Stavím šatník v novém stylu, značka "na zeleném drnu" - všechny tipy vítány

06. prosince 2016 12:47
Offline Danee
Avatar
38 příspěvků moje polička 06. prosince 2016 12:47

Snažím se stavět nový šatník, ale mám na útratu cca 2-3 tisíce měsíčně (maximálně, momentálně s partnerem ještě opravujem nájemní byt, aby se v něm dalo žít, a šetříme na vlastní).

Problém je v tom, že i když nakoupím hezké věci a ne zrovna za levno, než k nim dokoupím zbytek, rozpadnou se / vyšisují se / ožmolkují se… Už mě to nebaví, už fakt nemám, co na sebe (skoro doslova). Takže…

Kde seženu kvalitní oblečení? Ideálně za slušnou cenu.

Slušnou cenou nemyslím tríča za 100, ale spíše, aby mě jeden kousek nestál víc než nájem i s internetem. 

Fakt nechci vypadat pořád odrbaně…

Stylově (jde-li o to, jak svůj šatník momentálně cítím a jak bych ho viděla) mám asi nejblíž ke slečně z Faiiint : http://www.faiiint.com/ Jenom si domyslete více bílé. :D 

Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 06. prosince 2016 18:55

Netuším, jestli zrovna moje odpověď pomůže, ale já přesně z tohohle důvodu začala šít.

Během dvou let jsem úplně vyměnila šatník. Teď je na řadě muž. Zrovna minulej tejden si suverénně naporoučel čtyři košile...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46030 příspěvků moje polička 06. prosince 2016 20:21
Reakce na Danee:

hmm tohle mi zrovna připadá jako styl, který buď bude hodně drahý, nebo se dá seskládat z přesně těch strašně hadrovitých věcí z řetězců, které jsou olezlé pomalu už v prodejně:-( ale zas by se to opravdu mohlo dát dobře šít, aspoň z části, a na ty kousky které nejdou (jako kožená bunda atp) si našetřit a koupit opravdický, ne vikslajvantový

Offline Danee
Avatar
38 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 12:15

No z toho, co se mi u ní líbí je to spíše v té dražší verzi (některé outfity vypadají jako navrstvené hadříky z New Yorkeru).  Tam vím, že bude třeba zapřáhnout nějakou šikovnou krejčovou, nebo vyléčit mou vlastní lenoru.

Vkládám výběr toho, co mě zaujalo. Pokud máte tip na bloggerku, nebo cokoli, kde se inspirovat v obdobném stylu, sem s nimi. :D Poslední dobou mám pocit, že bych potřebovala vlákno "pro lidi, co tápou v módě".

Svůj styl potřebuju začít stavět hlavně okolo mojí práce, protože tam trávím 90% času. Dělám v tiskárně. Jako grafik/asistent. To obnáší, že potkávám zákazníky, ale zároveň i stojím u tiskových strojů a jezdím s paleťákem. Nikdy to není plánované (jako že bych si řekla: "zítra budu dělat toto, tak se na to obleču"), mnohdy skáču mezi jedním a druhým i několikrát během jednoho dne.

Takže potřebuji začít pohodlnými kalhotami, tričky, semtam nějakou košilí nebo halenkou... Ideálně trochu nápaditějšími než klasickými basicy, aby to vypadalo hezky a přitom se v tom dalo pohybovat. Jenomže s mým současným budgetem koupím tak 2-3 věci měsíčně maximálně a za předpokladu, že zrovna není třeba nových bot. 

No a když už si něco koupím... Potřebuji, aby to vydrželo déle než měsíc nošení. Jenže ono nevydrží. Třeba necelé dva měsíce zpět jsem si koupila tyto kalhoty (to ještě nebyly "special price"): 

Po měsíci vyšisovaly, ztratily tvar... A to i na naprosto nenamáhaných místech. Nic už jim nepomohlo. :/

A obdobně jsem dopadla s tričky, svetry atd. Různé značky, původ... Chápu, že nejsou stavěny na to, aby měl člověk dvoje/troje a střídal je celý měsíc, ale prostě když se snažím stavět šatník, tak nemůžu koupit rovnou desatery nové kalhoty. :/ Jsem z toho taková celá znechucená... 

