Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Amun
Avatar
02. června 2017 11:26
Reakce na Malvin:

Ehm, dovolim si nesouhlasit, tohle je nazor funkcni mozna tak pro utopii. Realita funguje tak, ze cisnici a servirky casto nemaji ani smlouvu, pracuji dlouhe prescasy a rozdavani smen casto funguje tak, ze pokud nechces vzit vikend, v pondeli nemas chodit. Je to pozice, na kterou neni treba zadne specialni vzdelani ani dlouhe studium (vynechme luxusni restaurace, ktere jsou selektivni), muze ji delat temer kdokoliv. Kamaradka vede pobocku jednoho retezce a kdyz na fb sdidela novou pracovni pozici, rovnou to uvedla ve stylu "hleda nekdo nevdecnou, narocnou a spatne placenou praci?" Uplne vidim, jak cisnik majiteli podniku rekne, ze bud mu priplati za kour v podniku, nebo konec, a majitel mu s hruzou prida... 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 02. června 2017 11:29
Reakce na Malvin:

Dnes je takový nedostatek zamestnanců na těchto nižších pozicích, že si opravdu vybírat mohou. 

Pochybuju, ale i kdyby, zaplaťpámbu nemusí volit mezi rakovinou a almužnou.

Offline Malvin
Avatar
1017 příspěvků moje polička 02. června 2017 11:37
Reakce na Amun:

V gastru se nepohybuji, ale přes známé vím, že restaurace v centru nemají personál, jak se přetahují o dobré lidi a bojí se vyhodit neschopné, aby na place a v kuchyni někdo byl. V maloobchodě je to to samé. A je to dobře. Jinak ty platy nahoru nepůjdou. 

Online Potrefenáhusa
Avatar
33445 příspěvků moje polička 02. června 2017 11:54
Reakce na Malvin:

jak jsem tu tuhle hejtovala chlapíka, co s klidem nechá auto v křižovatce a jde si koupit kafíčko k snídani...tak jsem zjistila, že je to každodenní standard a ještě si pak zacouvá do křižovatky a odjede tou ulicí doprava ... ten první to aspoň nechal na chodníku

(to uprostřed je tramvajovej pás, žádná boční šoustka)

Amun
Avatar
02. června 2017 12:07
Reakce na Potrefenáhusa:

Omg... Bydlela jsem v Dejvicich, bylo naprosty standard, ze lide, co nenasli parkovaci misto, auto proste nechali stat bokem vedle jiz zaparkovanych aut - tj zablokovali vas a vy jste nemohli vyjet. Kazdy den nekolik aut, zadna vyjimecna situace... a primo u vjezdu na kulatak x lidi proste nechalo auto na blikacku a zaslo si nakoupit. Proc by to nedelali, policie toto proste neresila (i kdyz jsme nekolikrat volali, ze nam nekdo se stredoceskou SPZ bocne parkuje u auta). Dostali za okno listecek, co beztak zahodili... 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 02. června 2017 12:11
Reakce na Amun:

Třeba jim křivdíte, určitě to nechali odbržděný, někde to tak funguje, odšoupnu a jedu

Amun
Avatar
02. června 2017 12:26
Reakce na Mutziputzi:

To jsem mela vedet, odtlacila bych je na vrakac :D 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 02. června 2017 14:21
Reakce na Amun:

prosím vás, dneska každá manuální firma hledá až desítky lidí na v podstatě nekvalifikovanou práci, s ochotou všechno zaučit a ještě k tomu dát nástupní bonus. prostředí nekuřácké, po zadku nikdo nikoho neplácá a někde ani nejsou noční směny. samozřejmě všechno na smlouvu.

