Ambra

21. srpna 2014 23:16
Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 21. srpna 2014 23:16

Když se řekne ambra, může to znamenat dvě poněkud odlišné složky:

1) Ambergris - voní nasládle, živočišně, se slaným nádechem. Jde o výměšky trávicího traktu vorvaně a dnes se používá syntetická.

(zdroj: pbase.com)

2) Ambra - sladká, pryskyřičnatá, "hřejivá" vůně vzniklá (obvykle) kombinací labdana, vanilky, benzoinu, styraxu nebo některých z uvedených.

(zdroj: herbsrainbear.com)

Níže předkládám "malý" přehled ambrovek, které znám:

Ambre Ceruleen (Huitieme Art) - s verbenou, toknou a zakouřeným santalem, zvláštní kombinace

Ambre Topkapi (MDCI) - skoro nesladká, s pánskou vodou po holení

Ambre 114 (Histoires de Parfums) - hutně ambrovo-vanilková, s orientálním kořením a nenápadným nádechem růže a muškátu

Ambre de Cabochard (Gres) - jemná a slabá, s borůvkovým koláčem

Strip (Agent Provocateur) - umělá a zatuchlá, (špatný) pokus o levný Brulant

Sexy Amber (Michael Kors) - s vycmrndlým jasmínem, umělá

Oriental Brulant (Guerlain) - mandle, pálený styraxm guerlainovská vanilka

Les Nombres d'Or Ambre (Mona di Orio) - balzamická, lehce zakouřená ambra doplněná máslovým ylangem

Blue Amber (Montale) - jemná, hladká, klidná jako modrá mlha, s vanilkou a podobným muškátem jako v Ambre 114

Ambre Precieux (Maitre Parfumeur et Gantier) - velmi výrazná a intenzivní, pryskyřičná ambra zpočátku vyznívá spíše pánsky díky poněkud živočišné kůži, ale později vanilkově zesládne a drží velmi dlouho, prolínající se v husté líné směsi s myrhou a balzámy

Le Parfum Denis Durand Couture (M. Micallef) - s decentním oudem

L'Eau d'Ambre Extreme (L'Artisan) - hodně benzoinovo-vanilková, malá výdrž

Private Collection Amber Ylang Ylang (Estee Lauder) - máslová, s ylangem, "zlatá", hustá

Amber Absolute (Tom Ford) - hodně kouřová, kadidlová

Ambre Gris (Balmain) - dojmem skutečně šedá, kašmírově hebká, s myrhou, teplá a studená zároveň, tělová

Ambra di Luna (Ramon Monegal) - začíná jako Shalimar a rozvine se do lehce živočišné santalovky s křehkou a minimálně sladkou ambrou

Ambre Russe (Parfum d'Empire) - velmi alkoholová (vodka, šampaňské), "zlatá", s kůží

Ambre Fetiche (Annick Goutal) - písečně suchá, s kůží a kouřem

Ambre Sultan (Serge Lutens) - suchá, v úvodu výrazně bylinná, nepříliš sladká

Alambar (Laboratorio Olfattivo) - prachová, se skořicí a kakaem

Ambra (Etro) - klasická vanilková ambra s trochou pačuli, slabší výdrž

Ambre (Esteban) - vanilková ambra mírně hutná, více pačuliově suchá

Ambrorient (Esteban) - klasická hustá tvanilková ambra, sladká; říká se že voní jako Musc Ravageur, já ji mám spíš jako L'Eau d'Ambre extreme

L'Eau Ambree (Prada) - umělá, nudná, neambra

L'Ambre des Merveilles (Hermes) - pasující do řady Merveilles, trochu karamelová, ale zároveň s citrusem

Ambre a Sade (Nez a Nez) - divná, ovocně (bobulově) sladká

Hermessence Ambre Narguilé (Hermes) - skořicový štrůdl, gurmánská

Amber of Yemen (El Nabil) - hustá, dřevitě propolisová, vonné tyčinky

Privé Ambre Soie (Armani) - pikantně kořenitá, suchá a trochu bylinná, podobná Ambre Sultan

Mitzah (Dior) - suchá, kořenitá, prachová

Ambra Nobile (Nobile 1942) - drhnoucí dřevitá citrusovo-zelenost bergamotu + vetiveru + suchého cedru kontrastuje se sladkostí ambry, mléčného santalu a tonky

Amber (Araban Oud) - prachové, hořké a rozbředlé

Amber White (Nemat) - čistá, bílopižmová, křehoučká

Amber Elixir (Oriflame) - umělá pohroma, co kolem pořádné ambry snad ani nešla :)

