Nejlepší vůně uplynulého roku

30. prosince 2016 19:04
Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 01. ledna 2020 17:42
Reakce na domenica:

Potkalo mě v něm několik zajímavých parfémových setkání. Parfuméři, firmy, výroba, marketing. Ty zkušenosti mě na jednu stranu utvrdily v některých předpokladech, na druhou stranu mi leckdy i docela otevřely oči. 

Malé, nově vznikající niche a indie značky mě nadále velmi zajímají, ale je tam tak pestrá úroveň provedení, od naprosto šampónových vůní po skvosty, že to je opravdové dobrodružství. Ale nakonec, to je i mainstreamu. Po počátečním nadšení (při prvních zmínkách o projektu) mě nadále neuchvacuje značka Pigmentarium. 

​Tohle (určitě nejenom) mě velmi zajímá. Nemohla bys to rozvést trochu podrobněji?

Online domenica blogger
Avatar
7966 příspěvků moje polička 01. ledna 2020 20:37

Fleur 

tušila jsem, že jestli můj příspěvek vyvolá vůbec nějakou reakci, bude se týkat jen téhle pasáže.  Nemohla jsem to ale nezmínit, myslím na to, narážím na to v průběhu celého minulého roku, zároveň nemůžu a nechci být konkrétní, zatím. Na druhou stranu - takto obecně vzato - to přece není nic převratného, že odpad i skvosty se najdou v niche-art-indie parfumérii, stejně tak, jako v té mainstreamové. Jde o to, že u té první se počítá a pracuje s momentálním naladěním trhu, široce otevřenému k niche. To, že ty vůně a brandy často nesplňují ani základní atributy, původně  charakterizující niche a vymezující je vůči zbytku trhu, to začíná být stále více nepodstatné...

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 01. ledna 2020 21:05

domenica Jasně , zajímaly by mě právě ty analýzy konkrétních příkladů.

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 22. prosince 2020 22:37

Tak... ja vytahnu toto tema, uz je pomalu cas :) letos se mi podarilo do jiste miry odchytavat i novinky. Rada bych zminila i dalsi, ale bohuzel - zatim nevyzkousene.

Nikovky a exkluzivky

- Ani (Nishane). Zelena korenita vanilka. Vlastne jsem si takhle predstavovala Ambra Calabria. Mozna trochu moc gurmanska, ale ta zelen to vyborne zachranuje.

- Sticky Fingers (Francesca Bianchi). Proste Francesca, a to i kdyz paculovky nejsou uplne to moje. Tahle jde do pizmove cokolady s mirne mentolovym podtonem.

- Fils de joie (Lutens). No hura, konecne zase neco dobreho! Extrovertni sladky jasmin.

- Musk Deer (Zoologist). Prece jen je to jine pizmo. Korenite, hluboke, vyborne nositelne.

- Sloth (Zoologist). Hromada autentickych açaí bobuli a uklidnujici aromaticka zelen s hermankem a levanduli, co tak line plyne.

Mainstream

- Shalimar Philtre de Parfum (Guerlain). Ma v sobe neco z klasiky a i kdyz je na konci hodne sladky, tonkovy, nedostane se na level cukrova vata (Souffle) ani vanilkove rohlicky (Cologne).

Offline Korsičanka
Avatar
12831 příspěvků moje polička 23. prosince 2020 11:18

Nejlepší vůně tohoto a všech let minulých jsou na parfumaniačkách/-cích!

Proto přeju všem, aby pomocí vůní překonaly/-i tuto nepříjemnou dobu ve zdraví a příští rok jsme se mohly/-i vzájemně očichávat na společných akcích a setkáních.

Na zdraví a na vůně!

Offline Biely kvet
Avatar
4023 příspěvků moje polička 23. prosince 2020 15:00

Najlepšia vôňa tohoto roku? Pre mňa jednoznačne Eau Capitale.

Offline blackviolet
Avatar
3312 příspěvků moje polička 23. prosince 2020 17:37

Pro mě byl v mainstreamu letos nejlepší Shalimar Philtre de Parfum.

V nikovkách to vypadá lépe.

Moje stálice Francesca Bianchi a její novinky Tyger Tyger Sticky Fingers.

Hiram Green mě nezklamal s Vivacious. 

Mile překvapil Serge Lutens Fils de Joie.

Iris Torréfié Le Lion.

