Mohou se ze současných mainstreamovek stát klasiky? A z kterých?

11. srpna 2014 22:27
Offline moudjahidine
Avatar
328 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 10:10

Taky se nejvíc přikláním k Flower by Kenzo. Kromě té ještě Lolita Lempicka, Alien, Angel, Hiris, Euphoria, L´Instant Magic, Allure, Dolce Vita, Hypnotic, Addict, Poeme, Chloé, Infusion d´Iris. 

dusty
Avatar
13. srpna 2014 10:16

Z pohľadov a argumentov, ktoré tu odzneli, mi vychádza, že klasikou môže byť Eden - je dostatočne kontroverzný a ja osobne nepoznám nič, čo by sa mu aspoň typovo približovalo, hoci isto čosi také existuje. Eden má ešte aj taký ten flakón,  na ktorý nezabudnete a ktorý rozvíja fantáziu všakovakými smermi.

Offline moudjahidine
Avatar
328 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 10:32
Reakce na dusty:

Eden rozhodně! A možná i Anais.

Offline Sára
Avatar
6 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 11:02
Reakce na Miru:

Musím souhlasit, Chloé edp a La vie est Belle, přidala bych ještě Angel

Offline Ayuri
Avatar
669 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 11:43

Podľa mňa určite Coco, Eden, Angel, a pridala by som aj Addict, pravda, ak by ho neboli tak "citlivo"  poupravili...

Offline barbucha blogger
Avatar
30487 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 11:52
Reakce na moudjahidine:

Taky se nejvíc přikláním k Flower by Kenzo. Kromě té ještě Lolita Lempicka, Alien, Angel, Hiris, Euphoria, L´Instant Magic, Allure, Dolce Vita, Hypnotic, Addict, Poeme, Chloé, Infusion d´Iris. 

To už jsou všechno ale starý fláky :-)

Určitě Angel, Addict, Poeme, Dune, o Coco nemluvě - ty už do klasiky tak nějak počítám...

Offline moudjahidine
Avatar
328 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 12:00
Reakce na barbucha:

Pravda, ty z devadesátek asi už klasiky jsou. Po roce 2000 mě napadá asi fakt jen La Vie Est Belle a možná Bottega Veneta...

Offline barbucha blogger
Avatar
30487 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 12:06
Reakce na moudjahidine:

La Vie brzo převálcuje nějaká jiná (=stejně votravná a zaměnitelná). Ta se klasiky nedožije... dejte na mě! :-)

No, těžko se to bude vybírat.

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 12:15

K tomu, už výše jmenovanému, bych přihodila Poisony (hlavně Hypnotic) a Miss Diorky, ale protože Diorům cáká na maják, tak kdoví, co s tím do budoucna ještě provedou. A možná Coco M. a třeba i Light Blue. Ale člověk je tvor nestálý a snadno ovlivnitelný, takže to všechno může být jinak.

Offline moudjahidine
Avatar
328 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 12:19
Reakce na barbucha:

No jo! Co třeba Manifesto? V Praze ji potkávám pomalu víc než La Vie Est Belle. Byla by to pěkná ironie. 

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 12:30
Reakce na naja:

Z Miss Diorek bych dala šanci Miss Dior Le Parfum, typově mi trochu připomíná Coco. :)

Offline barbucha blogger
Avatar
30487 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 13:12
Reakce na naja:

No, vlastně... taková Light Blue už je prostě pojem.

A tak mě napadá (v souvislosti s tím "pojmem"), že do klasiky začne parfém patřit, když se může použít třeba k charakteristice postavy v literatuře/filmu... jako jsem se například o Shalimaru dočetla, že ho používají "ladies who lunch"... vzpomínám si taky na patoložku, která k luxusnímu oblečení nosila Joy... někomu stojí na nočním stolku No. 5 a tak dále a tak dále. A každej hned ví, odkud vítr vane :-)

Tak právě už jsem někde zahlídla zmiňovat i tu Light Blue.

Offline Myskamauska
Avatar
58 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 13:43

Já myslím, že Light Blue je už skoro klasika.

