Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline letfenixa
Avatar
7919 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 00:43

Lamicka v roku dietata som zacala pracovat na ciastocny uvazok, maly bol u nasich a pediatricka mi tiez povedala, ze sa jej to nepaci. 

Offline eless
Avatar
1986 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 09:41

nikto nema pravo druhemu kecat do rozhodnutia nemat deti alebo v pripade ze ich ma tak zase sa starat kedy sa matka vrati do prace a ako bude postarane o dieta. syn bude mat onedlho 2.5r a v okoli mam 3 matky s +-3 mesacnym rozdielom. jedna pracuje z domu stale ale zije v dvojgeneracnom dome s rodicmi co sa jej staraju o deti. dalsia zas chodila kamsi na pol uvazku vypomahat a od jesene nastupi do dobre platenej prace a dieta pojde do jasiel. tretia uz tiez riesi v praci podmienky navratu po rodicovskej. kazda jedna sme sa zhodli ze tie deti su uz davno pripravene na kolektiv a my im uz nevieme (nemame bunky na to) zabezpecit dost podnetov a zabavy ako v tych zariadniach. mne uz je doma tiez dlho a som zvedava kedy sa mi naskytne nejaka pracovna prilezitost (zmluva na dobu urcitu mi skoncila kratko po porode takze mimo rodicaku som bez prace). na rozdiel od spominanych zien ja az taku podporu od manzela nemam ale vidim ze cim dalej o tom hovorim tym viac zacina rezignovat. 

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 09:51

Friga kamarádka žije v Německu (Bavorsku). Tak taky můžou mít dělší mateřskou, záleží, jak se ta žena rozhodne. Ale nejsem si jistá, jak dlouho dostávají nějaký příspěvek, myslím, že tak nějak rok? To nevím přesně. Jen že se tam doporučuje dát dítě do školky radši v 1,5 roce než ve 2, pak třeba až v těch 3 třeba. Že jsou různě vhodná období prostě, že třeba v tom roce a půl to dítě bere v klidu a zvykne si, ve dvou letech asi už to dítě víc přemýšlí a ještě se mu to nedá tak dobře racionálně vysvětlit, možná i nějaké období separační úzkosti, zkrátka že je některý věk pro ten nástup do školky vhodnější. Taky tak celkem zaměstnavatelé vycházejí vstříc s kratšími úvazky. Já nejsem odpůrcem menších dětí ve školce, jen mě osobně by se to finančně úplně nevyplatilo (s kratším úvazkem třeba) a pak jsem s dětmi prostě chtěla být :-) Nechápu to odsuzování něčího života, samozřejmě pokud dítě nějak opravdu netrpí nezájmem, týráním apod. 

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 09:59

A to, jestli žena bude nebo nebude mít děti, to je tak každého osobní věc. Znám ženy, které děti nechtějí a mít nejspíš nebudou. Přijde mi jako největší hloupost, mít děti jen proto, že se to má! Pak ty ženský radí svým dcerám - neměj děti, je to hrozný, zničíš si život apod.(moje teta). A nehlídají vnoučata, protože prostě k dětem nemají vztah (moje tchyně). Myslím, že je dobře, když se žena rozhodne podle svých představ a možností, ne kvůli nějakému společenskému nátlaku...

Online Friga
Avatar
1553 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 10:19

Karja ja si taky myslim, ze ted nema cenu to nejak extra resit, ale moji rodice to jednu dobu hodne resili, ze bych mela mit deti a co nejdriv, protoze pak budu stara :) I nejaci lidi v okoli mi huceli do hlavy, ze mam mit deti. To, ze se nekdo zepta, jestli mam deti, mi nevadi, je to normalni otazka, zvlast pote, co vyjde najevo, ze jsem vdana. Jen nekdo se pak zacne vyptavat, jako proc je nemam, kdy je planujeme atd. To uz mi pak prijde vlezle. A parkrat jsem si vyslechla i hodne neprijemne komentare. 

