Arabian Oud

10. srpna 2014 14:25
Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 14:25

Značku založil v roce 1982 arabský šejk Abdul-Aziz Al Jasser, kdy otevřel svůj úplně první obchod v Rijádu s těmito vůněmi. A jelikož je to perfekcionista, postavil koncept na práci s těmi nejkvalitnějšími surovinami, což mu během let přineslo obrovskou spoustu spokojených klientů, že se nakonec rozhodl expandovat i na západní trh (např. v roce 2002 nechal otevřít velkou pobočku přímo v Londýně). Na oficiálních stránkách značky se ještě dočtete, že aktuálně jejich vůně najdete v 560 obchodech po celém světě, kde naleznete více než 200 luxusních a jedinečných vůní.

Značka Arabian Oud je mi hodně blízká. Má široký záběr od vůní evropského typu až po pravověrné arabky. Jejich kompozice jsou v převážné většině hutné, složené z přírodních složek a nešizené, ať už se jedná o nejobyčejnější vůně v levnější cenové kategorii, či už dražší, ve kterých je obsažený oud či růže - zklamání tu hrozí jen minimální.

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 15:26

Jé tak tady se konečně chytnu i já, arabkový amatér :D . Od téhle značky jsem se zatím pořádně seznámila jen s Amber, Arabian Prestige Rose a Kalemat. Ta poslední zmiňovaná vůně mě uchvátila natolik, že jsem nakonec měla i flakon, příjemná zahřívací vůně na zimu. Od Amber jsem měla jen odstřik. O Prestige Rose jsem jednu dobu přemýšlela a teď se mi do hlavy usadila znovu :) . Zkusím někde vyštrachat své dojmy.

No a musím potvrdit, co píšeš, i z toho zkoušeného mála byla ta kvalita použitých ingrediencí opravdu znát. Doufám, že se mi brzy povede se k této značce znovu vrátit. Kromě jiného se mi totiž moc líbí i ty jejich flakony a krabice, v kterých jsou vůně prodávané.

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 15:31

Kalemat

Jedna z mála vůní, u kterých oficiální popisky opravdu nelžou – hřejivá, vysoce kvalitní orientální vůně, i tu jistou dávku smyslnosti si dovolím odkývat. Na úplném počátku cítím borůvky. Ony tedy utečou asi do pěti vteřin, než je překryje kadidlo s kořením, z něhož je pro mě nejvýraznější skořice, ale vážně tam jsou (zkoušela jsem několikrát). Potom už přichází na řadu sladké dřevo, přes které se chvílemi líně převaluje karamel.

I když se zdá, že té sladkosti už by mohlo být dost, ve finále se přidává vanilka s ambrou a karamel přechází do hustší medově sladké podoby a světe div se, ono to vážně ani tak nepůsobí přeslazeně. V barevném spektru přechází od čokoládově hnědých až po medově zlaté tóny. A ta výdrž je prostě geniální. Je malinko škoda, že tato značka produkuje pouze stovkové flakony , ovšem zase když už vás chytne za srdce a pro Kalemat se rozhodnete, buďte si jisté, že to je dobře zvolená investice na opravdu hodně, ale hooodně dlouhou dobu ;) .

 

 

Amber

Zprvu je to nesladká, suše pryskyřičnatá ambra se dřevem s jemně štiplavým růžovým pepřem, který však vzápětí zesládne. Na rozdíl od takového Kalematu zde byl navíc přidán oud, ale naštěstí je zjemněný vůní rozinek a vzápětí zcela překryt chladným kouřovým kadidlem. V drydownu dochází ke zvýraznění medové nasládlosti ambry a přidává se jemná vůně santalových vonných tyčinek. Víc unisexovější než Kalemat, ovšem rozhodně ne pánské, a to je dobře.

 

 

Arabian Prestige Rose

(http://fc08.deviantart.net)

Zdánlivě křehká růžová růže, smáčená v zahradě ranní rosou, kterou postupně zahřívá ranní slunce a to až tak, že na ní vytvoří slabou medovou vrstvu. Doplňuje jí velmi krotký oud - v tomto případě mě napadá přirovnání, jako bychom to růži neustříhli, ale vyrvali jí v kožených rukavících i s trochou zeminy. Nakonec nám zůstává jen její květ, posypaný nasládlým "pudrovým" pižmem.

