Co jste dnes zkoušeli/y za nikovky/exkluzivky?

09. srpna 2014 17:03
Online andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 03. srpna 2022 23:29

Mown (Hendley)

Na louce za domem se suší seno, které někdo právě obrátil. Nic víc, nic míň, jen naprosto autentický dojem. Blíží se večer a přináší s sebou vůni heřmánkového čaje a dýmkového tabáku. V misce na verandě zůstalo pár kousků sušených švestek a meruněk. U sousedů se poklidně pase kůň. Ve stínu za domem hned vedle potoka je cítit vlhkou trávu a hlínu a mechem obrostlé schody z kamenů. V nedalekém lese šumí listí. Jestli jste třeba jezdívali na chatu kamsi na konec světa, pudrově nasládlá vůně usychající trávy a heřmánku zadrnká na nějakou strunu.

Jupiter (Hendley)

Mýdlové neroli, bylinně nahořklé jako kdyby tam někdo přimíchal bobkový list. Působí odtažitě, možná až sterilně, jde cítit i chuť mydlinek. Pomalu sládne jemnou přírodní vanilkou, nabírá osobnější nádech. A pak se to všechno převrátí naruby, přidá se měkké dřevité pižmo s krásnou hladkou sladkoslanou ambrou, kterou náznaky trpce nahořklého neroli s citrusově krémovými tóny jen nadlehčují. Ta kombinace je neskutečná, žádná těžká orientálka, ale třpytící se kapky rosy na řasách.

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 10:16

A MORNING STAR Walden

Kdo o hvězdy jeví zájem,

zem když večer chladne,

ať jde klidně přesto hájem, 

hvězda někdy spadne.

Ať se pro ni rosou brodí

a pak vrbu najde si;

a pro ty, co kolem chodí,

na tu větev zavěsí...

/Hvězda na vrbě - Pavel Šváb/

Severní hvězda zrcadlící se ráno na vodě. 

Třpytivá.

Chladná.

Modiglianiho citrusy odstínu mrazivá modř s tiárou z levandule širokolisté. 

Skoč si do tý vody, jestli je Ti libo...

Protože...

Po té vodě plují malé vory s rudými růžemi ne nepodobnými planoucím ohňům... A mezi nimi, podívej, na vodě, týlem pod hladinou, bílozlatou zlatobýlnou tváří k nebi, zapomněnky, heřmánky, nevinné ikonky skácelovských let, kdy se ještě nekácelo v našem lese.

Vůně citrusově nahořklá a lehce odtažitá z počátku. Pak zjemní a ztemní zralými ohnivými růžemi a pylově, medově sládne, hebke a něžní po heřmánku, po lehkých bylinně ovocných tónech. Vůně pro sv. Lucii, která odjíždí na bílém koni...

/... tichá, intimní, drží se tiše, ale pevně, v osobní zóně.../

Offline Biely kvet
Avatar
4023 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 13:13

euridike Moc krásne!

Online andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 17:10

Rosenthal (Hendley)

Růže jako víno. Doslova. Začíná jako růžové želé s napůl usušenými růžovými lístky na temném hořkozeleném chypre polštáři. Postupně měkne a ovocně sládne do podoby lokumu z růžové vody s temně zemitým pačuli a kadidlovým oparem. Tady trochu připomíná Portrait Of A Lady. Rozplývá se do měkkých polštářů nasládlého kosatcového pudru čím dál víc, trnitá růže bez trnů, je temná a přitom přístupná, krvavě rudá a vřelá - a hlavně z dálky voní jako červené víno. Granátové barvy, s tóny jahod a malin, trpkého jalovcem a s doznívající vůní dřevěného sudu, přitom nijak těžké.

Blond (Hendley)

Hendley vidí (B/b)lond podobně, jako Ropion kosatec v Iris Shot (Olfactive Studio) - celkové vyznění je pro mě dost podobné i přes rozdíly ve složení. Blond je až skoro gurmánská květinová pudrovka. Krémové sladké mandle vyšlehané do husté pěny, šťavnatě ovocný jasmín bez sirupu a pižmově nadýchaný nasládlý kosatcový pudr přelévající se přes hebký semiš až k hřejivě pudrovému santalu. Vůně působí důvěrně a komfortně jako oblíbený kašmírový šál k semišové bundě a mandlové latté v hrníčku na dřevěném stolku, díky kterým člověk nevnímá podzimní plískanice za oknem. Kategorizace vůně jako dámské zde určitě sedí.

Offline Miru
Avatar
13842 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 17:28

euridike 

...Tvůj sloh je neuvěřitelný!.

Cítím v něm náladu, rozpoložení, emoce, chlad, despekt a i když ta vůně mě nezaujala, složením, kvůli Tvým slovům bych ji ráda zkusila...

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:17

andry Rosenthal je pro mě podle tvé recenze naprosto nezbytná položka v seznamu k vyzkoušení !

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:18

euridike A ta písnička mi teď bude znít v hlavě ještě hodně dlouho !

Online andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:23

Fleur myslim, ze by ti mohla sedet.