Eau Capitale.

Hodně zajímavá je pro mě Rubikona.

A jsem ráda, že se stále dají najít jehly v kupce sena, i když ty kupy jsou čím dál tím větší.

Offline Miru
Avatar
13842 příspěvků moje polička 26. prosince 2020 04:41

blackviolet 

...ano, i pro mě

Le Lion de Chanel

Iris Torréfié.

(a snad se mi časem podaří zkusit někde i Shalimar Philtre de Parfum)

PS: Le Lion de Chanel je výborný nejen jako samostatná vůně, ale kombinuji ho i s jinými, rel. sladšími vůněmi pro "zjemnění" sladkosti a současně dodání větší stability...

...a pro vůni foto.? Cítím jako nejlepší toto:

Okřídlené vítězství Samothrace Louvre

Offline Renusatko
Avatar
11572 příspěvků moje polička 26. prosince 2020 14:10

Pro mě byl asi letošní rok bez objevů a až do konce mě žádná letošní nijak nezaujala. Jenže je taky pravda, že bez těch srazů se mi ani spousta nepodařila vyzkoušet. Shalimar Philtre de Parfum a Le Lion, ty neznám. 

Eau Capitale se mi líbila moc na Luna , ale pro mě není. 

Iris Torréfié šel odstřik okamžitě z domu. 

Až úplně před koncem roku jsem objevila Crimson Rocks, kterou jako objev označit můžu, protože mě zaujala hodně nečekaně.

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 11:49


Tak za mě...

L´Interdit Intense Givenchy
Iris Torréfié Guerlain
L´Heure Blanche Guerlain /limitka, takže smůla, ale krásná.../
Fol Arome Guerlain
FIls de Joie Serge Lutens

CItron 28 Le Labo
Eau Capitale Diptyque
Lipstick Fever JHAG
Crimson Rocks Amouage
Overture Amouage
Bee Zoologist
Vivacious Hiram Green
Tyger Tyger Francesca Bianchi

A zklamala mě Crab Apple Blossom Clive Christian - a to jsem se tak těšila...

Offline Lu
Avatar
161 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 13:17

Ještě za mě musím ke všem zmiňovaným přidat Patchouli Ardent, do té jsem se zamilovala

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 17:27

Tentokrát se k vůním uplynulého roku vyjadřuji s rozpaky danými vědomím, že jsem spoustu novinek nevyzkoušela. Byly zrušeny soukromé i pracovní cesty do zahraničí, při nichž jsem vždycky věnovala volný čas toulkám po parfumeriích, zmizela příležitost otestovat novinky na nějakém parfémovém srazu a střídavý rytmus otevírání a uzavírání obchodů v kombinaci s home office nepřál ani impulzivnímu zkoušení při courání městem. A omlouvám se, že budu poněkud osobní...

Z novinek roku 2020 mě v mainstreamové produkci nejvíce zaujaly L´Ombre des Merveilles Hermès, Patchouli Ardent z celkově velmi vydařené řady orientálek Guerlain a mezi niche vůněmi pačuliová růže Eau Capitale od Diptyque, jiskřivě osvěžující Zeste de Gingembre od Heeleyho.

Ten okamžik, kdy si přivoníte k zápěstí a zrychlí se vám tep, nebo se v hlavě začne odvíjet sled vzpomínek a pocitů jako rozostřený film, který jste kdysi viděli a který s každým dalším závanem vůně získává jasnější a ostřejší kontury; ten okamžik, kdy si přivoníte k zápěstí a je jasné, že tahle vůně k vám prostě patří, ten jsem letos zažila jen jednou: Il Giardino delle Delizie, Nobile 1942.

Vítězem mezi letošními kreacemi je pro mě Fol Arôme. Flakón z limitované sběratelské edice si nepořídím, ale jsem vděčná za možnost vyzkoušet vůni ze vzorku a do paměti si ji ukládám jako rafinovanou stavbu s odkazy na čistý parfém L´Heure Bleue a Quand vient la pluie.

Pochopitelně jsem se navzdory složení nesmírně těšila na Tauerovu novinku, ale Phtaloblue bylo zklamáním, které mě ani nebavilo hlouběji zkoumat. Ovšem jeho květinová svíčka Rose Delight je potěšením i nezapálená a slabým cukrovým nádechem koresponduje nečekaně skvěle s atmosférou Vánoc.

