Údržba a péče o prádlo

01. května 2015 15:56
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 01. května 2015 15:56

Teď trošku praktičtěji...

Rovnou začnu s konkrétním dotazem. Chystám se ušít si tyhle šaty:

Látku s puntíky jsem si vyprala, abych si ji vysrážela. (Normální program na bavlnu na 40.) Bílé puntíky se mi (tak trochu dle učekávání) malinko obarvily. To mi tolik nevadí, opticky se to ztratí. Mám ale do budoucna obavy z toho bílého vršku. Jsem tím tedy odsouzená prát to jen v ruce (a pomůže to vůbec) nebo existuje nějaký babský fígl, který tu červenou barvu trochu víc zafixuje?

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 01. května 2015 16:44
Reakce na Hoolinkah:

Teď trošku praktičtěji...

Rovnou začnu s konkrétním dotazem. Chystám se ušít si tyhle šaty:

Látku s puntíky jsem si vyprala, abych si ji vysrážela. (Normální program na bavlnu na 40.) Bílé puntíky se mi (tak trochu dle učekávání) malinko obarvily. To mi tolik nevadí, opticky se to ztratí. Mám ale do budoucna obavy z toho bílého vršku. Jsem tím tedy odsouzená prát to jen v ruce (a pomůže to vůbec) nebo existuje nějaký babský fígl, který tu červenou barvu trochu víc zafixuje?

Proti zapouštění barev je dobré do máchací lázně přidat ocet. Ten zafixuje barvu a taky zamezí vyblednutí. Taky záleží na materiálu té bílé. Některá látka cizí barvu tolik nepřijímá,jiná naopak.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 01. května 2015 16:46
Reakce na rozarka:

Takže můžu nalít třeba panák octa přímo do bubnu pračky?

Ten bílý vršek bude ze strečového bavlněného popelínu.

Offline Camellia
Avatar
44 příspěvků moje polička 01. května 2015 17:39
Reakce na Hoolinkah:

Zkus to vyprat ještě jednou s ústřižkem té bílé, uvidíš, na čem jsi. A třeba i s octem.

Offline Ayuri
Avatar
669 příspěvků moje polička 01. května 2015 17:40
Reakce na rozarka:

Ocot dávaš len pri prvom praní, alebo pri každom? 

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 01. května 2015 17:58

Já peru v Perwollu na barevné prádlo ( myslím, že je to a tyrkysová láhev) a en obsahuje něco proi zapoušění barev.

Navíc jsem někde četla, že současné prací prosředky jsou určené pro pračky, tudíž praní v ruce ( při procesu namáčení, tudíž jen ležení ve vodě) není pro tyto prosředky to pravé ořechové. Mizí právě ona schopnost fixovat barvy.

Jo, ješě jsem koukla a mám Woolite Complete, opravdu peru směs oblečení bez  ohledu na barvu,nic mi nikdy nepustilo

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 01. května 2015 19:10
Reakce na Ayuri:

Ocot dávaš len pri prvom praní, alebo pri každom? 

Já používám ocet prakticky do každého,kromě funkčního prádla. Ušetřím za aviváž,čistí to pračku a ručníky apod.jsou měkčí. Pach vyvane během schnutí a zatím se mi to osvědčilo právě při tom praní s pouštícíma barvama

Offline Tassia
Avatar
447 příspěvků moje polička 01. května 2015 19:30
Reakce na rozarka:

Určite vyskúšam aj ja s tým octom, ale osobne mám skúsenosť a bavlnou, že púšťa farbu pri každom praní a stále sa o kúsok scvrkne, aj keď periem na 40-tke. Kúpila som si bavlnu na obrus, vyprala som pred šitím, vystrihla a po niekoľkých praniach je už ten obrus malý.... 

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 01. května 2015 20:17

Já dávám ocet do každé aviváže, prostě jí tím naředím.

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 02. května 2015 12:22
Reakce na naja:

Já dávám ocet do každé aviváže, prostě jí tím naředím.

 :-)Vida,to mě nenapadlo.:-) Ale peru takhle dlouhá léta a zdá se,že kyselá lázeň svědčí prádlu i pračce.Ve tkaninách se mezi vlákny neusazuje vodní kámen,takže si zachovají původní měkkost.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 02. května 2015 12:50

Dík za tipy. Ocet vyzkouším.

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 02. května 2015 12:51
Reakce na rozarka:

Ten ocet dáváš normálně do nádržky pro aviváž?

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 03. května 2015 21:21
Reakce na Hoolinkah:

Ano,naleju ho po rysku. Při praní pouštících barevných věcí i do bubnu k prášku. Asi decku.

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. května 2015 13:06

benefity octa při udržování barvy a odstraňování vodního kamene oceňuju a příležitostně využívám, ALE mně nikdy nevyvětral ten zápach. vždycky to chtělo jedno až dvě další praní bez něj.

Offline obusinka
Avatar
84 příspěvků moje polička 04. května 2015 15:09

Na octovy zapach pouzivam vune. Do lahve s lehce naredenym octem pridam tak 20-40 striku nejakeho neprilis zdarileho slepaka:-) 

Lahev je 0,5 l. Po vuni octu ani pamatky. 

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 04. května 2015 19:19
Reakce na andry:

No proto já ho prsknu do té aviváže, to vůbec není cítit (ale nedávám ho tam kvanta do 1 l zhruba 1-1,5 dcl). Do pracího programu ho nedávám s prádlem, ale jednou za čas pustím pračku bez prádla s octovou vodou min na 60. Namačkám jen jedno pláchnutí a bez ždímání,  ale to není kvůli kvalitě prádla, ale na očistu pračky.

Offline andry
Avatar
2697 příspěvků moje polička 04. května 2015 19:39
Reakce na naja:

ano, to dělávám taky, s tou prázdnou pračkou :)

a aviváž nepoužívám, takže to k ní přidat nemůžu.

Offline naja
Avatar
1103 příspěvků moje polička 04. května 2015 19:43
Reakce na andry:

Aha