Amber & Spices (Montale) - montalovský líkárenský oud a štiplavé kočení

Ambra Aurea (Profumum Roma) - drhnoucí, suchá, prachová, sladká a zároveň nahořklá, trochu zakouřená a pikantněkořenitá, "letitá", připomíná Ambre Sultan po rozvonění

Fiori d'Ambra (Profumum Roma) - čistota a svěžest pánské vody po holení kontrastuje s lehce zpoceným pižmem, k tomu pár zrníček štiplavého koření, kapka myrhy, lehoulince zakouřeno a ambry minimálně

Ambre Premier (Jovoy) - ambra nesladká a velmi prachová jako suchá hlína, jednoduchá a slabší

Ambre et Diamant Noir (Ambregris) - trochu živočišná, sladce vanilková a hladce našlehaná, místy se objevuje zapařený mokrý hadr; lehce připomíná Ambra di Luna

Oriental Lounge (The Different Company) - lehčí pryskyřičně sladká ambrovka s růží a lehkým posypem kari

Ambre (Arabian Musc) - příjemný ambrový CPO, někdy drhne a někdy sládne do Alambaru

Ambre Muscadin (LM Parfums) - živočišné pižmo, hořkosladký med a drhnoucí dřevitozelený mokropopelníkový vetiver

Ambre Nue (Atelier Cologne) - s citrusovým kolínským úvodem, jemná a lehká, řízlá orchidejovou květinovostí

Ambre Nuit (Dior) - jemná a nasládlá, s čerstvou, živou tmavě rudou růží tlumenou růžovým pepřem

Ambre'Ero (Cerchi Nell'Acqua) - živočišná a poněkud zatuchlá

Ambrarem (Histoires de Parfums) - dlouho se rozvíjející kombinace záchodu, garáže a asfaltu, ze které vzejde jedna z nejkrásnějších a nejvýraznějších amber vůbec

Amber Mystique (Estee Lauder) - lehce oudová, dřevitě drhnoucí, s malinovou šťávou

Potion /pánský/ (Dsquared2) - hořkosladká, vanilkovou ambrou ztěžklá uhlazená dřeva s příjemným hořce bylinným podtónem, trocha pačuli a černého pepře; připomíná začítek Oriental Brulantu než zesládne

Gaultier2 (Gaultier) - hořkosladce umělé

Alien Essence Absolue (Thierry Mugler) - Alien utopený v benzoinové ambře

L'Air du Desert Marocain (Tauer) - suchá, teplá, obklopující, mírně zakouřená, trochu písková, jasmínově lehká a křehká jako každý jeden jeho okvětní plátek

L'Ombre Fauve (Parfumerie Generale) - teplé, lehce zpocené tělo, živočišnost akorát na hraně, kdy je to ještě dobré, medová sladkost, pačuli a suchý cedr

Black Amber (Agonist) - temná, prachová, staré černé dřevo, hradní nábytek, starobylý luxus

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 10:28

a za zmínku samozřejmě stojí i krásná ambra s růží v Tauerově Une Rose Chypree nebo s vetiverem v Bois 1920 Vetiver Ambrato :)

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 15:20
Reakce na andry:

Skvělý přehled!

Připojuji ještě Rousse od Serge Lutense, která je sice primárně skořicová, ale rozloží se do hřejivé ambry.

Offline cinkja
Avatar
1514 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 15:52

Z kolekce Arabian Nights By Kilian doplním Amber Oud, od ostatních z této řady je méně oudová a tedy pro mě nejvíce nositelná.

 

 

Offline cinkja
Avatar
1514 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 16:02

Jedna z nejhezčích ambrových vůní je Ambre Extreme od L´Artisan Parfumeur a její mladší sestra L´Eau d´Ambre.

Offline Ayuri
Avatar
669 příspěvků moje polička 22. srpna 2014 17:01

Momentálne je mojim ambrovým favoritom Ambre Loup (Ranja J.)  Veľmi podobná  Ambre Sultan, ale bez suchého bylinného tónu.  

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 24. srpna 2014 12:24
Reakce na andry:

Ještěže jsi to "malý" dala do uvozovek :)) . No moc jsi mi toho nenechala. Tak já ještě doplním, že kromě Une Rose Chyprée má Tauer stejně krásnou kombinaci i v Une Rose de Kandahar.

