Ladíte parfém s oblečením?

11. dubna 2018 12:03
Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 11. dubna 2018 12:03

Ladíte nějak parfém se stylem oblečení? Rozdělujete nějak vůně na formální, neformální, elegantní a tak? 

Já mám s tímhle třeba problém. Pořád mám v sobě pocit, že by oblečení mělo s parfémem ladit, stejně jako třeba doplňky, pokud to tedy není zamýšlený kontrast. Takže třeba některé vůně se mi hrozně líbí, ale mám obavu, že bych je teď neunosila, nebo je nenosím, protože mi prostě k džínám, topu a balerinám připadají moc elegantní, nebo formální. Že by měla tak nějak korespondovat úroveň kousků, co má člověk na sobě, včetně parfému.

Jak to máte vy? Ladíte, je pro vás vůně součástí "dress code", nebo se řídíte vysloveně tím, na co máte náladu?

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 12. dubna 2018 01:12

Á čiastočne. Ono to s tou náladou tak nejako súvisí, aj to oblečenie, takže áno, dá sa povedať, že to spolu ladím, aj keď v bežné dni asi skôr neúmyselne. Len na špeciálne príležitosti to nejako vyslovene "vyberám" podľa vhodnosti.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 12. dubna 2018 23:04

Taky částečně. Mám několik vůní na poličce, které podvědomě považuji za slavnostní, tudíž by mi k džínám nebo jinému ležérnímu oblečení nepasovaly.

Ale ty tvoří tak jen osminu mojí sbírky, proto u mě převažuje spíš to rozhodování podle toho, na co mám náladu. Už to je kolikrát fuška.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 07:52

Do jisté míry ano. Doma k teplákům a ven se psem nosím cokoliv podle chuti. Jinak mi však vůně musí ladit především barevně. Vnímám vůně v barvách, takže aby se mi to s oblečením "nemlátilo", snažím se vůni a oděv sladit. 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 13:27

Dalia 

To je zajímavé. Vůně jako barvy. Mohla bys napsat, jak některé, pokud možno známé, vůně vnímáš? A koresponduje ta barva třeba s flakonem a stylizací parfému, nebo to máš třeba úplně jinak?

Já jsem zatím o vůních jako o barvách moc nepřemýšlela, ale ja fakt, že podvědomě mi nějaké barvy asi také evokují, ale mám to hodně spojené právě s prezentací vůně, takže to je většinou spíš podmíněný zvyk, než emocionální vnímání. Na cesty, nebo do kabelky používám Travalo, mám jich x v různých barvách a třeba s každou vůní mám spojenou určitou barvu a nedala bych ho do jiné.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 14:30

Yvraine Nevím, které konkrétní vůně Tě zajímají, ale třeba dnes voním Champs Elysées Edp. Ta se mi zobrazuje v odstínu vanilkové s bílými konturami, jímž občas probleskne tón lososové a růžové.

Někdy se flakon nabízí k vytvoření určité představy, ale u mě to není pravidlem. Ono je to trochu složitější. Nejsou to jen barvy ... jsou to asociace vpletené do pocitů. Obrazy, dotykové vjemy, někdy tóny ... a když se to sladí s oblečením, které zase ladí s náladou a situací, tak je to fajn. 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 18:49

Dalia 

To je úžasné. Máš opravdu bohatou fantazii a vnímavost. Já dříve začínala na úrovni líbí/nelíbí. Postupně jsem byla schopná přidat co a proč se mi tam líbí/nelíbí, pak jsem začala vnímat určité asociace, ale rozhodně ne takhle kompletní a detailní. A pomalu začínám chápat takové ty metaforické recenze a najednou něco podobného v některých vůních vidím sama. Třeba dnes mě úplně uchvátila LPRN Black Perfecto. První zkoušení hned po uvedení mě vůbec nezaujala, dnes to byla úplně jiná vůně... nejsem si jistá proč, ale podle některých komenářů soudím na klima, teplo vs. chladné počasí. A opravdu jsem měla pocit, že mi ta vůně evokuje takový ten příběh... 