Byla první  z těch svěžulí, co baby kupovaly jak zjedaný a byla vyrobená už v roce 2001 a prodává se pořád hodně.

Offline Darby
Avatar
4 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 13:43

Podle mě by měl také parfém, který se stane klasikou či legendou splňovat to, že bude něčím naprosto výjimečný a originální. Za poslední roky bych jmenovala Bottegu Venetu nebýt toho, že tato firma začala chrlit jednu vůni za druhou. Mám tedy načichány jen první dvě dámské Bottegy a pánskou, tu zelenou ani novinku Knot ještě ne, ale myslím si, že budou té původní také podobné. Obecně nemám ráda limitky, jakmile je nějaká vůně úspěšná, hned se vynoří spousta jejích odnoží a limitek.

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 14:31
Reakce na barbucha:

La Vie brzo převálcuje nějaká jiná (=stejně votravná a zaměnitelná). Ta se klasiky nedožije... dejte na mě! :-)

No, těžko se to bude vybírat.

Rok 2000 je dobře zvolený, protože podle mě právě v té době se uzavírala etapa (80. a 90. léta), kdy šance stát se klasikou ještě nějké byly. Nejen, že ty vůně  byly bezesporu kvalitní, ale měly lepší "prostor" vyniknout a vrýt se do paměti.  Poison (1985), Roma (1988), Boucheron (1988), Samsara (1989), Trésor (1990), Dune (1991), Champagne (1993), Eden (1994), Hiris (1999)... 

Po roce 2000 následuje sešup, ono to teda začalo už dřív, jen se to zintenzivňuje - nadprodukce, restrikce, podbízení se vkusu, pokles kvality...  Perly, které se čas od času objeví, to za současného stavu trhu mají těžké a jsem zvědavá, jak se na ně (jestli) bude vzpomínat za dvacet, padesát let. Myslím třeba na Addict (2002), Gucci Eau de Parfum (2002), Bottega Veneta (2011)...

Offline barbucha blogger
Avatar
30487 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 18:06
Reakce na domenica:

Gucci EDP to má už bohužel za sebou. Ta šanci měla...

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 22:54
Reakce na barbucha:

... Addict taky, jak prochází reformulacema... takže zbývá Bottega Veneta, jestli se takhle brzo po uvedení na trh nerozmělní v odnožích (viz letošní Essence Aromatique, i když je povedená). Klasika asi fakt skončila v roce 2000. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30487 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 23:02
Reakce na domenica:

Mno... já se obávám, že Bottega Veneta, jakkoliv je celkem slušná:

1. těží z toho, že je dneska mezi jednookými královnou - t.j. mezi záplavou ovocnopižmových líbivek je výjimkou

2. je v podstatě jenom kompilací z (už) prověřenejch chyprovek (přinesla snad něco novýho?)

Tak ti nevim.

Offline domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 13. srpna 2014 23:11
Reakce na barbucha:

No kromě toho co jsem napsala - rozmělňování hned od začátku - tak souhlasím s tebu hned v obou bodech :-). Navíc, kdybychom udělaly anketu v Sephoře nebo na ulici, asi bychom se divily/nebo si potvrdily, kolik lidí o ní neslyšelo, připadně kolika lidem se nelíbí. Bottega Veneta je vítězná vůně především v prostředí parfémových blogů a webů, kde ocenili jinakost ve vztahu k ostatní tupé mainstreamové produkci.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 11:54
Reakce na barbucha:

Mno... já se obávám, že Bottega Veneta, jakkoliv je celkem slušná:

1. těží z toho, že je dneska mezi jednookými královnou - t.j. mezi záplavou ovocnopižmových líbivek je výjimkou

2. je v podstatě jenom kompilací z (už) prověřenejch chyprovek (přinesla snad něco novýho?)

Tak ti nevim.

To si taky myslím.

Jinak dle mého názoru už nejlepší pecky vznikly:) - nejvíc v rozmezí cca 1970 - 2000. Ten zbytek je omílání starých témat + - nějaká složka navíc.

Za klasiku automaticky považuji vše, co se drží na trhu dejme tomu víc jak 15 let:).