensis s dovolenim ponechame v brne

Offline Renusatko
Avatar
11565 příspěvků moje polička 17. června 2018 13:52

Dadoo Většina festivalu je na přehradě a divila jsem se kolik lidí tam bere psa dobrovolně, i když by ho mohli nechat doma. Většinou jen ten závěrečný je ve středu města na Špilberku. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34714 příspěvků moje polička 17. června 2018 14:11

Renusatko Já žasla na rekonstrukci bitvy u Hradce Králové, kolik lidí tam tahá psy a mimina, přímo k dělům, proti kterým je ohňostroj mňoukání koťátka.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 17. června 2018 14:13

Sweet Potato A tak na rekonstrukce bitev nikdo normální nechodí, to se nemůžeme divit

Offline Dadoo
Avatar
11569 příspěvků moje polička 17. června 2018 15:14

viktorka_od splavu tak na kravál je Brno ještě lepší než Praha. Hlavně dal ode mě 

Offline MP Marge
Avatar
5642 příspěvků moje polička 17. června 2018 19:15

Mam radost, ze uz jsem nastehovana v novem byte, a ze jsem nakonec NEskoncila v baraku, kde se opakovane zakladaji pozary a vykonava telesna potreba v pradelne! Ve ctvrtek jsem mela schuzku s manazerkou a dozvedela se, ze se jim necekane uvolnil byt v jinem dome, kde je klid a nic se tam nikdy nedeje (doufam, ze jsem to prave nezakrikla!). Navic tento dum nedavno prosel rekonstrukci, takze narozdil od toho puvodniho ma drevene podlahy a krasne zrenovovane kuchyne i koupelny   Cena najmu stejna.

Libi se mi tu vic nez jsem cekala a odchod z Rockfordu, kde jsem si za ty tri roky prece jen hodne zvykla, se tim znacne usnadnil.

Akorat teda ted ten bordel doma