Je kouzelné, s čím se dokáže vůně v naší mysli a asociacích spojit... Zajímala mě celkem aromaterapie, takže vím, jak některé vůně mohou ovlivňovat náladu a stav mysli, ale jak komplexní to je, mne nenapadlo. Je to fascinující, pak chápu, že ti "pár" parfémů opravdu nemůže stačit.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 19:00

Yvraine Jsem přesvědčená o mocné síle aromaterapie. Já vlastně z obrovské části díky vůním zvládám celou léčbu bez antidepresiv. 

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 19:30

Dalia 

To je úžasné. Máš opravdu můj upřímný obdiv a respekt. Asi zprostředkovaně tuším, jaké to je. Moje maminka se bez nich bohužel neobejde a třeba s parfémy má od té doby velký problém. Většinou jí vadí a už roky nosí jen Green Tea od YR, který jediný snese. Teď na podzim jsem jí vzala do parfumerie a zajíbila se jí AA Herba Fresca. Tak jsem byla moc ráda, že jí můžu dát flakon pod stromeček. Takže je skvělé, že dokážeš takhle sama se sebou pracovat a těžit z vůní pozitivní energii a světlo. Asi to zní hloupě, ale úplně to vidím i v tvojí ikonce.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 19:46

Yvraine Ikonka je pro mě skutečně symbolická.  Moc děkuji za milá slova.

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 20:05

Yvraine volá sa to synestézia. A áno, rozhodne s tým pracujú aj parfémové domy pri vytváraní balení, vizuálov, atď., niekedy úspešnejšie, niekedy menej. Mimo parfémového sveta je asi najučebnicovajším príkladomRimbaud a jeho báseň o písmenách (a samozrejme si neviem spomenúť, ako sa volá...)

Offline Yvraine
Avatar
293 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 20:25

slniecko 

Děkuji za doplnění terminologie.

Budu malinko mimo téma oblečení, ale tak o ladění je to také. Co je pro tebe právě tím úspěšným parfémovým příkladem? Pro mne to je jednoznačně Izia. Od první chvíle mi ta vůně i sedí k flakonu a hlavě jeho barvě a lomu světla. Paní prodavačka mi ho tehdy podala do ruky s tím, že byl i dělán, aby byl příjemný na držení. To u mě u 100ml úplně neplatí, mám malé ruce a je na mě velký, ale u 50ml už rozhodně ano. Vůně byla láska na první přičichnutí a celý vizuál i příběh za parfémem skrytý jakož i inspirace Art Nouveau mi je hrozně blízké a jednotlivé prvky mi spolu ladí... takže srdcová záležitost.

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 13. dubna 2018 22:05

Yvraine no, to je veľmi ťažko povedať, keďže to vnímanie je strašne individuálne. Mne takto sedí "farba" Après L'ondée s etiketou, dokonca vždy, keď si dám na seba niečo podobnej farby, mám okamžite nutkanie sa ňou navoňať.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 21. června 2019 14:27

Které vůně z mojí poličky (případně i jiné) byste nosily k těmto šatům?

K fialovým nosím Insolenci, k červeným Samsaru, k hnědým a případně červeným Shalimar. Co by se ještě hodilo?

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 21. června 2019 16:01

Dalia

prvé - White Patchouli

druhé - Bois d'Iris

tretie - Lyric

štvrté - Velvet Orchid

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 21. června 2019 16:10

slniecko Myslíš, že k prvním by se opravdu hodilo White Patchouli? A vidíš - Lyric! Jak jsem na něj mohla při výčtu vůní zapomenout! Ten samozřejmě k červeným nosím. Velvet Orchid je dobrý tip, děkuji! A Bois d´Iris ... ... to budu muset zkusit, jestli by mi to barevně ladilo. Ale možná ano. Díky moc!

Offline slniecko admin
Avatar
17561 příspěvků moje polička 21. června 2019 16:13

Dalia no veď skús, podľa mňa hej!