Kadidlo (olibanum)

15. srpna 2014 21:57
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 21:57

"František" ve všech možných podobách, od jemných nuancí až po kompozice evokující interiéry sakrálních staveb...

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 22:09

La Liturgie des Heures (Jovoy) - Poctivá kadidlová kompozice. Rozvíjí se podobně jako když postupně zahříváte samotná zrnka olibana. Nejprve se uvolní olejnaté citrusové aroma, poté se vůně postupně "zahřívá" a začíná doutnat. K tomu se přidá myrha, opoponax a troška pižma na oslazení. Výsledek je vyloženě meditativní.

Cardinal (Heeley) - Často srovnávaná s La Liturgie des Heures, podle mě však mnohem přímočařejší, mnohem výrazněji nakyslá, štiplavá a lehce agresivní.

Fuoco Infernale (Linari) - "Pekelná" kompozice. Nesladká, tajemná, plná kouře. V představách se mi zhmotnila do podoby opuštěného opatství uprostřed spáleného lesa (možná schváceného tím pekelným ohněm...?). V noci.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 22:22

Encense et Lavande (Serge Lutens) - Levandule kadidlo příjemně zchlazuje a výsledkem je studená vlhká kamenná chodba (To je v mém případě jednoznačně pozitivum, protože vůni vlhkých kamenných prostor miluju).

Fille en Aiguilles (Serge Lutens) - Kadidlo na horkém uhlíku, výrazně nakyslé a štiplavé/doutnající zároveň. Doplněno o čerstvé borovicové jehličí, které tu pichlavost ještě zesiluje.

Serge Noire (Serge Lutens) - Vůně Štědrého večera ve společnosti Heathcliffa z Bouřlivých výšin. Nasládlý František (ty malé černé kužílky) se skořicí a k tomu navíc "něco", co mi prostě evokuje divoký sex. (Tuhle vůni nosí Funitel...a jelikož miluju skořici, kadidlo a vůbec vánoce...a pak je tam to něco...tak z toho šílím.)

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 16. srpna 2014 15:08

Nic mě zatím neokouzlilo tak, jako 450 od Farmacia SS. Annunziata.

Decentně nadávkované kadidlo v kombinaci s ještě čerstvou smůlou, pudrem a něžným pižmem. Ta čerstvá pryskyřice je hodně pronikavá, vytváří téměř iluzi terpentýnu. Když vezmeme v úvahu fakt, že tahle značka je z Florencie, dává to smysl, protože terpentýn, to jsou olejové barvy...a olejové barvy, to je vrcholná renesance. Sice má vznik téhle techniky na svědomí Jan van Eyck, ale teprve Leonardo tomu nasadil korunu... Ta vůně je jako nostalgická procházka městem. Santa Maria Novella, malířské bottegy, renesanční paláce a zahrady, cypřiše ... 

Typově hodně podobná jí je Flower Essentielle of Kenza. Ovšem je to taková neotesaná sestřenice. Pižmo je hutnější, kadidlo štiplavější, květiny silnější a celkově se spíš snáší k zemi jako hoblinky mýdla, zatímco 450 víří ve vzduchu v podobě mikroskopického prášku. Nebo jako večerní či ranní mlha, ze které kouká jenom Brunelleschiho kupole. To jsem se zas nechala unést...

Offline Mitchell
Avatar
96 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 09:43

Amour (Kenzo) -  flambovaný puding

Eau des Baux - zakouřená vanilka s velkým množstvím koření a dřeva

Visit (Azzaro) - chladné kadidlo se štiplavým pepřem, umírněné muškárovým oříškem a cedrem

Gucci pour Homme (hnědá kostka) - elegantní muž sedící v kvalitním koženém křesle v potemnělé staré knihovně plné vzácných svazků, na které časem usedl prach. Má zapálenou dýmku s kořeněným tabákem a v rohu místnosti v otevřením krbu svítí do tmy doutnající žhavé uhlíky.