Offline Karja
Avatar
35727 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 12:21

Friga Joo, to jsou takovy kecy, ja jsem se na to naucila odpovidat vzdycky nejakou kravinu, a on se pak kazdej prestal ptat, protoze vedel, ze ze me nic kloudnyho nevyleze. Ted I vikendu se me spoluzak ptal, kdy se budu vdavat, tak jsem mu rekla, ze se dvema detma si me uz nikdo nevezme:-D. Jako nejlepsi kamaradce jsem trebe odpovidala, co ma hlavu a patu, ale ostatnim moc ne, me to proste nebavilo nejak tyhle hovory na vazny temata:-D.

Offline Karja
Avatar
35727 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 12:23

letfenixa Tak vis co, zas na druhou stranu pediatricka jedna v zajmu ditete, a jakoby v zajmu ditete je byt s mamou (jo, bavime se fakt o tech prtatech), tak to asi rict musi;-). Nezna souvislosti, financni podminky, prarodice, psychicky stav rodicu:-D, zajima se jen o dite, tak rekne nazor z jeho pohledu, za to bych se na ne nezlobila;-)

Offline rasaNori
Avatar
7684 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 12:58

Karja ja na male uplne vidim jak by ji ten kolektiv bodl, ale zacnu to resit az tak v rijnu, nechci ji ted s uplnym (doufamzeuzbrzymiminemdoma) jakoby odhodit nekam do skolky nebo jesli. Porad uvazuju jestli te zenske co nam neustale slibovala ze nam dite k nim do skolicky urcite vemou, az dodelame ockovani, nejak napsat ze me zklamala kdyz tak neucinili...

Offline Karja
Avatar
35727 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 13:08

rasaNori Jojo, urcite bych ji tam dala az treba v lednu, proste po miminu. Take jsem pro malou uz nad necim treba dvakrat tydne uvazovala, ale kdyz jsem si predstavila, ze balim rano mimino a ji a vezu ji nekam, pak za ctyri hodiny pro ni....nooo asi se bude nudit doma. Ale nevim no, kolektic ma rada, ale nevim, zda by ji to beze me vyhovovalo, a taky jsem zjistila, ze je nekdy lepsi byt doma se dvema detma nez s jednim:-D. Neopruzujou me:-D

Online Friga
Avatar
1553 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 13:39

Karja me nejlepsi odpovedi samozrejme napadnou az treba za hodinu nebo druhej den :) Taky od ne tak blizkych lidi se ignoruje mnohem lip nez od rodiny, aspon ja to tak mam. Dneska uz nasi neprudej, uz jsme si to vysvetlili, ale jednu dobu to bylo dost a zrovna jsem mela celkove blby obdobi a na celkove pohode mi nepridalo. 

Offline Gatita
Avatar
7120 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 13:55

Ja jsem tak rada, ze mi nikdy nikdo nerikal, co bych mela a nemela. Ani o chlapech, ani o vdavani, ani o detech. Par dotazu na druhe dite teda padlo, ale to byl jen takovy ten mistni folklor small talk. Tam jsem s klidem jeste ve trech letech veku ditete odpovidala, ze nevim, pac jeste trpim poporodni unavou

Offline Gatita
Avatar
7120 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 14:06

VeronikK v tom nemecku je to nejakych 14 mesicu, kamaradka mi to rikala, ale nevim jestli jsem rozumela dobre vsemu. Mam dojem, ze placeny je cca rok, ale doma muzes byt o neco dele. Pocita se i se stridanim rodicu. Ale hlavne - system predskolni pece tam je nekde uplne jinde nez u nas. Jak do kvantity, tak i do financni dostupnosti.

Nemam pamet na cisla, ale ty castky byly v porovnani se skolnym v synovych soukr. jeslich smesne a nejaka ta "kitta" je tam na kazdem rohu.

