Blbé a drobné (parfemové) dotazy

12. srpna 2014 17:51
Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 14:59

Jitka77 to je velmi těžká otázka. Z mého pohledu neberu parfémy jako partnery, ani nemohu říci, že je miluju. Beru je jako objekty, které mi přináší potěšení. Jako krásné věci, obrazy, šperky..  které mají ovšem další rozměr - ten čichový.  Mám z nich radost. Buď mi umocňují náladu, nebo naopak tiší bolesti, některé přináší vzpomínky. Některé nosím, k některým jen občas přičichnu, některé jsou jen potěchou pro oko. Ráda je zkoumám, čtu si o nich a díky nim poznávám nové věci ... a lidi. Čili odpověď na tvou otázku - mít ráda - mnoho.

Offline Korsičanka
Avatar
12834 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:00

Já myslím, že stejně jako nás doba zahrnuje množstvím spotřebního zboží, nutí ty touhychtivé - mezi něž bohužel patřím i já - krásné a zajímavé vůně stále hledat. Mám poměrně velkou poličku, a když bych ji chtěla pomenšit o ne úplně potřebné flakony, stejně se pohybuji kolem 60+ nepostradatelných, jejichž identita se však stále mění. O odstřicích ani nemluvě.

Takže někdy vzpomínám na tatínkovu celoživotní Rosanu, ovšem vím, že s jednou vůní bych už nikdy nevystačila. I když kdo ví, jak se potřeby člověka - i ženy - ve stáří změní...

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:17

alibi U paralely s partnerstvím mi šlo o časový rozměr vztahu, ale je pravda, že u umění, hlavně toho užitného, se prožitková rovina rozvíjí podobně - průběžným kontaktem a opakovaným stvrzováním / rozvíjením (mám dojem, že to souvisí i s osobní identitou - zabydlený prostor je nejen otiskem duše obyvatele, ale i jakousi jeho externí citovou pamětí)...

Osobně pozoruju, že první roky, kdy jsem se ponořila do vůní, pro mě byly formativním obdobím, kdy se mi nastavovala citlivost a kdy jsem měla větší kapacitu přijímat nové věci za své.

Offline Jitka77
Avatar
1131 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:19

Korsičanka Taky se pořád motám kolem šedesáti jako optimálního počtu

Offline Fleur blogger
Avatar
6084 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:19

Jitka77 Ztotožňuji se s tím, co velmi výstižně napsala alibi . Pro mě je parfém umělecké dílo, ale to se nevylučuje s tím, že ho běžně používám jako spotřební zboží (ostatně stejně jako šperky). Proto mám parfémové stálice, které jsou jakýmsi prodloužením mé existence, neboť se s nimi ztotožňuji, ale proto také nepřestávám zkoumat a hledat; ne vždy musím nutně vlastnit a jsem smířená s tím, že mnohé vůně poznám jen ze vzorku.

A většinou mám tak desítku vůní, které nosím stále dokola, zatímco ty ostatní na poličce jsou jen na občasné prostřídání. Tím, jak se některé vůně reformulují, přestávají vyrábět, se i ta desítka parfémů průběžně obměňuje.

Offline Miru
Avatar
13848 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:41

Jitka77 

...já vnímám parfém, jako část mojí osobnosti, část mě. ...část těla, srdce i duše.

A některé vůně, tím pádem, mohu používat opakovaně, a dokonce to bez nich opravdu nejde/nebo = mohu je používat, nosit napříč svým životem, pořád

(byť je třeba na polici nemám pokaždé/resp. dostat je - v klidu, s potěšením a láskou je unosím),

a pak jsou vůně, které vystihují - s mojí chemií - momentální náladu, rozpoložení, určité období prostě. A k těm se, dost často, vrátit nelze...

Ale NIKDY to, pro mě, nejde bez vůně. Jako to nejde, žít, bez srdce...

Offline alibi blogger
Avatar
3953 příspěvků moje polička 31. prosince 2021 15:58

Jitka77 to je přesně ono, jak píšeš. Osobní vztah k věcem, které mám ráda kolem sebe. Ať už jsou to porcelánové hrnečky po prarodičích, obrazy, keramické sošky, které kdysi měly své místo jinde a mám je s tím spojené, a teď jsem jim vyhradila místo v mém prostoru. Ale taky oblíbená mikina, kterou nevyhodím, přestože je už odraná, protože se mnou toho tolik zažila a kdysi mi i slušela :) Ale to neznamená, že si novou mikinu nekoupím ;)

To vnímavější úvodní období jsem určitě měla taky a jistě souvisí i s tím, že časem (a množstvím zkoušených vůní) ti každá nová připomíná jinou podobnou. A první lásky jsou prostě nezapomenutelné. A taky tím, co kdysi definovala Ada, fáze zklidnění a užívání si.

