Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. února 2020 22:47

RoSa Jaky ukol zabezpecit omg? Resi se tady celkove bytova situace a ne ze kazdej student ma mit byt.... chapu, ze s barbucha proste vidite byty na prodej v developmentech a byty, kde se nesviti a mate jasno... tak ja vas pri tom necham...

Offline RoSa
Avatar
8066 příspěvků moje polička 20. února 2020 22:51

nolita no to právě řikám, že tohle neni úkol ČNB ta má trochu jiný starosti, než řešit bytovou problematiku ČR

Offline crazydaisy
Avatar
2666 příspěvků moje polička 20. února 2020 22:53

RoSa V té době privatizovala švagrová i sousedka z chalupy panelákový 3+1 v Praze za 50 a 60 tis - nová felicie v té době stála 200tis.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. února 2020 22:54

RoSa ale primyslis si tam i veci, co nikdo netvrdi...

edit: a byt cnb ma primarne jinou ulohu, ovlivnuje svou cinnosti radu sfer a bydleni je jednou z nich...

Offline baltik
Avatar
4410 příspěvků moje polička 21. února 2020 05:55

Mutziputzi nevim jestli jsi mluvila o relativni nebo absolutni cene, ale v te relativni je na spici Praha: 

Nový byt vyjde Čechy na 11 ročních platů, nejvíce v Evropě. 

Nový byt vyjde na 11,2 průměrného ročního platu. Za Českem následují Lotyšsko (10,1 ročního platu), Velká Británie (9,4) a Chorvatsko (7,9). Naopak po Portugalsku je to nejméně v Belgii (čtyři průměrné roční platy) a Norsku (pět).

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/drazsi-nez-v-berline-byty-v-praze-jsou-v-pomeru-ke-mzde-nejdrazsi-ve-stredni-evrope-40290172

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2020 07:34

RoSa není přece jejich úkolem zabezpečit, aby si zdejší mládež a kdejakej jouda mohli dovolit koupit vlastní bydlení - to přece není nárokový, proč by měl mít každej svůj vlastní byt? to je asi zdejší anomálie mám pocit...

Proč zabezpečovat? Stačí nebránit, protože jak jsem psala, logiku to nemá, nájmy jsou vysoký jako splátka hypotéky a ten člověk potom nemá nic a kolikrát hypotéku sám majiteli splácí. A nechápu proč by si byt nemohla pořídit mládež a jouda, pokud chtějí, je to dost zodpovědná a bezriziková investice. Ta "anomálie" je daná historicky a nic špatnýho na ní neni.

bylo, taky jsem viděla kupní smlouvy, oblast Smíchov - a největší položka z toho byla za podíl na pozemku (protože cenová mapa...)

No a cenová mapa neni nic závaznýho, cena je regulovaná pouze u zemědělský půdy, takže to s tim nemá co dělat.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2020 07:37

barbucha Jistě, ale systém tam kontinuálně budujou po deseti, ne-li už staletí, to asi ve střední a východní Evropě (spíš nikde) už znova nevybuduješ...BTW i tam jsem četla, že se postupně od toho sociálního státu a solidárního systému spíš odkláněj.

Offline RoSa
Avatar
8066 příspěvků moje polička 21. února 2020 07:51

Mutziputzi

při prodeji obecních bytů tehdy pro obec závazná byla - dneska netušim a je mi to celkem fuk

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2020 08:01

RoSa v ČR kromě klasifikace zemědělské půdy na bonitní jednotky cenová mapa nikdy závazná nebyla a oficiálně se s ní nekalkulovalo

Offline Garfie
Avatar
23623 příspěvků moje polička 21. února 2020 08:50

domenica Já znám byt v centru Olomouce, který má dnes hodnotu přes dva miliony korun, ale majitelé ho koupili od města za 40 tisíc, nevím přesně kdy, ale mohlo to být tak 2002...byl teda čtvrté kategorie, bez koupelny a teplé vody, ale obratem ho prodali za třičtvrtě milionu. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:00
Reakce na Mutziputzi:

barbucha Jistě, ale systém tam kontinuálně budujou po deseti, ne-li už staletí, to asi ve střední a východní Evropě (spíš nikde) už znova nevybuduješ...BTW i tam jsem četla, že se postupně od toho sociálního státu a solidárního systému spíš odkláněj.

​No nevim, jestli odkláněj. To by asi lidi nedovolili... jsou už rozmazlený. Ale to bylo jen k tomu že bych nechtěla ty daně - fakt chtěla. Ale jen za stejnejch podmínek (eště bych mohla přihodit 80% nemocenský... 90% mateřský...)  Tady platíš daně jak mourovatá taky, a nemáš z nich nic!  Tak nevim co je lepší

Jsem si teď vzpomněla co mě ještě na tom nedostatku (obecních) bytů a státního/obecního přístupu k problému tak sere. Nevim jak jinde, ale u nás obec dává volný byty do dražby, a to do tajný dražby - kdy tím nutěj ty nebydlící nebožáky licitovat a šroubovat cenu anžto nevědí kolik nabízej druhý. To pokládám za vrchol hnusu! Jo, samozřejmě mluvím o dražbě nájmu! 