Tady si to hodne mych kamaradek proste rozmyslelo, jestli byt v klidu doma tri roky, nebo tahat rocni dite pres pul mesta do drahe miniskolky...Uprimne, kdybych ty jesle nemela za rohem a nebyla z toho pobytu doma tak vycerpana, nevim, jestli bych se do prace hrnula tak brzy.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45986 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 14:07
Reakce na letfenixa:

Lamicka v roku dietata som zacala pracovat na ciastocny uvazok, maly bol u nasich a pediatricka mi tiez povedala, ze sa jej to nepaci. 

​to je divny, od doktorky bych cekala vyjadreni max k tomu jak vhodny je dat dite do kolektivu vzhledem k imunite, ockovani a nemocem. jestli je doma s matkou, otcem nebo sestrenici z patyho kolene po tom ji snad nic neni.

Offline Karja
Avatar
35727 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 14:54

Gatita Mne treba kamaradka ten ceskej system fakt zavidela, sama deti nema, ale porad se na to ptala. Je to Nemka zijici 5 let v Rakousku.

Offline Lamicka
Avatar
13329 příspěvků moje polička 22. srpna 2019 17:21

Karja to je prave otazka, jak by to bylo jinde, kdyby system umoznoval zustat doma tak dlouho jako u nas. Mam par kamaradek ve svete (cizinky i Cesky) a vsechny rikaji, ze je super, ze muzeme byt tak dlouho doma. Jedna zije ve Francii, vratila se do prace ve 3 mesicich ditete, ale nakonec se na to vykaslala, pry to byl strasny stres, navic chtela dlouho kojit, coz ten system vubec neumozunuje, tak se na to vykaslala a zustala doma 4 roky se 2 detmi. 

V CR by se melo hlavne zapracovat na podpore zkracenych uvazku a sdilenych mist, kterych je strasne malo. K tomu jeste cena soukromych skolek a jesli... a vetsina zen si navrat do prace rozmysli.  

Offline letfenixa
Avatar
7919 příspěvků moje polička 23. srpna 2019 01:47

viktorka_od splavu no že? Hlavne ten znizeny uvazok u mna znamenal, ze som bola aj s cestou prec 3 hodiny. Co je viac-menej bezna doba, ked som u lekara.

Offline Renusatko
Avatar
11572 příspěvků moje polička 05. zaří 2019 19:57

Dnes mě namíchl rozvrh staršího syna. Třetí ročník maturitního oboru na odborné škole. Jeden předmět ze kterého budou maturovat už vůbec nemají, jeden mají 1x týdně a češtinu 2x týdně. Jednotné maturity jsem nikdy nechápala. Tak hlavně, že mají i dvě hodiny tělocviku, to jim potom u maturity hodně pomůže.  

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 06. zaří 2019 13:11

Ja tak nenávidím vybavovačky na úradoch dnes ma bába vyhodila kvôli potvrdeniu, ktoré sa jej nezdalo dostatočne aktuálne, keď som po polhodine chôdze tam a späť a ďalšom čakaní na poradie prifučala s novým, tak mi víťazoslávne oznámila, že to aj tak nestačí, že potrebujem ešte milión čestných prehlásení (samozrejme s overenými podpismi všetkých zúčastnených)... to nemohla vyklopiť všetko hneď?! uff! hlavne že som sa tam bola vopred pýtať, čo všetko budem potrebovať a dnes na mňa vybafla "že vy ste si to nezistila vopred?" 

Tak asi keď zakaždým povedia niečo iné a aj tak sa musí spýtať štyroch kolegýň, než mi dá "fundovanú" odpoveď...

Online continuity
Avatar
33416 příspěvků moje polička 06. zaří 2019 13:13

Wanda von Dunajew potlapkavam, je to niekedy hrozne. 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 06. zaří 2019 13:15

continuity hlavne, že nikto ich neberie na zodpovednosť za to, čo ľuďom nakecajú... keď som sa ohradila, že som sa pýtala a povedali mi to takto, tak ma dobre že nespálila pohľadom.