myslím, že dnes si může každý trochu schopný člověk člověk -edit: v manuálním sektoru - opravdu vybírat, kam půjde pracovat, i když má jen základní vzdělání. hledají se řidiči, a to na normální dodávky do 3.5t, žádné speciální požadavky. dokonce i uklízeček je málo. prodavačky se hledají pořád. bez přesčasů. jenže díky těm přesčasům, na které si moc stěžují, si asi vydělají víc. jinak nevidím žádný důvod, proč v zaměstnání, kde pracují načerno a nikdy je tam asi nechce, zůstávají.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45849 příspěvků moje polička 02. června 2017 14:24
Reakce na Jiná Realita:

a) nekdo takove prostredi vyslovene vyhledava (znam divku ve veku sve dcery, v hospode se vylozene "nasla":-/

b) samozrejme tringelt

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 02. června 2017 14:26

ale potom není třeba z nich dělat skoro chudáky, ne? jakože co jim zbývá. tak mi to vyznělo od amun.

Amun
Avatar
02. června 2017 14:33
Reakce na Jiná Realita:

Z meho pohledu ridicu, uklizecek a prodavacek neni malo, pouze ty firmy nabizeji tak ubohe platy za velke mnozstvi prace, ze se tem lidem nestoji za to na pozici hlasit. Neco jako kdyz si firma stezuje, ze pouze diky vysoke zamestnanosti nemuze sehnat cloveka na pozici asistenta - pozadavky VS, 5 let praxe, 2 svetove jazyky, prace od 8 do 5, prescasy caste, prace pod tlakem, plat 20tisic

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45849 příspěvků moje polička 02. června 2017 14:39
Reakce na Jiná Realita:

no vsak ja souhlasim:-)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45849 příspěvků moje polička 02. června 2017 14:58
Reakce na Amun:

na tohle misto nakonec nastoupi absolventka ktera na sobe necha drivi stipat a az ji vycucnou tak vyhodi/utece a budou hledat dalsi. to je ale prosta vycuranost majitele a hloupost tech holek...

Offline Malvin
Avatar
1017 příspěvků moje polička 02. června 2017 15:16

Já taky přeji všem vysoké platy. Ale bude to chvíli trvat. Výrobce chce zvednout platy - musí prodat dráž zákazníku.  A pokud je v řetězci výrobce - zákazník ještě další subjekt, případně několik subkjektů, tak ti taky chtějí zvýšit platy zaměstnancům a prodají dále dráže. Takže v konečném výsledku máte vyšší plat, ale všechno ostatní stojí také více. A i když si sáhnete na zisky, tak zdražení je první cesta. 

Offline Aranel
Avatar
4442 příspěvků moje polička 02. června 2017 15:21
Reakce na Potrefenáhusa:

Potrefenáhusa : já jsem teď začala zase jezdit na kole, v samým centru Prahy. Ani si tak nestěžuju na řidiče, zatím, klepy klep, jako na chodce, kteří nevidí a neslyší nic kolem sebe, courají se po cyklostezce, přecházejí na červenou atd. ... kolo zabrzdím prakticky na pětníku, ale v autě si to nějak neumím představit.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 02. června 2017 15:24
Reakce na Amun:

no a co třeba hledáme zaměstnance, nástupní plat 21.000, bez předchozích zkušeností, žádný cizí jazyk, manuální práce, nutný pouze dobrý zdravotní stav, prostředí nekuřácké, žádná odpovědnost, žádné nutnosti plnit normy nebo předem zadané cíle. prostě taková normální nekvalifikovaná manuální práce, kde vás všechno naučí zaměstnavatel. neseženete. 

problém je, že většina těchto firem už větší platy nabídnout nemůže, protože nemá z čeho. musela by zdražit. hodně z nich udělalo velkou chybu, že začali kdysi dodávat řetězcům, kde mají výkupní ceny dané a ocitla se v pasti. protože přestat dodávat = krach (nesežene odbyt, který by uhradil půjčky na technologie), dodávat dál = odložený krach (dotovat výrobu nejde do nekonečna). zvýšit platy není z čeho. typické je to pro pekárny, ty, které dodávají řetězcům, mají často opravdu vážné problémy, protože výkupní ceny jsou bohužel u některých komodit, typicky u rohlíku, někdy i nižší než cena výrobní, nebo jen lehce vyšší. 

