Blbé a drobné (parfemové) dotazy

12. srpna 2014 17:51
Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 23:03

slniecko To je zajímavé, i když si nejem jistá, nakolik se noční stolky ve filmech dají brát jako reprezentace reality, resp. nakolik jsou filmové hrdinky této éry příkladem běžné ženy

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 23:35

Jitka77 keby bolo skutočne zvykom že by dáma vlastnila ten jeden jediný životný, tak by ich ani nenapadlo dávať to do scén, aspoň si to myslím.

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 23:51

slniecko Škoda, že asi nezjistíme, jak ženy parfémy prožívaly - jestli je vnímaly spíš jako doplněk, šperk, nebo pro ně bylo důležité souznění vůně s jejich vnitřním světem... Jde mi o to, jestli nejsme někdy až moc náročné, když zkoušíme novinky?

Jak to brala tvoje babička, máš o tom nějakou představu?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 02. ledna 2022 12:02

Jitka77 Určitě tehdy bylo hodně důležité, z jakého sociálně ekonomického prostředí žena pocházela. Pro srovnání - moje babička z otcovy strany byla velkostatkářskou dcerkou, v mládí strávila nějaký čas i ve švýcarském penzionu a celý život (i po Únoru, kdy o rodinné statky přišli) si parfémy pořizovala - střídala dva, tři i více, když se dostávala ke dnu, přesunula flakón nám vnučkám (takže jsem už jako teenagerka poznala guerlainy, chanely, diory ... vozila si je ze západního Německa, kam emigroval jeden z jejích synů). Oproti tomu moje maminka parfémy vůbec nevlastnila, nepoužívala, až později je "ochutnávala" ode mne. Pocházela z vesnice, její rodiče byli dělníci, moc peněz doma nikdy neměli. 

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 02. ledna 2022 15:55

Hanka H Tak dva tři parfémy na prostřídání (nebo třeba pět, sedm) zní dobře, i když z pohledu dnešního parfémového nadšence pořád spíš minimalisticky

Mně jde v podstatě o to, jak se k sobě má znalectví a potěšení, jestli jedno druhé podporuje, umenšuje, nebo je to na sobě nezávislé - jestli se tím, jak člověk poznává (a vlastní) víc  a víc, mění schopnost z vůní se radovat... Pokud byl parfém pro dámu spíš něco, co prostě patří k celkovému dojmu, tak tam prožitková rovina možná nehrála až takovou roli?

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 02. ledna 2022 20:14

Jitka77 jedna babička zomrela skôr, ako som sa narodila, tak to neviem, ale mama skôr popisuje ako bežnú súčasť života, že keď boli na nákupoch "v meste" (v centre), tak skočili aj "doplniť" flakóny. Ale bola dieťa, mama jej zomrela, keď mala 19. Mama používala tiež viacero parfémov, ale to bolo už dosť postihnuté výberom v socíku, takže najradšej mala Chanel 5-ku a Chat Noir, k tým sa vedela dostať - bola to súčasť honoráru pre "modelky", aj keď určite ich mala viac, tak trochu zbierala aj miniatúrky. Druhú babičku si pamätám a myslím, že to vola proste pre ňu súčasť starostlivosti o seba, rovnako ako elegantné topánky a oblečenie šité na mieru, a nosila najlepšie z toho, čo sa jej podarilo zohnať, či už v Tuzexe, alebo "inak". Ako si vyberala pred vojnou ma nenapadlo sa opýtať a zomrela v 89-tom, takže potom som už ani nemala ako zistiť.

Čo sa týka tej "prožitkovej roviny", tak mama rozhodne vie oceniť dobrú vôňu, u babičky som nikdy nevidela, že bz používala niečo čo by sa jej nepáčilo, lebo to trebárs dostala a už to, že vkladala dosť energie do zháňania kvalitnej vône (hoci "nejaké" vodičky v drogériách boli vždy) usudzujem, že asi tiež. 

Inak ja tiež považujem parfém za niečo, čo patrí k môjmu celkovému outfitu a zároveň viem oceniť rôzne, takže tam by som asi nekládla nejaký rozdeľovník.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 02. ledna 2022 20:33

Jitka77 U babičky si myslím ta "prožitková" rovina nehrála žádnou roli - parfém vnímala jako něco, co patří k "dobrému vychování", třeba jako rukavičky, kabelka, vyleštěné boty .... Určitě neřešila to, co já - jaký parfém nejlépe souzní s mým rozpoložením, jak se hodí k oblečení, taky její společenský život byl poněkud osekanější - vychovala 4 děti, denně chodila do kostela, navštěvovala se (a občas se poškorpila a rozkmotřila) se řadou příbuzných.... 

