Christophe Laudamiel

03. října 2014 18:49
Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 03. října 2014 18:49

Ačkoli je ve svých 45 letech špičkový parfumer, je zatím autorem převážně méně známých vůní.

Narodil se ve Francii, vystudoval chemii a začal učit na univerzitách. V roce 1994 se stal hlavním parfumerem "chemičky" Procter & Gamble a jistě je dobře, že u aviváží nezůstal navěky. V letech 1999-2000 se začal učit skutečné tvorbě parfémů od famózního Pierra Bourdona (autor Dolce Vita, Iris Poudre...), v roce 2000 se stal součástí International Flavors & Fragrances a zdokonaloval se po boku Carlose Benaima, Sophie Grojsman a dalších zvučných jmen.

Možná znáte jeho Scent, který vytvořil pro šperkařskou firmu Theo Fennell, nebo Happy Heart pro Clinique, True Star Gold pro Hilfigera apod. Stojí taky za novou verzí světoznámé Youth Dew, kterou po víc než padesáti letech vydali pod názvem Youth-Dew Amber Nude.

Polo Blue for Men (2002) a Fierce (Abercrombie & Fitch, 2002) vytvořil ve spolupráci s Benaimem a obě patřily v prodejnosti několik let mezi top 10 pánských vůní na americkém trhu, za modré Polo navíc dostali v roce 2003 cenu FIFI v kategorii Star of the Year.

Podle mého názoru se o něm v mainstreamu ještě uslyší pokud o to bude stát.

foto http://www.alumind.com

Znalci vědí, že ho mají hledat za méně známými značkami, např. ho v  posledních letech využívá americká firma NEST nebo švýcarská značka Humiecki & Graef, kde tvoří spolu s druhým "Kryštofem" (Christoph Hornetz) hodně zvláštní a propracované vůně (celkem už 15 za 5 let).

Co je podle mě nejzajímavější? Jeho kolekce atmosfér k "příběhu vraha", kterou vytvořil pro Thierryyho Muglera. Tenhle sametový kufřík dokazuje, že Christophe Laudamiel umí vytvořit parfém na JAKÉKOLI téma.

foto z vlastní zahrádky

Jsem zvědavá, kdy si ho opět všimne "známá firma" a dá mu opět hodně tvůrčí svobody, aby mohl vytvořit něco stejně nevšedního i pro běžného zákazníka, nejen pro "pár" majitelů sběratelské trofeje. Kufřík s miniaturními flakónky má připomínat svým obsahem atmosféry z filmu (režie Tom Tykwer). Děj filmu je založen na stejnojmenném románu Parfém Patricka Süskinda, barvitě vypráví příběh vraha ve Francii na přelomu 17. a 18. století. V lahvičkách je opravdu uvězněn zkapalněný začátek osmnáctého století!

Svým vzhledem má sametový kufřík připomínat tradiční parfumerské VARHANY.

zdroj: Musée International de la Parfumerie de Grasse. Orgue de Jean Carles.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 04. října 2014 15:54
Reakce na Mitzi:

No hele, já ti s tím mainstreamem nevím, radši ať se do něj moc nevrací, Taková True Star Gold je jedna z největších parfémových hrůz, která mi kdy skřížila cestu.

Ale na druhou stranu o něm vím, že když dostane dobré zadání a kvalitní suroviny, že je opravdu schopen se předvést. Důkazem toho je nejen tebou zmiňovaný kufřík s kolekcí atmosfér, ale pro mě především dnes již bohužel nevyráběná Amber Absolute, za kterou jsem Christophovi vděčná.

Tajně doufám, že ho Tom Ford někdy v budoucnu snad osloví znovu.

Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 05. října 2014 20:28
Reakce na wendulka:

No já to vidím jasně.

Peníze dá Frederic Malle, zadání Vendulka (např.: jiná Ambra než v Lipstick Rose nebo Musc Ravageur, ideálně s kadidlem), a on to umíchá tak, aby fanynky absolutní ambry nemusely tesknit.

Frederic Malle je profík, váží si svých zákazníků a nemá ve zvyku ukončovat vůně jen proto, že se "málo" prodávají (a hned chrlit další).