Offline Sweet Potato
Avatar
34789 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 13:26
Reakce na Danee:

Zkusila bych aspoň částečně lov second handech. Samozřejmě, chce to dost času a štěstí, ale je pak zas vysoká šance, že kousky, které už prošly zátěžovým testem, něco vydrží. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 13:43
Reakce na Danee:

Radila bych především investovat do dobrých, viditelně kvalitních bot. Ten zbytek se v tomhle stylu už nějak okecá, nakonec jak jsem tak koukala, i ta blogerka má věci třeba z HM...

Offline Danee
Avatar
38 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 14:21
Reakce na barbucha:

Představte si mě jako člověka, který spadl z Marsu a nemá nic (po delší době, kdy jsem nic kupovat nemohla se prostě všechno plus mínus rozpadlo/rozpadá/není nositelné).

Takže stavím šatník na ničem, ještě s nějakým vcelku nízkým počátečním rozpočtem.

A když něco koupím, nepřežije to dva měsíce, dokud si k tomu dokoupím zbytek... Momentálně potřebuji základ šatníku a ten by měl být kvalitnější. H&M (Orsay, Lindex..) je super na doplnění existujícího šatníku o módní kousky, které na sebe člověk vezme tak třikrát, čtyřikrát za sezónu a pak vyhodí, ale stavět na nich nemůžete, protože to prostě nevydrží a odejdou...

Stylově jsem se zařadila jenom proto, abychom se vyhnuli otázkám nebo tipům, kde koupit kvalitně oblečení, které snevyužiji. Jinde jsem dostala třeba super tipy pro retro styl, které jsou sice super, ale mé osobě tak trochu na nic. Popravdě slečnu/paní jsem viděla poprvé, když jsem hledala něco, od čeho se u tohoto vlákna stylově odpíchnout.

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 14:34
Reakce na Danee:

No tak dobře... třeba kalhoty. Černý, rovný, pohodlný. Pro ty bych se stavila v Marks&Spencer například. Mají kvalitní materiály, klasický střihy a co se pohodlnosti týče, tak s elastanem  Věci od nich se nerozpadají tak rychle, a mívají často slevy

Basic trička, svetry - podívala bych se do přízemí Van Graafu, kde mají vždycky několik štendrů se slevama, a materiál triček i svetrů je velmi obstojnej.

A vůbec, nákupy bych nechala až po vánocích, to bude určitě cenově výhodný všude možně.

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 15:21
Reakce na Danee:

No z toho, co se mi u ní líbí je to spíše v té dražší verzi (některé outfity vypadají jako navrstvené hadříky z New Yorkeru).  Tam vím, že bude třeba zapřáhnout nějakou šikovnou krejčovou, nebo vyléčit mou vlastní lenoru.

Vkládám výběr toho, co mě zaujalo. Pokud máte tip na bloggerku, nebo cokoli, kde se inspirovat v obdobném stylu, sem s nimi. :D Poslední dobou mám pocit, že bych potřebovala vlákno "pro lidi, co tápou v módě".

Svůj styl potřebuju začít stavět hlavně okolo mojí práce, protože tam trávím 90% času. Dělám v tiskárně. Jako grafik/asistent. To obnáší, že potkávám zákazníky, ale zároveň i stojím u tiskových strojů a jezdím s paleťákem. Nikdy to není plánované (jako že bych si řekla: "zítra budu dělat toto, tak se na to obleču"), mnohdy skáču mezi jedním a druhým i několikrát během jednoho dne.

Takže potřebuji začít pohodlnými kalhotami, tričky, semtam nějakou košilí nebo halenkou... Ideálně trochu nápaditějšími než klasickými basicy, aby to vypadalo hezky a přitom se v tom dalo pohybovat. Jenomže s mým současným budgetem koupím tak 2-3 věci měsíčně maximálně a za předpokladu, že zrovna není třeba nových bot. 

No a když už si něco koupím... Potřebuji, aby to vydrželo déle než měsíc nošení. Jenže ono nevydrží. Třeba necelé dva měsíce zpět jsem si koupila tyto kalhoty (to ještě nebyly "special price"): 

Po měsíci vyšisovaly, ztratily tvar... A to i na naprosto nenamáhaných místech. Nic už jim nepomohlo. :/

A obdobně jsem dopadla s tričky, svetry atd. Různé značky, původ... Chápu, že nejsou stavěny na to, aby měl člověk dvoje/troje a střídal je celý měsíc, ale prostě když se snažím stavět šatník, tak nemůžu koupit rovnou desatery nové kalhoty. :/ Jsem z toho taková celá znechucená... 

