Materina Dúška / Mateřídouška

28. května 2017 16:06
Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 28. května 2017 16:06

alebo "Thymus serpyllum"

No. Neskúšali ste niekto "vydolovať" nejako jej vôňu? Môj obľúbený postup esenciálny olej+alkohol zlyhal. Teda, vonia to, ale ako obyčajný tymián. Niekedy treba síce vychytať koncentáciu, ale tu sa mi nedarí.

Neskúšali ste niekto urobiť výluh? V oleji (akom?) alebo alkohole? Alebo sa pohrať s enfleurage?

A čo použiť, sušenú, či čerstvú? (Bývam uprostred mesta, takže pravidelný prísun čerstvej na enfleurage vidím pomerne bledo....aj keď, ak by to mal byť jediný spôsob...)

Prípadne, nevideli ste niekde na predaj priamo v akejkoľvek forme mimo toho EO (resp. ten môj je od Salusu, tak ak máte vyskúšaný iný a fungoval, dám mu šancu)? Najlepšie už rovno ako produkt, ale aj polotovar ocením.

Offline euridike blogger
Avatar
3479 příspěvků moje polička 29. května 2017 12:29
Reakce na slniecko:

Mne se moc libil Thyme Linalol od Neal´s Yard Remedies, voni fakt jako materidouska nasbirana v lete nekde na mezi... Koukala jsem na stranky znacky, lahvicka stoji £14, postovne £11, tak to uz by se objednani vcelku prodrazilo, bohuzel... 

Etericky olej materidouska ma i ceska znacka Nobilis Tilia. Kdysi jsem od nich mela arganovy olej a byl skvely.

Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 29. května 2017 12:48

Vďaka, skúsim tú Nobilis, kozmetiku od nich používam, tak prihodím najbližšie aj toto, či to bude lepšie, no a Neal´s si asi skúsim vyhliadnuť na niektorom z kozmetických e-shopov, odkiaľ tak či tak nakupujem.

Vďaka!

Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 11:52

Ok, tak podarilo sa.

Pri tej príležitosti som ale zistila, že ma dráždi na pokožke (zaujímavé je, že čerstvý roztok nie, až "odležaný", keď sa na tú materinu dúšku začal podobať).

Existuje nejaká syntetická/iná náhražka, nedráždivá?

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1059 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 12:53

slniecko Jak se to podařilo? S olejem Nobilis? Na možnou dráždivost pokožky upozorňují. Olej na vzduchu oxiduje, složení se mění, můžou se tam objevit dráždivé látky. Syntetickou náhražku jsem zatím nenašel.

Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 13:38

ModestMourek hej s tým, ale chcelo to 3 mesiace nechať stáť.

Ja viem, že upozorňujú, ale tak nádej umiera posledná, navrch toto bolo riedené 1:10 s parfumérskym alkoholom.

Sranda je, že tesne po nariedení to nedráždilo, až teraz.

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1059 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 14:04

slniecko A kdybys to zředila třeba na 1 %, ještě by to vonělo? Ještě mě napadlo, pokud máš k dispozici rostliny, zkusit maceraci jojobovým olejem od Nobilis.

Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 14:18

ModestMourek no rastliny práve nemám, tie zoženiem tak najskôr zas budúce leto, jedine by som vedela zohnať sušené. Fungovalo by to?

A rozmýšľala som aj proste nariediť ten éterák jojobovým olejom.

A dobrý nápad, skúsim ešte nariediť aj ten roztok.

Online prďola
Avatar
3671 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 15:21

slniecko spíš než jojobový olej používám jako základ isopropyl myristát. líp nese vůni, nedráždí, po vyzrání bývá vůně výraznější a mívá delší výdrž než v parf. alkoholu. ale musí se s ní samozřejmě opatrněji s ohledem na oblečení.

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1059 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 15:22

slniecko Mohlo by to jít i ze sušených, jestli stále voní. Ovšem silic je v šušených samozřejmě méně. Zkusil bych nejpve ředit, klidně i tím jojobovým olejem.

Offline slniecko admin
Avatar
17514 příspěvků moje polička 21. zaří 2018 16:47

prďola ModestMourek vďaka obom, budem ďalej experimentovať, kúpim asi oboje, aj ten jojobový olej, aj ten isopropyl myristát a dám vedieť, čo sa mi (ne)podarilo .