Je nějaká starší vůně, kterou považujete za nepozměněnou?

14. srpna 2014 13:07
Offline wendulka admin
Avatar
16570 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 11:05
Reakce na rakuli:

Ty kódy se točí po 10 letech, co vím, takže by měl být z roku 2003.

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 11:09
Reakce na wendulka:

Děkuju, takže má 11 let, to by tam ještě ten santal být mohl. Na to, jak dlouho mám ten mikrozbyteček na světle, tak se vůně stále drží.

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 11:59
Reakce na prokera:

Se santalem je ta potíž, že santalový lesy v Mysore byly skoro vyhubený, jak se místňáci snažili získat a prodat nějakej santal a o budoucnosti jaksi nepřemýšleli. Indická vláda si všimla včas, a v tuhle chvíli jsou ty zbylý stromy chráněný a už maj vysázený nový stromy, akorát že je vládní nařízení, že se nesměj kácet, dokud jim nebude aspoň 30 let (aby to stihlo přijít do plodnosti a tak vůbec). Takže třeba ještě 20 let to se santalem bude špatný.

Existuje množství náhražek, třeba amyris a nějaký australský druhy santalu, ale jaksi to není ono. Nicméně aromaterapeuti to používaj, protože opravdickej santal se tímto stal příšerně drahej. Voňavkáři přešli většinou na syntetiku.

A s těma arabskejma parfémama - Indové používaj attary, což je santalovej olej ještě s nějakou choulostivou kytkou (růže, jasmín, champaca...), pro kterou dělá podklad a fixátora. Santal voní poměrně neprůbojně a působí celkem silně přímo na limbickej systém, takže ta kytka krásně vynikne jak ji vezme sebou. Jojobovej olej se použít dá, taky se nekazí a vydrží navěky, ale jaksi to není ono - dělá vlastně jen mechanickej podklad a výplň, ty jemný obalení vůní jako santal samozřejmě nezvládne. Takže je to takový nudný a placatý, rozdíl zhruba jako mezi plnohodnotným parfémem a olejem do aromalampy.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 12:18
Reakce na Leisha:

Díky za info:)! Já to tušila, že to bude hlavně o tom nedostatku + ceně:(...a 20 - 30 let říkáš? To nejsou moc dobrý vyhlídky:)) - to se s pravým santalem nejpíš ani nepotkáme:))...

Offline domenica blogger
Avatar
7963 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 12:31
Reakce na albeni1:

Radko nevíš prosím náhodou, kdy k tomu odstranění přírodního santalu v Cašmiru mělo dojít?

Jestli je to třeba deset let zpět, tak to už nepoznám, protože jsem ho tehdy nepoužívala, ale vůně se mi minimálně posledních sedm let zdá stejná.

( takže jestli jej upravili v posledních sedmi letech, tak docela slušně, protože já rozdíl opravdu nepoznala).

"stydící se smajlík"

mně ten Cašmir připadá vážně pořád stejný

Tak to jsem hodně zvědavá jak Casmir voní teď, protože budu srovnávat s tím úplně původním. A ten mi teda voněl a voní výrazně mléčně kokosově s ambrovou hloubkou. Obávám se, a nechci malovat čerta ne zeď, že s tou syntetikou mohlo dojít k zmizení nebo potlačení právě toho mléčně kokosového tónu. 

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 16:19
Reakce na domenica:

Tak to jsem hodně zvědavá jak Casmir voní teď, protože budu srovnávat s tím úplně původním. A ten mi teda voněl a voní výrazně mléčně kokosově s ambrovou hloubkou. Obávám se, a nechci malovat čerta ne zeď, že s tou syntetikou mohlo dojít k zmizení nebo potlačení právě toho mléčně kokosového tónu. 

Dle mého - ten Casmir, co jsem měla ještě poměrně nedávno moc mléčně kokosový nebyl:( - spíš dřevitě / ovocno - vanilkový...

Offline albeni1
Avatar
65 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 21:56

Teď jsem napnutá, jak to s tím Cašmirem nakonec bude. Hodně by mě zajímala doba případné reformulace. Já mám v Cašmiru jenom vanilku, kokos vůbec ne, ani jiné složky. Proto se mi i tak líbí :) ale zase nejspíš nejsem schopná správně posoudit zbytek. Určitě prosím dejte vědět, jestli zjistíte, zda reformulovaný je nebo není a kdy by se to tak mohlo stát. Teď mi to pořád vrtá hlavou, a to jsem byla přesvědčená, že je pořád stejný.

Offline Miru
Avatar
13803 příspěvků moje polička 16. srpna 2014 05:49
Reakce na Leisha:

...máš parádní přehled. Piš, prosím, víc..!

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 16. srpna 2014 09:19
Reakce na Leisha:

Tak to je opravdu zajímavé...

Je pravda, že jednou jsem zkoušela nějaký indický attar se santalovým olejem a můj evropský nos tu směs vůní nepobral. Škoda, že jsem neměla příležitost zkusit, co za druh santalu měli, jestli to tehdy byla ta složka, která dělala až takový rozdíl - spíš to asi tehdy bylo tím rozdílným zpracováním vůně a také možná oudem. Na těch stránkách psali, že čím starší attar je, tím je prý lepší, zrajou jako víno, tak jsem asi narazila na mladší ročník:)

No, s tím Casmirem se to budu snažit najít, ale zatím nikde žádná zmínka - jsem měla právěže pocit, že o tom santalu v něm jsem někde četla, ale teď to ne a ne najít.

(edit - pár zmínek v recenzích na Fragrantice jsem našla, ale jsou to jen dojmy)

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 16. srpna 2014 10:43

Holky a co třeba Lou Lou? Mně nedávno přišla a zdá se mi být nezměněná. Ovšem až tu původní asi neznám.