Sociální stát a jeho luxusní výdobytky tvl, bych pukla! Šajlok by záviděl.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:06

barbucha Já myslim, že nemocenská je u nás velmi solidní, úhrady zdravotní péče rovněž, mateřská velkorysá, to jen tak někde nemaj.

Pojem tajná dražba neznam, to přidělujou obálkovou metodou máš na mysli nebo jak? To je standartní metoda ovšem, každej nabídne kolik si může dovolit a nešroubujou se ceny, nic šokujícího.

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:13

Mutziputzi 

Tak já bych radši pobírala těch 80/90% platu, než dosavadních kolik? 60?

A pak kdo tady neumí počítat

Jo, je to taková ta obálková metoda - ale vzhledem k tomu, že neznáš obsah těch druhejch, připadá mi to dost nefér. Většinou do toho jdou lidi v těžký situaci, že nemaj kde bydlet, ne? Tím hůř potom.

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:19
Reakce na Mutziputzi:

každej nabídne kolik si může dovolit a nešroubujou se ceny, nic šokujícího.

​No a někdo si může dovolit víc, někdo míň, to přece neni spravedlivý (při tom přidělování samozřejmě). Obec by měla, kdyby byla férová, stanovit jedno pevný nájemný a pevný průhledný kritéria (za každý dítě bod třeba a tak dál a tak podobně), a přidělit ten kvartýr tomu, kdo splní nejvíc bodů. A ne čekat, kdo nabídne nejvíc! Zajímavý, že takhle může s nájmem hejbat nahoru dolu, jak chce - a soukromýmu majiteli by to vyčítali?

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:31

barbucha Já umim počítat, radši platim nižší daně a nemocenskou pak těch 60-70%.

Jinak ad 2, nezaměňuj obecní byty za sociální bydlení, to jsou dvě různý věci.

Online coralline
Avatar
2151 příspěvků moje polička 21. února 2020 09:53
Reakce na Mutziputzi:

...to ze tim placenim najmu pravdepodobne splacis hypoteku majiteli, je paradox na posrani IMO.

​Přesně. Před několika lety jsem zkoušela hledat nájem v Praze a při jedný prohlídce mi realitní makléř řekl, že majitel (nepřítomen) musí z nájmu splácet hypotéku, takže nemůže dát nižší. No asi to nebyl jeho záměr ale moje reakce samozřejmě byla, že nejsem debil, abych splácela hypo někomu jinýmu. Takže jsem se naštvala a vzala si hypo vlastní.

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 21. února 2020 10:00

barbucha Hele, tady u nás v Brnéčku máme taky bodovej systém přidělování obecních bytů za pevný nájemný a stejně to fér a transparentní není ani omylem. :D Páč to bodový skóre žadatele je pro bytovou komisi jen orientační a sami se mohou rozhodnout, zda k němu vůbec přihlédnou nebo ne. Tuhle jeden ze zastupitelů postoval na FB diskuzi s předsedou této bytové komise, jak vybíral, kdo z žadatelů dostane přidělený daný byt a své rozhodnutí zdůvodňoval slovy "No a byt dostane pan Novotný, takový slušný člověk, byl se tu ukázat...", a když někdo namítnul, co to je jako za důvod, tak prý že je zřejmý, že asi o ten byt opravdu stojí, když se mu přišel osobně představit. Ale že by v bodovacím systému byla položka "potřesení rukou s předsedou bytové komise +10b." jsem si teda nevšimla!

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 21. února 2020 10:11
Reakce na Mutziputzi:

Jinak ad 2, nezaměňuj obecní byty za sociální bydlení, to jsou dvě různý věci.

​Já vim... ale stejně, jakejkoliv obecní byt je v podstatě sociální, obec nevlastní byty na kšeft, na to má nebytový prostory, ne? A příjmy z daní občanů. Nakonec kdo jinej než zoufalec se na obec obrací kvůli bydlení... protože má mizernej příjem a tržní nájemný nezaplatí, ani na hypotéku nedosáhne. Prostě mi to připadá jako takový posvěcený vydírání zrovna zranitelnejch lidí, tyhlety obálky. Hele zoufalec třeba nemůže nabídnout víc jak deset se vším všudy... a pak přijde vykuk, nabídne dvojnásobek a vesele bydlí, i když neni tak potřebnej.

Pak se fakt nelze divit, že jeden každej chce svůj vlastní byt, když vidí že na stát/obec se nemůže spolehnout. U nás je to prostě jistá záruka... Spíš je divný, že se tomu divěj politici (který k tý atmosféře sami přispěli).

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 21. února 2020 10:13

Karoleena 

Hrozný. Uganda náš vzor.

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 21. února 2020 10:21

toto je vyborna debata. za me, pokud mam hlasovat, jestli maji delat bytovou politiku obce nebo CNB, hlasuji teda za obce.