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:26

andry Já se totiž jinak těm mimoevropským nezávislým parfémářům vyhýbám na sto honů, poněvadž tam je vždycky velké riziko, že něco budou reformulovat, přestanou vyrábět, dovážet, prodávat. Ale teď jsem opravdu nalákaná.

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:28

Miru Biely kvet 

Děkuju...

/Vážím si toho.../

Fleur 

No já tu píseň miluju, přiznávám... Už od dětství. 

Mimochodem - Rosenthal je opravdu krásná... :)

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:28

Fleur 

Mám to podobně, ale taky mě andry s těmi Hendley nahlodala...

EDIT: Ale teď koukám, že značka je dočasně úplně mimo provoz kvůli stěhování, tak to se asi zase vyklidním.

Online andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 20:53

Fleur a pritom to je celej neobjevenej svet, co v Evrope nema moc obdobu.

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 21:24

andry Já vím, ale mám to podobně i s cestováním. Vlastně mě vůbec neláká žádná exotická destinace (k níž mi schází jazyková i kulturní vybavenost), ba ani ta Amerika, ale raději se pohybuji po Evropě, k níž mám alespoň jakýsi základní kulturní klíč; s radostí se opakovaně vracím na místa, kde se mi líbilo, a prozkoumávám, jak se více i nepatrně proměnila; prostě intenzita vítězí nad extenzivním konceptem . Zkrátka nejsem Kryštof Kolumbus .

A u těch vůní vyhledávám jistotu určitého zázemí, které bude garantovat (jasně, nikdy to není na 100%) jejich dostupnost.

Online prďola
Avatar
3717 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 22:41

Fleur wendulka Na jednu stranu rozumím důvodům, proč se vyhýbáte malým nezávislým značkám - zejména s cestováním to mám stejně jako Fleur Ale naopak poznávání vůní, kdy se jejich tvůrci nenechávají omezovat IFRA restrikcemi, mě velmi obohacuje a neumím si svoje olfaktorické požitky bez nich už představit. To je pro mě opravdu významné smyslové potěšení a nemusím vždy mít tu vůni na poličce.

Neustále někde čtu stesky, jak tradiční nebo i starší niche (Lutens, Malle) značky zase nějakou vůni reformulovaly a jak už to není ono. U nezávislých značek spíš hrozí, že změní formulaci, protože přišli o dodavatele nějaké významné ingredience. Proto naprostá většina si radši i ty přírodní ingredience extrahuje sama.

Hendley taky nevypadá, že by se chystal zavřít krám (naštěstí!). Stěhuje se na venkov a chystá vybudování parfémového studia.

Ale samozřejmě i pro mě je moc dobře, že existují mezi velkými značkami klasické stálice, kde si můžu mlsně vybírat

Online andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 23:03

Fleur edukacni duvody jsou dobry argument, ne?

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 23:07
Reakce na prďola:

Hendley taky nevypadá, že by se chystal zavřít krám (naštěstí!). Stěhuje se na venkov a chystá vybudování parfémového studia.

​A máš nějaké bližší info, jak dlouho bude mimo, než se přestěhuje a dá vše znovu dohromady?

Online prďola
Avatar
3717 příspěvků moje polička 04. srpna 2022 23:18

wendulka Pokud vím, tak se stěhováním začal před pár dny, a už na říjen chystá nějakou novinku k výročí značky. Mezitím slíbil, že bude fungovat alespoň v provizorních prostorách - čemuž bych já rozuměla tak, že bude v eshopu nabízet ty vůně, které už rozbalil z krabic

Offline Fleur blogger
Avatar
6071 příspěvků moje polička 05. srpna 2022 13:23

andry prďola Samozřejmě s vašimi argumenty souhlasím. Dobrodružství ovšem vítám výhradně v rovině zkoušení, nikoliv v oblasti samotného nákupu .

Offline Woody
Avatar
příspěvků moje polička 05. srpna 2022 14:44

Dámy, mně jsou ty menšì značky bližšì. Vnìmám na sobě jistý druh prázdnoty - hezké vykuchané formy, při kontaktu s populárnìmi niche i běžnými parfémy. Málokdy se mi stane, že bych s těmito vůněmi navázal vztah a komunikaci a vpily se mi do kůže i do duše. Jelikož se pohybuji na okraji společnosti, slabiny a plochost vůnì odhalujì se o to snáze, aneb syrová sìla života bez přìkras je pohltì. Aktuálně dìky prďola zkoušìm vzorky WP Siam a i ta nejsladšì květinovka má koule, složky tančì jako dervišové než se ustálì ve vonnou kompozici, často cìtìm  nuance, které těm vůnìm dodávajì punc autenticity a života ,, vlhkost, prašnost, starý lak,...,, A těšì mě, jak ty vůně dávajì realitě nový/ dalšì rozměr. A chápu, že k bìlé halence na obchodnì schůzku v konvenčnì Evropě za zenitem se to nehodì.

Offline Korsičanka
Avatar
12831 příspěvků moje polička 05. srpna 2022 16:07

Woody S tvým slovníkem nevím, o kterém okraji společnosti mluvíš Ale je třeba prolomit hranice a nosit velké krásy menších značek kamkoliv.