Ale tak ještě jsem něco vyšťárala mezi těmi ambrovkami:

Encens Mythique d´Orient (Guerlain) - hřejivá hořkoslaná ambergris s lehce orosenou růží a mechem

Gold pour Homme (Amouage) - typově velmi podobná Encens Mythique, jen tato má navíc v sobě i živočišnou cibetku a špetku mléčného santalu a pačuli

Amber Star (Xerjoff) - propolisová a následně medově sladká ambra s cedrem a mýdlovým ylangem, která ale vzápětí zmizí jak pára nad hrncem, takže moc ambrová vlastně není :)

Osmo: Ambre d´Or (Il Profumo) - nahořkle medová začouzená ambra, která se později přemění v ambrovanilku

Ambre Gris (Perris Monte Carlo) - kořenitá a malinko i tabáková ambra, která pak v kombinaci s hořkými mandlemi a slaným podtónem vyvolává celkem věrohodný dojem pravé ambergris

Ambre Orient (Giorgio Armani) - hřejivě pryskyřičnatá ambra s vanilkou a prachovou skořicí v obláčku kouřového labdana

Offline WildOrchid
Avatar
19 příspěvků moje polička 05. července 2015 17:05

Amber Oud - parfemovany olej od Oasis of Perfumes - dostala jsem ho od kamarádky, a bála se toho oudu. Naštěstí ho tam vůbec necítím, naopak Ambru a myrnu ano. Je nádherný :)

Online alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 20. července 2018 16:17

Ambre d'Alexandrie (Boucheron) - dřevitá sladká štrůdlovitá s dlouhou výdrží

andry hustý přehled :D

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 21. července 2018 11:19

Pozerám, že Ambre Éternel od Guerlaina tu ani nestihla byť, nech je jej zem ľahká...

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 21. července 2018 11:36

slniecko Také na ni s lítostí myslím.

Offline zdensy
Avatar
1050 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 09:32

Milé odbornice, poraďte, prosím, z celého výčtu ambrovou vůni, takovou, aby byla velmi jemná, něžná, nedrhnoucí, ženská, sofistikovaná, průhledná, nepříliš hlasitá. 

Offline michaela
Avatar
318 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 10:01

zdensy 

Podľa mňa Ambra di Luna od Ramon Monegal - tu by som si ani nerobila starosť s počtom stlačení rozprašovača. A podobný výsledok, ako požaduje zdensy, vykazuje aj Ambre Russe od Parfum d’Empire. Len tu by bolo treba šetriť a aplikovať dve polstreknutia. 

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 11:56

michaela Ambra di Luna je perfektní tip! U Ambre Russe bych si nebyla jistá tou kůží, kterou v ní zřetelně cítím.

zdensy , a co Ambre Fétiche či ambry od L´Artisanu?

Online blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 11:59

zdensy Ambra di Luna je dobrá volba, jak radí michaela a Fleur

Pak L'Ambre des Merveilles nebo VC&C Ambre Imperial z těch něžnějších. Nebo Ambre 114 od Histoires de parfums.

Offline zdensy
Avatar
1050 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 12:29

michaela , Fleur , blackviolet , srdečné díky za tipy. 

Ambra di Luna jsem měla, je pěkná, ráda bych něco nového, co neznám. Ambré Fetiche jsem také měla, zbyl mi po ní krásný motýlí flakon.

Není to se mnou jednoduché.  Zkusím sehnat vzorek VC&Ambré Imperial a Ambre114 a L'Ambre des Merveilles a L'Artisan L'Eau D'Ambre.

Ještě něco vás, prosím, napadá?

Měla jsem i Ambre Loup, ten vlk mě málem sežral.

Offline prďola
Avatar
3717 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 13:15

zdensy ad Ambre Loup - člověk nesmí být křehká Karkulka, že?  já jsem z ní nadšená, díky! 

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 13:17

zdensy V té Ambre Impériale od VC dominuje hlavně tonka. L´Ambre des Merveilles mi byla hodně chválená, ale byla dost sladká a tím pádem i trochu těžká; taková líbivější verze Elixiru.

Ambre 114, jak doporučuje blackviolet , by mohla být ta pravá. Suchá, ale tím pádem i trochu drhnoucí, je ambra od Nobile. Ambre Cashmere Intense od Patricie Nicolai je taková dvojlomná vůně - má v sobě na začátku svěžejší květinově jehličnatý tón, ambra se dostaví až později.

Možná ještě Cologne Cashmere od Manufacture - ta je transparentní, vzdušná, lehká...

Offline prďola
Avatar
3717 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 13:31

Fleur Ambre Cashmere Intense právě díky tomu květinově jehličnatému začátku vnímám jako velmi křehkou a na ambrovku s velmi pěkným vývojem. slovo "Intense" je ale IMO silně zavádějící...

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 30. prosince 2018 13:36

prďola Ano, Intense je skutečně hyperbolické tvrzení!