Je nějaká starší vůně, kterou považujete za nepozměněnou?

14. srpna 2014 13:07
Offline Dagmar
Avatar
13 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 22:03
Reakce na domenica:

Hezký důvod k používání.

Mám u Cašmiru taky zajímavou historku. Nechala ho v koupelně manželova bývalá manželka, když od něj zdrhla. A já jsem si lahvinku taky pořídila (až jsem spotřebovala ten její zbytek).

Mmch. tam zůstala i skoro plná 50ml Samsara, která se mi tehdy moc líbila a teď ji prostě neustojím. Ale už nevím, jestli Edp nebo Edt. 

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 22:04
Reakce na albeni1:

Gold a Red jsem dříve neměla - mám je až teď:), takže také nemohu říct. Ale bílý se mi zdá opravdu původní;) - toho jsem měla v r. 94 určitě 2 stovky vyplácané.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 22:07
Reakce na Dagmar:

:))Tak to jsi dobrá;) - já bych asi na vůni bývalky nedokázala přejít:(...

Jinak Charlieho mám i modrého a nemám sice srovnání s původním, ale ten dnešní mi nepřijde nějak zlý - nosím ho často na noc:).

Offline Dagmar
Avatar
13 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 22:09
Reakce na prokera:

To já tehdy jo. Bylo to v roce 1992 a byla jsem poprvé v Německu, takže jak Alenka v říši divů. Vůbec jsem netušila, co to je za vůně. Ve srovnání se zdejšími Bacy a Limarami zázrak. Takže nějaká uprchlá manželka mě nerozházela.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 07:10
Reakce na Dagmar:

:)))Tak to potom mění situaci;))!

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 09:42
Reakce na domenica:

Jo. Ona sice byla Samsara v reformulována víckrát, přesto si naštěstí pořád drží dobrou formu a je to okamžitě ONA. Jeden ze zásahů do Samsary vyžadovala nutnost snížit vysoké procento mysorského santalu, ten musel být částečně nahrazen syntetikou. S přesto zůstala vůně plná, hluboká (edp a č.p. samozřejmě víc), podmanivá (animální tóny č.p.). Postupem času taky trochu zesládla vanilkou a zdá se mi pižmovější.

S tím, že edt má teď malou výdrž jsem se už setkala, musím to pořádně vyzkoušet, nosím jinak jen edp a parfém a tam jsem to nezaznamenala.

S tím santalem by mě to zajímalo - je to proto, že už ho není takový dostatek jako přírodní suroviny anebo je to kvůli restrikcím?

Já jsem totiž četla i u Cašmiru, že v novodobém byl právě ten santal nahrazen a že už to není ono...

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 09:54
Reakce na rakuli:

Myslím, že škodlivost tu roli nehraje, santal je na kůži prospěšný. Možná to bude spíš o ceně, neb je poměrně drahý a vzácný? Mám dojem, že dnes se (alespoň v evropských vůních) používá santal výhradně syntetický (opravte mě, jestli se mýlím:).)

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:09
Reakce na prokera:

To máš vlastně pravdu,  i v arabských olejích se santal nahradil jiným olejem - třeba jojobovým.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:20
Reakce na rakuli:

To máš vlastně pravdu,  i v arabských olejích se santal nahradil jiným olejem - třeba jojobovým.

Fakt Raduš :-O? To nevím. Jojobový má jiné vlastnosti a není aromatický. Nemyslela jsi spíš jiný...?

Offline barbucha blogger
Avatar
30399 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:20
Reakce na rakuli:

Jak jsem se někde dočetla, santal roste docela pomalu - a ten olej se dá získat až z "dospělýho" stromu (resp. takovej je nejkvalitnější). Takže strom je už dneska pravděpodobně chráněnej...

Thierry Wasser se vyjádřil v tom smyslu, že najít nějakej zdroj je dneska těžký, protože se o to množství, který je vůbec ještě k dispozici, fackujou tři velký společnosti (největší "kozumenti" santalu), což je Dior, Chanel - a Guerlain. A tak u Guerlainů začali vysazovat/pěstovat svůj vlastní, a to na místě, který ani Thierry nebyl ochoten prozradit - s odůvodněním, že je to "velmi citlivá záležitost" :-)

http://persolaise.blogspot.dk/2014/08/a-clearer-vision-guerlains-thierry.html

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:24
Reakce na prokera:

Tak já mám doma santalový olej (ale kdo ví, jaké kvality - myslím, že je asi z Egypta) a on skoro nevoní...Druhý mám zas jako essenciální olej a ten už je aromatický dost. Ale v arabkách jde spíš o nosič pro ostatní složky.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:28
Reakce na rakuli:

Tak to třeba jo...ale kdyby šlo o vůni, tak jojobák a santal jsou každý někde jinde:). Ale pokud se budeme bavit o nosiči/fixátoru, tak tam ta záměna možná funguje;)?

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:36
Reakce na prokera:

Jde o to, že vůně na bázi cpo se santalovým olejem zřejmě vydrží navěky, kdežto jojobový až takto nefunguje - jsem se někde dočetla...

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:37
Reakce na barbucha:

To je parádní odkaz - díky:)!

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:37
Reakce na barbucha:

Tak to je hodně zajímavé, děkuju za odkaz. Povzbudivé je, že se o ty přírodní složky některé firmy stále snaží.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:38
Reakce na rakuli:

Hmm - to je zajímavé a dost možné neb jojobový zcela jistě oxiduje dřív, kdežto santal se i v letitých vůních nekazí:).

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:41
Reakce na prokera:

A jinak máš pravdu, že santalový olej se používá i pro léčebné účely.

Offline albeni1
Avatar
65 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:43
Reakce na rakuli:

Radko nevíš prosím náhodou, kdy k tomu odstranění přírodního santalu v Cašmiru mělo dojít?

Jestli je to třeba deset let zpět, tak to už nepoznám, protože jsem ho tehdy nepoužívala, ale vůně se mi minimálně posledních sedm let zdá stejná.

( takže jestli jej upravili v posledních sedmi letech, tak docela slušně, protože já rozdíl opravdu nepoznala).

"stydící se smajlík"

mně ten Cašmir připadá vážně pořád stejný

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:52
Reakce na albeni1:

Mě teda taky připadá prakticky stejný (měla jsem vzorek v r. 91), ale nevím, jestli se dá až tak spoléhat na čichovou pamět...:(?

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 10:59
Reakce na albeni1:

Tak to opravdu nevím - ale zkusím zapátrat a když tak napíšu.

Mám ho doma malý zbyteček a kód mi hlásí, že byl vyroben v roce 2013, což je blbost. Škoda, že nevím, kdy se ty kódy přetáčí - měla jsem ho z inzerce a už byl starší, bylo to tak před 5 lety. Zajímavé je, že hodně lidí cítí v Casmiru kokos a já ne - spíš ylang a dřeva.