řešením by bylo zdražení, ale dokud nezdraží řetězce, málokdo je takový hráč, aby si to mohl dovolit a neriskovat, že všichni odejdou do supermarketu.

na velmi emotivním a smutném setkání těchto lidí jsem byla, řešení přirozeně nenašli, kdoví, kam se bude celý ten segment dál ubírat. netýká se to pár neschopných zoufalců, ale potíže má opravdu celý ten segment (včetně třeba navazujících dodavatelů všeho od surovin po stroje, protože jim ubývají zákazníci). je to doutnající problém, který se dotkne v republice hodně lidí, pokud se něco nestane, ovšem nikdo neví, co by to mělo být. jde o část trhu, kde nikdy nebyly velké marže, žádné zázračné zisky, je to práce těžká, ale někdo ji dělat musí. 

tahle problematika je celá mnohem složitější, než se na první pohled zdá. jsou části trhu, kde z principu bude vždy nevděčná těžká práce a žádné zázračné peníze. ať to budou servírky nebo ti pekaři. tím samozřejmě nemyslím, že je ok dostávat 12.000 hrubého. ale poslední dobou se rozmáhá takové to škodolibé pochechtávání "no však vy vydřiduši pěkně přidejte, uberte si se svých zisků, konečně na vás došlo, teď začne konečně ten platový růst". platový růst je, ale v nemálo firmách na úkor inovací, nových dodávek nebo opravy střechy. a čeká se, co bude dál. 

jsem ve vyjadřování ekonomických myšlenek bohužel velmi neobratná.

přijde mi, že mnoho lidí má pocit, že zaměstnavatelé sáhnou do tajné pokladničky a vytáhnou 13. platy. díky zahraniční konkurenci a řetězcům ale mnoho z nich nemá kam sahat. ale řešením není, že zkrachují a budeme to tedy dovážet od té šikovnější zahraniční konkurence. z mého pohledu se tu za podpory státu a z velké části velkých očí mnohých dodavatelů, kteří podcenili možná negativa, rozbujely procesy, které neumíme zastavit, a chceme jednoduché řešení od zaměstnavatelů. prostě přidejte, jinak u vás nebude nikdo pracovat, ale nezdražujte, jinak to nebude nikdo kupovat.

neříkám, že od všech a ve všech částech trhu, trochu vidím je do části potravinářství, a do středních a menších podniků, které vyrábějí věci a poskytují služby pro střední a nižší třídu.

každá rozumná manuální střední a menší firma už dává zaměstnancům naprosté maximum, které si může dovolit, mnohá i víc. protože ty lidi potřebuje za každou cenu. doufají, že se výroba ještě zvedne a pokryje jim zvýšené náklady. jenže se čeká ještě víc a mně by fakt zajímalo, jaký bude vývoj v řekněme pětiletém horizontu. asi se to nějak utřese, porostou platy, ale začnou růst i ceny, a za deset let stejně zjistíte, že servírky a pekaři mají nadále nejmenší platy ze všech, i když už berou 40.000 čistého, protože ceny se mezitím zvedly třikrát.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 02. června 2017 15:26

 omlouvám se za román, nějak jsem se rozvášnila.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45849 příspěvků moje polička 02. června 2017 17:16
Reakce na Jiná Realita:

díky žes to napsala.

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 02. června 2017 17:27

Tak tady nám například vznikla pěkná nová pracovní místa.

Už se těším, až mě budou tyhle opice na ulici napomínat.

https://www.novinky.cz/domaci/439668-kvuli-protikuracke-norme-posila-praha-1-do-ulic-specialni-poradkove-tymy.html

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 02. června 2017 17:47
Reakce na barbucha:

nebudou, pokud se nebudeš schválně potulovat Prahou po půlnoci za účelem vyvolání konfliktu