Myslím, že rozpočet na nový šatník máš docela dobrý, za 2-3 tisíce se dá koupit spousta věcí, pokud máš čas a vyznáš se v materiálech. Touhle dobou je a bude všude spousta výprodejů. Podívejte se do obchodů Marks & Spencer a Tchibo, základní kousky mívají levné a vydrží dost. Jestli máš možnost, zajít do outletového centra v Praze nebo jinde, využij to. Slušné slevy mívá i Debenhams. Taky hledej na internetu, v Orsay mívají velké výprodeje, na aukru a Mimibazaru najdeš outletové zboží z Anglie (Next, MS a další značky). Většina věcí se dá koupit za cenu kolem 200-300 korun, něco i levněji :-) Jen si dej pozor a nakupuj u obchodníků, kteří mají dobré hodnocení a u kterých pokud možno můžeš zboží do 14 dnů vrátit. Překvapivě poměrně dobré oblečení mívá i Lidl a F&F, např. v Lidlu teď budou mít košile a halenky za cca 350 korun.

Až budeš oblečení vybírat, nenech se odradit tím, že základní kousky vypadají nudně. Když se nakombinují s něčím výrazným, budou vypadat dobře. Naopak moc výrazných věcí najednou bude vypadat přeplácaně.

Z materiálů doporučuji hlavně směsové, kombinace přírodních a umělých vláken. Dobře se udržují a jsou obecně odolnější.

A pokud Ti nevadí nakupovat věci z druhé ruky, můžeš za několik stovek nakoupit i kašmírové svetry.

A teď konkrétněji - věci ve stylu té blogerky: "koženkové" legíny nebo kalhoty nabízejí na MMB za cenu kolem 200-300, černé krajkové šaty s nabranou sukní jsem tam nedávno viděla za 350 korun, dlouhá černá sukně za 125 korun, černé šaty se zipy v aukci od 99 korun...

Pardon, příspěvek měl být bez fotek, ale teď už to nedokážu změnit.

Offline mitford sister
Avatar
1379 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 18:46
Reakce na Danee:

mám pro tebe šaty ;)

hele, já si koupila tyhle - rovnou s úmyslem je zkrátit a oříznout o tu asymetrii. před chvílí jsem byla v úpravně oděvů, našpendlila mi to tam, zkrácené budou úplně skvělé, ale paní švadlena tam do mě vandrovala, ať je tak nechám, že jsou moc hezký i tak. jsou fakt pěkně na tělo, dole postupně vypuštěný - kompletně umělý, ale tím pádem nezničitelný. takový jemný žebrový polyesterový úplet - jako umělá třičkovina.

myslím, že ti půjdou jdou do stylu - tady jsou http://www.asos.com/asos/asos-long-sleeve-hanky-hem-dress/prd/7121128?iid=7121128&clr=Black&SearchQuery=hanky%20hem%20dress&pgesize=8&pge=0&totalstyles=8&gridsize=3&gridrow=1&gridcolumn=2

Offline Danee
Avatar
38 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 19:18
Reakce na mitford sister:

Nevypadají zle. Škoda, že už je máš našpendlené. budu muset juknout, jestli někdo nemá reálnou fotku. Ta modelka v tom stojí tak, že si neumím moc dobře představit, jak to vypadá normálně.:/ 

Offline mitford sister
Avatar
1379 příspěvků moje polička 07. prosince 2016 19:30
Reakce na Danee:

ta produktová fotka jim moc dobrou reklamu nedělá - i já jsem dlouho váhala... přihodila jsem to k dalším nákupům, jako přívažek.  na asosu se neplatí zpáteční poštovné, tak de fakto nic neriskuješ. já jsem si řekla, že je  málo šatů, který mají rukávy, nejsou moc krátký a mají tuhle postupně vypouštěnou siluetu, která je velmi lichotivá - myslím že i na víc tělesných typů. většina šatů je na tělo po celé délce nebo do pasu nabíraná. pouštěla sis to produktové video? lepší než fotky v tomhle případě...