Největším letošním objevem pro mě byla vůně z roku 2017, kolem níž jsem dosud chodila nevšímavě: Rose America. V oblaku této slané vzdušné růže jsem se od jara pohybovala nejčastěji.

Růže pro mě vždycky byla královna mezi květinami a její vůně mě uklidňuje, takže jsem si po letech splnila jedno z parfémových přání a pořídila pižmově uhlazenou Spirituelle od Divine.

Na jaře se mi podařilo uskutečnit další sen. Patrně budu historicky první, kdo na naší univerzitě vyučuje předmět věnovaný parfémům v širších kulturních přesazích. Setkávání s dvacítkou zájemců o předmět Literární zobrazení a historie parfému v evropské kultuře sice předčasně ukončilo vynucené uzavření škol, ale už přemýšlím nad podobou tohoto kurzu on line. A nejvíc mě potěšily závěrečné semestrální práce, v nichž studenti, kteří původně nezakrývali, že hlavní motivací byla snaha nahnat nějaké kredity, sami reflektovali vybrané parfémy, a to se zaujetím a citem. Navíc to byl legitimní důvod k rozšíření poličky s parfémovou literaturou .

V době, kdy se mé sociální kontakty mimo nejbližší rodinu redukovaly na dlouhé procházky s několika kamarádkami a schůzování přes MS Teams, jsem obzvláště oceňovala, že ve virtuálním prostoru existuje místo pro setkávání s lidmi, s nimiž mě pojí nejen společný zájem o vůně.

Děkuji !

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 17:45

Fleur me by s dovolenim zajimalo zadani prace?

Zni to velice zajimave

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 17:54

andry Reflexe (už to je samo o sobě velmi volné) jakéhokoliv parfému, u volitelných předmětů mám požadavky k ukončení vždy velmi mírné, jejich výuka je pro mě za odměnu .

Offline zdensy
Avatar
1050 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 18:04

Fleur,

ale už přemýšlím nad podobou tohoto kurzu on line

Milá Fleur, chci se zapsat jako host...

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 18:12

zdensy taky uz jsem premyslela, jak ty online hodiny vpasovat do home officu

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 18:19

Fleur dekuji, uz se hluboce zamyslim, co bych napsala

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 18:39

Fleur 

Číst Tvůj post bylo čiré potěšení /a taky bych chtěla být Tvůj student/...

Offline Evanilla
Avatar
1212 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 18:54

Fleur To se opravdu krásně čte!

Offline cinkja
Avatar
1514 příspěvků moje polička 27. prosince 2020 21:35

Fleur 

Vždy se velmi těším na tvé závěrečné parfémové shrnutí i nádhernou fotodokumentaci. A stejně jako roky předešlé mě velmi potěšilo, slovem i obrazem. A k osobnímu přínosu a splnění snu moc gratuluji, propojení parfémového zájmu s výukou, zaujetí a odezva studentů, musí být úžasný pocit.

V mém případě má letošní parfémové hledání vlastně podobný scénář. Absence setkávání, osobního zkoušení, cestování a měsíce nedobrovolného vysedávání u PC, to vše přispělo k tomu, že mi chyběla nejen příležitost, ale vlastně i touha něco nového objevovat. Internetové pátrání po nových vůních není můj oblíbený způsob a zběsilá touha nakupovat mě už naštěstí před lety opustila .

Určité chvění tak vlastně vyvolaly pouze zmínky o nových počinech mých nejoblíbenějších parfémových značek - na uvedení vůní Shalimar Philtre de Parfum, Iris Torréfié a Le Lion jsem se velmi těšila. První nadchla už jen tím, že konečně narušila několikaletou řadu verze Souffle a stala se vítanou součástí mé sbírky shalimarovských limitek. Iris byla zklamáním, nikoliv obsahem, ale prchavou výdrží. Té famózní úvodní fáze je mi dost líto. Le Lion nezklamala, ale ani nenadchla. Nebo možná ano? Vlastně stále nevím. V každém případě je Coromandel zatím větší sázka na jistotu

Možnost zkusit Fol Arôme byla i pro mě zážitkem, setkáním s kvalitou parfémového řemesla a  odkazem do minulosti. A vlastně "nakopnutím" k myšlenkám na jeden parfémový sen, který nakonec pod stromečkem splnil můj muž.