Vkus se mi mění a spousty vůní jsem se zbavila, ale ten  počet pro mě je asi kolem 40- 50. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 10:27

whiskas Dočítám se zpožděním a Portrait je skutečně skvostná vůně, v létě je ještě intenzivnější a hlubší. Hodně je jí podobná Porpora od Tiziany Terenzi - ta bývá k mání na eshopech občas i něco pod tři tisíce - jestli budeš mít příležitost, vyzkoušej. Z vlastní zkušenosti uvádím, že na poličce je možno mít obě dvě . Porporu nosím celoročně - je dravější, dovede si poradit i s chladem a plískanicemi, POAL se nejkrásněji rozvine za letních večerů.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 11:45

Hanka H Krásný nový rok :-). Děkuji za zajímavou zprávu, hned jdu hledat, protože zmiňovaný parfém (Porpora) mi vůbec neříká, zatím .

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 11:58

Hanka H Cvičně jsem mrkla na porovnání složení obou zmiňovaných parfémů na Fragrantica a v Porpoře je růže + ještě bulharská růže, není to nějak příliš růží ? Není mi jasné, jak se mi může tak velmu líbit Portrait of a Lady, když běžně bych po parfému s růží nesáhla.

A bravo za krásné popisy zde a na Arome.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:02

whiskas Díky za ocenění - ona ta růže je v obou parfémech skutečně taková vymazlená, v doprovodu další složek vyznívá nádherně. 

Offline tina
Avatar
5857 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:06

whiskas Porporu vyzkoušej, mně se líbí moc:) A to taky v parfémech růži dvakrát nevyhledávám...

Offline Korsičanka
Avatar
12834 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:22

whiskas Určitě vyzkoušej, já ji vůbec nemůžu a nejsem sama Tak uvidíš, ke které skupině budeš patřit.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:34

Korsičanka Odstup, Satane!

Offline jerry
Avatar
8969 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:46

whiskas 

Máš-li možnost, Porporu určitě vyzkoušej. 

Osobně moc růžové vůně nevyhledávám (obvykle mě začnou brzy nudit), ale Porpora i POAL (a zejména pak Mon nom est rouge) mají něco navíc - říkám tomu "růže s přidanou hodnotou). 

Souhlasím s Hanka H - můžeš mít klidně na poličce obě. Vždyť to může být i menší množství - POAL máš odzkoušenou, tak Porporu kup třeba pro začátek jen v odstřiku.

Offline Korsičanka
Avatar
12834 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 12:57

Hanka H Huš, Hani! Svoboda slovaaaa!

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 13:03

Korsičanka Ale souhlasím, že varování bylo na místě. Vzpomněla jsem si na reakci z minulého léta - zdravotní sestra se ke mně sklonila při odběru krve a prohlásila: " Fuj, taky cítíte, jak dneska ty auta na ulici strašně smrdí?!" Okno v blízkosti otevřené, necítila jsem lautr nic, byla jsem (opatrně) navoněná Porporou. Na druhou stranu jsem na Porporu obdržela dost pochvalných reakcí - takže jedině vyzkoušet.

Offline Korsičanka
Avatar
12834 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 13:07
Offline Renusatko
Avatar
11581 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 21:49

whiskas Já růži v parfémech nevyhledávám, loni jsem najednou pořídila dvě hodně výrazné. Portrait of a Lady se mi líbí velmi a Porpora vůbec. 

Offline slniecko admin
Avatar
17566 příspěvků moje polička 01. ledna 2022 22:37
Reakce na Jitka77:

dáma měla obvykle jen jeden (pokud vůbec nějaký), často dlouhé roky, ne-li celý život stejný. A ta vůně se pojila s jejím životem a vzpomínkami, vztah k ní byl sycen zážitky, společně prožitým časem...

​toto je ale skôr mýtus a nie pravda...ako určite boli (a aj dnes sú) ženy, ktoré majú svoj jeden, lebo to riešia systémom mám parfém/nemám parfém a thats it, prípadne si mohli/môžu dovoliť naozaj tak akurát jeden, ale v skutočnosti keď si pozrieš staré fotky nočných stolíkov, staré filmy....používať jednu vôňu sa v skutočnosti spájalo len s praním. Moja babička trebárs vymieňala práve používaný flakón vždy v súvislosti s tým, keď odniesla veci do čistiarne, inak by sa jej na veciach parfémy miešali. Po druhej babičke som zdedila tiež niekoľko flakónov, ktoré si chodievala napĺňať do jednej parfumérie v Bratislave (a jeden kabelkáč ). A večerná vôňa k večerným šatám mohla byť zase iná...