Antikoncepcia a zmena čuchu

11. února 2017 17:02
Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 11. února 2017 17:02

Ok, tak vo svojom veku som prvý krát v živote začala brať AK (kvôli zdravotným problémom). V letáčiku je uvedené, že môže prísť k zmene čuchu.

Ako to poznám? Beriem ju od predvčera, dnes ráno mi nejako divne voňal čaj (môj muž tvrdil, že nevonia divne, ale zas na rovinu - môj muž nemá ktovieaký čuch, keď si všimne, že som navoňaná, tak vtedy viem, že som už fakt prestrelila).

Vône, ktoré poznám a skúšala som si k nim dnes pričuchnúť mi voňajú rovnako.

Môže sa to týkať iba niečoho - trebárs toho čaju? Alebo je to také, že až to príde, tak si sakra všimnem, že mi všetko vonia inak? Ako v tehotenstve?

Mám teraz na stole kopu nových skvelých vzoriek a normálne sa bojím ich začať skúšať ...

Offline Fleur blogger
Avatar
6070 příspěvků moje polička 11. února 2017 17:45
Reakce na slniecko:

Nemyslím si, že by změna čichu mohla přijít tak bleskově po spolknutí prvních pilulek. K určitým posunům ve vnímání vůní může dojít, ale až po určité době, ale také to vůbec nemusí nastat. Je to velmi individuální. Pokud jsi měla problémy s čichovými vjemy v těhotenství, možná to bude nyní stejné.

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 11. února 2017 17:47
Reakce na Fleur:

No nazdar. Keď som bola tehotná, tak mi smrdelo snáď ešte aj wifi žiarenie...

Inými slovami, hurá na tie vzorky kým to nepríde...

Offline Fleur blogger
Avatar
6070 příspěvků moje polička 11. února 2017 18:04
Reakce na slniecko:

Tak držím palce, ať tě to nepostihne!

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 11. února 2017 19:50
Reakce na Fleur:

vďaka!!!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45963 příspěvků moje polička 11. února 2017 20:01
Reakce na slniecko:

vzhledem k tomu, že i v každém těhotenství jsem to s vůněmi měla jinak, bych se to neodvážila zobecňovat, každopádně HAK jsem brala docela dlouho (různé) a vůbec nijak mi čich neovlivnila, tak bych se spíš nebála. 

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 11. února 2017 20:04

vďaka, tak budem dúfať.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 11. února 2017 20:17
Reakce na slniecko:

Jak píše Fleur, je to velmi individuální, ta změna přijít může, ale taky nemusí a rozhodně ne takhle rychle a pokud přijde, rozhodně nemusí být tak dramatická jako v těhotenství. Tam jsou ty hormonální výkyvy mnohem prudší a nekoordinované na rozdíl od řízené hormonální léčby, co jsem četla a říkal mi to i můj gynekolog, když jsem to s ním probírala.

Já jsem brala hormonální antikoncepci zrhuba od svých 19 let bez přerušení až do poloviny roku 2013, tzn. skoro 12 let. Pak jsem se rozhodla, že stačilo a vysadila jsem. Žádné změny vnímání vůní mi nenastaly.

Potom koncem roku 2014 jsem ze zdravotních důvodů musela začít brát gestageny, které beru doteď, což už je ale už něco trochu jiného než hormonální antikoncepce a tady už jsem určitou změnu vnímání vůní zaznamenala. Sice ne zásadní, ale přesně od té doby nesnesu v parfémech bonbónkové fialky, začaly mi lézt na nervy a musela jsem se rozloučit s Insolence, na kterou jsem dřív nedala dopustit.

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 11. února 2017 20:49
Reakce na wendulka:

Jasné, ale cítiš tie vône normálne, len sa ti v nich zmenil vkus, dobre to chápem? Aspoň teda z tvojich recenzií nemám pocit, že by si niečo vnímala "divne".

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 11. února 2017 21:40
Reakce na slniecko:

Přesně tak, jen se mi nepatrně změnil vkus, že mi nastala tahle jedna změna, u níž jsem si jistá, že to spolu souvisí, protože to do sebe časově zapadá. Těch drobných změn vkusu pak nastalo ještě několik, ale ty už souvisí s mým parfémovým vývojem jako takovým.

