Oud

06. zaří 2014 21:47
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 06. zaří 2014 21:47

...aneb nejdražší dřevo na světě. Protože aby se z orličínu (tak se ten strom jmenuje) stal ten "oud", je třeba, aby rostl alespoň 50 let a potom ještě další dlouhá léta hnil a fermentoval pod vlivem speciální houby, která nutí dřevo vylučovat speciální pryskyřici. Úplně nejcennější oud je ze dřeva dávno mrtvého, kde houba konala své dílo dokonce třeba až stovky let.

Toto dřevo má mnoho dalších jmen. V našich končinách se setkáte ještě s názvy jako: agarové, orlí, rajské... Pokud byste ho chtěli domů jako vykuřovadlo, seženete ho pod názvem orlářka drahocenná (1 gram stojí skoro stovku).

Obrázek je z http://agarwoodoudh.blogspot.cz/

Oud se těší velké popularitě (nejen) v arabském světě. Je vnímán mimo jiné jako vůně potentního muže. Arabové si s ním parfémovali vousy a je nedílnou součástí tzv. "arabek". V poslední době se s ním roztrhl pytel a objevuje se hojně už i v evropském mainstreamu. Takže, sem s oudem...

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 07. zaří 2014 01:43

Oud Assam od Rania J. ... nefalšovaný fekální puch se změní v pudrovo-dřevitý suchý základ. má to něco do sebe.

docela sympatický mi je oud v Kalematu od Arabian Oud, k tomu karamelu se krásně hodí a je velmi mírný.

neméně zajímavý je orientální nádech, který oud dodává ovocné růži v PG 26 Isparta.

Songe d'un Bois d'Ete Guerlain... tam krásně ladí s kůží.

Offline barbucha blogger
Avatar
30498 příspěvků moje polička 07. zaří 2014 11:52

Za velice povedenou práci s oudem oceňuju Byredo... no aby ne - jak již sám název napovídá: Oud Immortel (suchá a dřevitá) a Accord Oud (temná a sladší) tuhle složku využívaj naprosto dokonale.

Online wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 28. zaří 2014 22:16

Taky dávám přednost spíše jemnějšímu zpracování oudu, kde vyzní jen minimálně živočišně, ne moc kouřově, ale spíš semišově. Typickým příkladem je pro mě Prive Cuir Noir (Armani) nebo Noir de Noir (Tom Ford) nebo Portrait of a Lady (Frederic Malle).

Podobně dobře je zapracovaný i v Attari Wabas (Al Alwani) nebo v Arabian Prestige Rose (Arabian Oud).

Ve Woody (Arabian Oud) je zpočátku medicinální, ale pak se taky docela uhladí, to v Ghazal (taky od AO) už je drsnější. Stejně tak živočišný je v Oud Royal (Armani), kde mu přidává grády kadidlo s myrhou a špetkou ambergris.

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1062 příspěvků moje polička 05. prosince 2017 11:15

La Collection M7 Oud Absolu (YSL) – hřebíčková myrha, oud necítím

Premiere Luxe Oud (Avon) – pepř s trochou pryskyřice, oud necítím

Essence Oud (Ferrari) – naolejovaná kůže s trochou čpavého oudu, pak kouř sladce aromatizovaného tabáku

Makkah Oud (Al Musbah) – poctivý arabský oud, nejdřív mírně fekální, pak pepřový, na závěr balzamický

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1062 příspěvků moje polička 09. dubna 2018 14:18

S dovolením si zde odložím výpisky z několika Nikhilových videí na youtube (Exotic Scents). Třeba budou užitečné i někomu dalšímu. 

Základní pojmy

oud – arab. dřevo, stejně se nazývá tradiční strunný hudební nástroj

dahn al oud – arab. olej ze dřeva, oudový olej

bakhoor – kousky oudu používané jako vykuřovadlo

mukhallat – arab. smíšený, používá se pro označení parfémů, které obsahují další složky kromě oudu nebo různé druhy oudu

Různé vůně podle geografického původu

indický oud – výrazně fekální drsná živočišná vůně podobná cibetu, ovšem s bohatějším vývojem než cibet

kambodžský oud – sladká vůně zakouřené kůže, kadidla a medu, o polovinu méně živočišná a vykazující kratší výdrž než vůně indického oudu

indonéský oud – svěží zelená vetiverová vůně, nejčastěji používaný oud slavnými parfuméry (Roja Dove, Francis Kurkdjian, Sergio Momo)

srílanský oud – suchá drsně zemitá vůně se vzdušným citrusovým akordem

barmský oud – vůně jemné nasládlé kůže se vzdušným zeleným medicinálním akordem

thajský oud – sladká ovocno-květinová vůně blížící se vůni magnólie nebo ylang-ylangu

Choco Borai oud – vůně hořké čokolády a kávy

Tři cenové kategorie oudu

1. syntetický oud – nejčastěji používaný v levných arabkách a v evropských parfémech, přítomnost fekálního tónu v arabské vůni není zárukou přírodního původu, jelikož stejného efektu se dosahuje přidáním indolové kyseliny

2. přírodní oud z plantáží – stromy na plantáží jsou uměle infikovány houbami a zhruba po půl roce se sbírá oud, jeho vůně je méně bohatá než u oudu z volné přírody, ovšem na rozdíl od syntetického oudu se vyvíjí do krémovosti nebo dřevitosti

3. přírodní oud z volné přírody (angl. organic, wild) – složka parfémů od Fragrance Du Bois nebo Areej Le Doré

Příklady

Khashab Al Aoud (Abdul Samad Al Qurashi) – směs indonéského a kambodžského oudu, sladká benzoinová vůně bez drsného živočišného tónu

Dahn Al Oudh Moattaq (Ajmal) – indický oud druhu mukhallat, drsná živočišná vůně, na začátku až fekální

Oudh Al Boruzz Asrar Indonesia (Rasasi), Uden (Xerjoff) – indonéský oud, zelená vetiverová vůně bez drsného živočišného tónu

Bakhoor Khas (Ajmal) – CPO, kouřová podoba oudu

Mukhallat Shams (Ajmal) – ze začátku drsný indický oud, po čase se změní na krásnou květinovou vůni, je vhodné nanést jej před spaním, aby druhý den krásně voněl

Russian Oud (Areej Le Doré) – gurmánská směs thajského, indického a Choco Borai oudu

Oudové nikové parfémy vhodné pro různé stupně pokročilosti

1. začátečník: Royal Oud (Creed) – cedrová dřevitost s trochou hřejivého oudu na pozadí

2. mírně pokročilý: 24 Gold (ScentStory) – koření a dřevo se sladkým krémovým oudem

3. středně pokročilý: R'oud Elements (Kerosene) – čerstvě nařezané oudové dřevo se santalovým dřevem a kouřovou pryskyřicí, na stejný stupeň spadá Colonia Oud (Acqua di Parma)

4. pokročilý: Oud Cashmere Mood (Maison Francis Kurkdjian) – téměř fekální začátek, po čase zkrotne na hladce dřevitou oudovou vůni

5. nadšenec: Sahraa Oud (Fragrance Du Bois) – starý hladký oud ze stromů rostoucích volně v přírodě

6. Nikhil: vytváření vlastních vůní přímo na kůži z přírodních esenciálních olejů