Jedna z nejkrásnějších pánských kadidlovek, bohužel v propadlišti parfémových dějin.

Offline Ayuri
Avatar
669 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 18:30

Sahara Noir(Tom Ford)  - len kadidlo, nič iné tam necítim. Ale zato prvotriedne z Ománu-Hougari Royal!

Offline moudjahidine
Avatar
328 příspěvků moje polička 19. srpna 2014 17:59

Oliban od Keiko Mecheri - skvěle vyvedený kadidlo s cedrem a tonkou jak se patří. 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 00:13

Reve d´Ossian (Oriza L. Legrand) - kadidlo s vůní jehličí

Incense rosé (Tauer) - obsahuje kadidlo mající podobu spíše spálené gumy, které růži téměř zadusí, než se pořádně rozvoní

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 21:15
Reakce na wendulka:

Na mně se Incense Rose rozvoněla moc pěkně hned zkraje. Škoda, že už si nepamatuju přesnou "barvu" vůně, jen to, že se mi to moc líbilo. Spálená guma v tom určitě nebyla.

A co by to bylo za vlákno o kadidle, kdybychom nespomenuli Shalimar! Ten ale osobně vnímám dost specificky, protože je to skoro zbavené typicky pryskyřičných tónů, hlavní je kouř, kouř, kouř (+ opoponax - ten je místy výrazný).

...a ještě John Galliano: sladké kadidlo s kosatcem a fialkovými bonbónky

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 21:22
Reakce na Hoolinkah:

No já jsem taky nevěděla, proč někdo v souvislosti s kadidlem mluví o spálené gumě, až Incense rosé mi to ukázala. Bych ti půjčila svou ruku, bys viděla :D .

Offline fija
Avatar
897 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 21:25
Reakce na wendulka:

Já tam taky žádnou spálenou gumu nemám, naštěstí :)

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 20. srpna 2014 21:30
Reakce na wendulka:

Já tu spálenou gumu zase nikdy nechápala u toho Shalimaru...dokud jsem na sebe na srazu v Pardubicích nestříkla Mexičana. Ufff! Janička vyhrožovala, že mě zpátky domů nepoveze.

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 15. srpna 2018 13:47

Pálim si dnes bossweliu (olibanum) a mám nostalgiu za starým dobrým Shanaanom. Neviete niekto poradiť náhradu?

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1062 příspěvků moje polička 15. srpna 2018 17:51

slniecko Shanaanom neznám, takže jen podle složení doporučuji zkusit Cardinal, Mortel, No. 05 Incense extrême

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 15. srpna 2018 19:02

ModestMourek Shanaan, to som len skloňovala vo vete. Rozmýšľam, či je vlastne správne skloňovať tie názvy...ale to je jedno.

Vďaka, vyskúšam.

Offline ModestMourek blogger
Avatar
1062 příspěvků moje polička 15. srpna 2018 20:41

slniecko Jasně, psal jsem v rychlosti. Já se tomu ve formálnějších textech snažím vyhnout tak, že před název dám "parfém" a skloňuji jen ten.

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 15. srpna 2018 21:30

ModestMourek to je dobrý tip!

Offline daniela
Avatar
1757 příspěvků moje polička 02. října 2019 13:17

Konečně jsem si přečetla článek, který před časem doporučovala Korsičanka 

https://nicheweek.blogspot.cz/2017/12/vydal-som-sa-do-omanu-do-zeme-kadidla.html#morex

a překvapila mě tahle věta

...A ešte vám prezradím, že kadidlo sa dá jesť, ale musí byť vo veľmi čistej kvalite a má veľmi pozitívne zdravotné účinky.

Online Korsičanka
Avatar
12834 příspěvků moje polička 02. října 2019 13:39

daniela To už jsem dávno zapomněla On asi nemá Štefan už čas psát...

Offline daniela
Avatar
1757 příspěvků moje polička 02. října 2019 14:31

Korsičanka Asi je času málo, koukám že letos má jen 1 příspěvěk na stránce...