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 08. prosince 2016 10:57
Reakce na Danee:

A ještě mne napadla jedna věc. Kromě materiálů je potřeba si dávat pozor i na praní - je důležité, v čem, jak a s čím věci perete. Např. proti žmolkům pomáhá věci prát naruby, skvělá věc jsou ubrousky na praní proti zapuštění barev, opravdu je třeba jiný prášek na tmavé prádlo, jiný na světlé prádlo a jiný na vlnu... Protože i když každá z nás si občas koupí nekvalitní věc, většina normálního oblečení pro dospělého člověka vydrží několik měsíců až let, tedy víc než měsíční nošení a praní.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46030 příspěvků moje polička 08. prosince 2016 19:25
Reakce na Emi:

ja nad  tim premylela uz vcera - pokud se ta vec uz po mesici neda nosit, reklamovala bych to. jestli je to orsay apod, tak par mesicu musi vydrzet i pri castem noseni. ne roky samozrejme. ale 3-4 mesice tj sezonu rozhodne!

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 08. prosince 2016 21:19

Taky jsem nad tím přemýšlela, jenže to by znamenalo reklamovat v každém obchodě jen něco, protože jinak to bude nejspíš hodně nepříjemné dohadování. Vypadá to divně, když je všechno oblečení po tak krátké době zničené. A jsem si jistá, že kdyby mi bylo o 20 nebo 25 let méně, necítila bych se na to. 

Offline Danee
Avatar
38 příspěvků moje polička 09. prosince 2016 14:38

Přiznávám, že reklamovat nechodím. Mám problém s cizími lidmi mluvit, ne tak se dohadovat o to, jestli kalhoty odešly, protože jsem tlustá (vel 38/40) nebo protože je to fakt šmejd. Což se mi fakt stalo... A bylo to fakt nepříjemné a ponižující, obzvláště protože jsem si do té doby tlustá nepřišla.

U Bati jsem byla reklamovat boty, kterým po necelém měsíci nošení praskla podrážka. Byly neuvěřitelně pohodlné, i když měly vyšší podpatek, chtěla jsem je vyměnit. Paní mě s tím vyhodila. Musela jsem tam poslat přítele, který jako obchoďák je velice asertivní a v určitých případech až nepříjemný. Dostal od nich zpět peníze. Já na vyřizování reklamací prostě nemám... 

Peru na program pro ruční praní, už se snažím i neprat příliš často... Mám gel na vlnu, hedvábí, barevné prádlo i černé prádlo. Jediný, který nepoužívám, je prášek na bílé prádlo.

Problém s oblečením, které nic nevydrží, mám cca rok, rok a něco a jde hlavně o oblečení z klasických řetězců - Orsay, HM, Lindex, Mohito... Obchody typu New Yorker, Gate atd jsem zavrhla už před lety. Věci, co jsem si koupila dříve doopravdy drží. Například mám jedny džíny z Orsay, kupovány cca před 4 lety a vypadají relativně ok, ale přibrala jsem a dělají mi muffin, takže je momentálně nenosím. Od té doby jsem si ve stejném obchodě koupila dvoje... A ani jedny nepřežily. Jedny fakt nádherné lososové kalhoty z Orsay se ve chvíli, kdy jsem v nich na déle než 10 minut sedla, vytáhly o velikost až dvě. Vídala jsem v nich dost žen, všechny vypadaly, že by se jim do kalhot vešly ještě pleny - stejný efekt jako udělaly ty mé, takže to nebyl jen můj problém. Například u košile z Mohita (džínové košile) odešly knoflíkové dírky, protože knoflíky měly ostré hrany. Všimla jsem si toho bohužel už pozdě. Knoflíky "prořezaly" látku kolem. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30555 příspěvků moje polička 10. prosince 2016 15:53
Reakce na Danee:

Protože poslední dobou dělají jen šmejdy. Mám pocit, že se snad všichni zbláznili... Už na věšáku to vypadá, že se to každou chvíli rozpadne, o materiálech ze kterých dostaneš leda tak vyrážku, ani nemluvě. Jo jo, čínská práce má prostě svá úskalí. Hlavně že je levná!