K ní jsem se musela pročichat - z prvního flakónku, co jsem měla, jsem byla docela vyděšená, putoval dál. Pak jsem ale dostala vzorek a postupně mě začla přitahovat. Tak doufám, že to nebylo změnou vůně - poprvé se mi zdála být strašně průrazná a ostrá, přesto se mi teď zdá být stejná, jen ty ostré složky zmizely, ale to přičítám svému nosu:)

Offline zdensy
Avatar
1046 příspěvků moje polička 16. srpna 2014 20:58
Reakce na domenica:

Já tedy Casmir nemohu srovnávat aktuálně a zasuté vjemy mohou být zkreslené, ale moje mamka měla v devadesátých letech čistý parfém a ten voněl hustě, orientálně, vanilkově a výdrž ťupkou fenomenální, stál 2700,- , jestli to bylo za 30 ml, už si nepamatuji.

Loni jsem zkoušela EdP v naději, že to bude trochu podobné, a není. Současný Casmir je orvaný, řídký a chemický, původní vůně je ze současné znát mizivě a hodně z dálky a to ještě po odeznění prvotního chemického úderu.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 16:25
Reakce na zdensy:

Já tedy Casmir nemohu srovnávat aktuálně a zasuté vjemy mohou být zkreslené, ale moje mamka měla v devadesátých letech čistý parfém a ten voněl hustě, orientálně, vanilkově a výdrž ťupkou fenomenální, stál 2700,- , jestli to bylo za 30 ml, už si nepamatuji.

Loni jsem zkoušela EdP v naději, že to bude trochu podobné, a není. Současný Casmir je orvaný, řídký a chemický, původní vůně je ze současné znát mizivě a hodně z dálky a to ještě po odeznění prvotního chemického úderu.

Chemický se mi teda zkraje taky trochu zdá, ale už si zase nepamatuji začátek toho starého:( - až když byla vůně trochu rozjetá:).

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 16:30
Reakce na rakuli:

Lou Lou by mě taky zajímala. Bohužel jsem ji dříve nikdy nevlastnila (ani vzorek) a tu vůni jsem znala jen, že jsem ji na někom sem tam cítila a to hodně dojmy zkresluje... Co ale vím, tak třeba na Frag. si lidé taky hodně pofňukali, že stará a nová jsou od sebe dosti odlišné:(... 

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 16:35

tak mě ten Casmir začal také zajímat. Já ho kupovala někdy v polovině 90 let, na základě voňavýhho pružku v Elle.

Pak už mi tak lezl na nervy ( kokos, kokos a kokos), že jsem ho odložila a jen kvůli flakonu nevyhodila.

někdy před 3 lety jsem ho vytáhla ( opravdu už stařečka), voněl stále stejně omamně kokosově, vůbec nebyl zkažený, ale já ho vystříkala jako osvěžovač vzduchu.

Takže v paměti bych ho měla mít.

Teď ještě kde zkusit ten nový.

Offline Luna
Avatar
10426 příspěvků moje polička 19. srpna 2014 11:04

A co Tocade? Před pár lety jsem ji zbožňovala, pak jsem ji během těhotenství poslala o dům dál, protože mi dělala zle, ale teď mě znovu láká. Je pořád stejná nebo tam taky něco proběhlo? Četla jsem cosi o změně krabičky, ale moc informací jsem nedohledala.

Offline Barbarella
Avatar
207 příspěvků moje polička 19. srpna 2014 12:44

Já bych řekla, že podle toho, jak holky rychle kupovaly starou flašku Tocade do zásob, že tam změna ve vůni určitě bude. Opět.

Offline albeni1
Avatar
65 příspěvků moje polička 19. srpna 2014 19:20

Já v Cašmiru žádnou chemii nemám... :-( jen hezkou plnou orientální vanilku. Ach jo, asi jsem tupočichá :-( Čistý parfém neznám. Voněl i před reformulací edp stejně jako parfémová voda?

Offline Foteini
Avatar
233 příspěvků moje polička 19. srpna 2014 20:05
Reakce na rakuli:

Holky a co třeba Lou Lou? Mně nedávno přišla a zdá se mi být nezměněná. Ovšem až tu původní asi neznám.

K ní jsem se musela pročichat - z prvního flakónku, co jsem měla, jsem byla docela vyděšená, putoval dál. Pak jsem ale dostala vzorek a postupně mě začla přitahovat. Tak doufám, že to nebylo změnou vůně - poprvé se mi zdála být strašně průrazná a ostrá, přesto se mi teď zdá být stejná, jen ty ostré složky zmizely, ale to přičítám svému nosu:)

Já zase neznám novou Lou Lou. Nosila jsem ji více než 10 let jako svoji večerní vůni no. 1. Nikdy mi nepřišla ostrá, nic takového. Silná a s ohromnou výdrží, to ano. Teď mám jen miniaturku, na připomenutí, voní stejně. Ale je už také dost stará, odhaduji 8-9 let.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 11:12
Reakce na Foteini:

Mám pouze novou, ale přijde mi jemná, pudrově sladká - krásná:)! Jedna z mých nej...

Offline 74SLena
Avatar
466 příspěvků moje polička 25. srpna 2014 16:56
Reakce na Luna:

Tocade je "celá nová" a asi to taky bude dost odlehčené, podle fragranticy, ta původní byla zřejmě bohatší. na tu novou jsem zvědavá, ale ještě jsem nesehnala ani vzorek abych je porovnala.

http://www.fragrantica.com/perfume/Rochas/Tocade-2013-18766.html