Offline Karja
Avatar
35703 příspěvků moje polička 12. února 2017 10:26
Reakce na slniecko:

Nevím, zda HA mění čich, ale mě se po šesti letech vysazení stalo, že jsem sama sobě hrozně smrděla. Ano těžko říct, zda se změnil čich nebo tedo skutečně to moje pižmo. Ale bylo to hrozné. V práci už pomalu po 9 mi ze sebe bylo šoufl, převlíkala jsem si tričko dvakrát denně, po jednom dvou nošení jsem prala pyžamo, ostatní věci i po nošení pár hodin. Po osprchování jsem se už po půlhodině nad sebou začala ofrňovat. Přítel teda říkal, že jsem blázen, že nic necítí. Nutno říct, že se nikdy téměř nepotim, pomalu ani při sportu a normálně teda nesmrdim. No bylo to krušných pár týdnů:-D. 

Takže vám držim palce, ať se Vám nic podobně otravného nestane, ale ve většině s tím snad není problém.

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 12. února 2017 10:30
Reakce na Karja:

huh...a potom to prešlo, alebo ste nasadili inú AK?

Offline Karja
Avatar
35703 příspěvků moje polička 12. února 2017 10:55
Reakce na slniecko:

Mně se to stalo po vysazení. Ne bezprostředně, ale třeba dva měsíce po vysazení jsem začala mít tyhle problémy. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33590 příspěvků moje polička 12. února 2017 11:01
Reakce na slniecko:

já jsem v souvislostí s antikoncepcí a změnou čichu četla jen to, že může být problém s partnerem, kterého si člověk vybírá po čichu a po vysazení antikoncepce může najednou zjistit, že si vybral někoho, kdo mu vlastně nevoní. Na týhle úrovni bych tomu fakt věřila, ale že se změní nějak výrazně preference vůní, to spíš ne.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 12. února 2017 13:42
Reakce na Potrefenáhusa:

To jsem četla taky a tomuhle bych taky věřila, že se to může stát.

Jinak co se týče snášenlivosti vlastního nebo cizího pižma obecně, já tyhle pachy včetně potu přecitlivělá odjakživa a déle jak dva dny se nevydržím nevykoupat a neumýt si vlasy, takže to nepřisuzuju vlivu HA. Třeba pižmo mojí sestry je mi vyloženě odpudivé a to v životě žádnou HA nebo jiné hormony nebrala.

Offline daniela
Avatar
1757 příspěvků moje polička 14. února 2017 12:12
Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 14. února 2017 12:31

No a je to tu....všetko mi smrdí s kovovým podtónom, ako v tehotenstve, akurát nie s takou intenzitou...

Takže sa tu dívam na tú kopu vzoriek a mračím sa.

Snáď to bude len dočasné.

Amun
Avatar
14. února 2017 12:34
Reakce na slniecko:

Myslim, ze po dvou dnech je temer nemozne, aby se ti drasticky zmenil cich vlivem dvou pilulek. Ja sama jsem na pachy precitlivela odjakziva, neni to HA. Jinak prisuzovala bych to sugesci. Priznam se, ze o zmene cichu jsem jeste od nikoho neslysela. Ja si jednou v pribalovem letaku precetla, ze dany lek muze HA negovat. V panice jsem si udelala asi 4 testy (negativni) a behem jednoho tydne jsem u sebe pozorovala vsechny priznaky tehotenstvi. Pak jsem se uklidnila konecne a doslo mi, ze jsem proste jen paranoidni

Online slniecko admin
Avatar
17558 příspěvků moje polička 14. února 2017 12:37
Reakce na Amun:

no, už je to síce 5 dní :)))....ale tá sugescia možná asi je, to je fakt. Dosť ma to vyplašilo. Tak snáď to čo najskôr prejde.

Amun
Avatar
14. února 2017 12:50
Reakce na slniecko:

Ja bych byla klidna. Muze to byt cimkoliv. Pokud by problem trval delsi dobu, tak bych se zeptala lekaru. Spousta lidi bezduvodne zacne byt na neco precitlivela a po mesici je vse pryc.