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 04. ledna 2022 13:00

Jitka77 Ad znalectví kontra potěšení. Asi to máme každá jinak, ale já jsem se po období poznávání uklidnila, a v posledních letech jsem hodně omezila nakupování. Začala jsem si připadat rozmařile. Nejdříve to bylo trochu na sílu, chybělo mi to, ale zvykla jsem si a řekla bych, že si ty, které mám víc užívám, protože mě od nich novinky nedvádí. Takže jsem se asi od potěšení přes znalectví (nevím, zda jsem znalec) vrátila zas víc k potěšení. Jak psaly dámy, i pro mě je parfém umění, vůně i flakon, a to střídání a objevovávání je okouzlující, trochu jako zamilovávat se stále znovu. Já miluju vonět a myslím, že to tak mám už od dětství, od cca 13 let jsem nikdy nebyla bez parfému.

Poslední rok přemýšlím o výraznější redukci poličky, nechci, aby tu po mně zůstalo x parfémů a nikdo nevěděl, co s nimi. Mám cca 80 flakonů, odstřiky nepočítám.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 04. ledna 2022 23:48

Hanka H tina Korsičanka Renusatko jerry 

Všem moc děkuji. Z Portrait of a Lady už myslím necouvnu :-D. Ale Porporu určitě také ráda otestuji, až se mi dostane do ruky. Hledala jsem různé recenze a je zajímavé, že některé se shodují s názorem, že je podobná Portrait of a Lady a další toto srovnání absolutně odmítá. Nezbývá tedy než dát na vlastní nos. Každopádně děkuji za tip a za vlastní konkrétní názory .

Offline 0zero7
Avatar
10773 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 06:28
Reakce na Luna:

Je normalni, ze u nas v Rossmanovi maji tolik "starých" parfemu jako Cacharel LouLou/Eden, Aromatics Elixir Clinique, Kenzo Flower, Mademoiselle Ricci, atd...? 

​Tady mivaji starsi vune na extra polici taky. Obcas koupim z nostalgie CK Escape za dvacku. Jsou teda vyrazne slevneny a vetsina Se uz aktivne nevyrabi. Mozna stejny pripad?

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 17:47

Royal Violets (Agustin Reyes) body mist - znáte někdo? slniecko ?

Prý ji Kubánci používají k mytí svých dětí. "Je to květinová vůně, ale mně voní jako miminko s mýdlovým kadidlem. Ráda používám tělovou mlhu po koupeli." Zní to super. Ale dá se to asi koupit jen za oceánem a na Amazonu :/

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 19:04

alibi ...na omývání dětí , to zní krásně,to bych chtěla.

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 22:13

rozarka že? já taky :)

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 22:38

alibi na juhu je zvykom dávať deťom jemnú kolínsku do kúpeľa, asi kvôli podnebiu, ale kedysi sa aj u nás dávala do kúpeľa alpa, alebo lesana. Pre deti je toho obrovský výber hlavne na juhoamerickom, ale aj španielskom a indickom trhu.

Agustin Reyes je stará klasická kubánska značka (mzslím, že čiastočne presídlená do USA, ale aj čiastočne ďalej vyrábaná na Kube....predpokladám, že je to nejako podobne ako s mnohými u nás znárodnenými značkami, ktoré sa potom vyrábali aj v zahraničí aj u nás, ale musím to pozrieť), takže verím, že kubánci používajú toto. S vintážkami značky sa dosť obchoduje.

Ale bohužiaľ som ešte nemala možnosť vyskúšať.

Mala by som sa konečne vzmôcť a nejako ich zkatalogizovať...

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 05. ledna 2022 23:40

slniecko to je ohromně zajímavé. Díky za informace

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 06. ledna 2022 08:21

slniecko aha, tak to jsem netušila. Ani jsem neslyšela, že by to někdo dělal. Ty lahvičky si z dětství pamatuju,nevím, na co je mamka používala, do koupele určitě ne.

Offline Luna
Avatar
10436 příspěvků moje polička 07. ledna 2022 19:02

Blby dotaz: uz se nevyrabi Back to black Kilian?

Nenapada vas neco podobneho? Me totiz ne.

Offline Daridari
Avatar
1060 příspěvků moje polička 07. ledna 2022 19:28

Dievčatá, aká je JPG Scandal by night? Z recenzií sa mi vidí celkom zaujímavá pre mňa, nemám ale vôbec predstavu ako vonia, dá sa vziať naslepo?

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 07. ledna 2022 20:55

Daridari hutná, karamely a tuberóza na dřevitém základu, nemá vývoj 

Offline Daridari
Avatar
1060 příspěvků moje polička 08. ledna 2022 07:47

alibi To znie veľmi dobre. No škoda, kým som sa rozhýbala, bola preč. Bola v inzercii od spoľahlivej kočky, 80 ml za 49e. Akurát, že na slepo som váhala také veľké balenie, ale zase dobrá cena.