Offline andry
Avatar
2299 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 17:00

Arabian Prestige Rose 

Pokaždé, když mě něco takhle uzemní, jsem nadšená. Pokaždé, když dvě kapky vůně zaplní s přehledem celou místnost, jsem potěšená. A pokaždé, když mi voní nějaké arabka, jsem příjemně překvapená (holt na ně nejsem moc typ :) ).
Tahle vůně je jako film o růži: záběr zblízka, aby byl vidět sebemenší detail, rudá barva, žilky, které protkávají okvětní plátky, drobounké kapičky rosy… A my pozorujeme, jak se z poupěte stává květ v plné kráse, jak se jednotlivé okvětní plátky rozvíjejí a vystavují se slunečním paprskům. Tenhle květ nejen že nikdy neuvadne, ale postupně se k němu přidávají další a další, celá kytice, celá zahrada… Růže je to „denní“, nijak temná, ale nepopiratelně osobitá; doplněná mírnou citrusovo-bergamotovou svěžestí a lehkým oudem, později obojí zmíněné ustoupí a zůstane růže zalitá štědrým množstvím hustého zlatavého medu.

Offline andry
Avatar
2299 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 17:02

Kalemat

Tato EdP mě velmi překvapila, a to tak, že příjemně. Arabkám v zásadě moc neholduju, holt já a oud… Kromě sladkosti jsem si jako první (teda druhé, první byla ta sladkost) uvědomila zjevnou kvalitu surovin. Oud je velmi mírný, vanilkově karamelové vůni dodává hlubší dřevitou tlumenost a dělá z vysokokalorického naprosto vyvážené. A jako třešnička a dortu tu je poprašek suché skořice. Když se ještě trochu zamyslím nad tou sladkostí, ona je ta vůně sladká hlavně dojmově, ty složky samy o sobě, vytržené z kontextu, sladké jsou, ale jako celek bych ji v žádném případě neoznačila za přeslazenou. Opravdu výborné zpracování, tleskám!

Offline wiv
Avatar
176 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 17:16
Reakce na andry:

Kalemat vnímám úplně stejně, když ho zkouším v zimě J. Při zkoušení v teplejším počasí začne vystupovat ostrý oud – a to tak, že pro mě nenositelně.

Offline jerry
Avatar
6095 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 17:56

Takový malý flashback:

Před pár lety mi volala Daisinka, že se jí dostaly do ruky 2 vzorky vůní od Arabian Oudu a jeden z nich prý je "bomba". A že by tu značku chtěla začít dovážet. Měla jsem v té době načichané akorát tak El Nabily, takže jsem věděla pouze, co je "oud". O značce jsem do té doby neslyšela.

I daly jsme si spicha u Národního divadla, sedly na schody a ona mi ze vzorku stříkla na ruku vůni - a byla to láska na první počich. Vzorek jsem jí zabavila, orecenzovala a šel rovnou do tužebníku. Byl to Kalemat (pro úplnost - tím druhým byla Arabian Prestige Rose - jedno z nejhezčích zpracování růže v arabkách).

Jedinou vadu tedy má - navonět se jednou rukou je pro kohokoliv jiného než vzpěrače takřka nemožné....

Nosím jej v zimě - v létě je to na mě moc velká síla (je opulentní, sladký, kořeněný a tak vůbec víc, než je můj žaludek ochoten tolerovat)..

A Amber a Yadis - tak na ty mám spadeno dlouhodobě, takže snad se k těm flakónům jednou propracuju.

 

Offline jerry
Avatar
6095 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 17:58

Pěkný je i Kalemat Black - ten mi přijde spíš vhodnější pro pány.

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 19:14
Reakce na jerry:

Na Yadis White si vzpomínám, že mi hodně připomínal likérového Aliena. To je jeden z mála případů, kdy mi vůně od AO připomněla něco z evropské produkce.

Kalemat Black je, pokud si na to člověk přivykne, taková drsnější podoba Kalemat. Já v ní cítím něco jako gumu/pneumatiky, společně s tou kořeněnou ambrou a včelím voskem, ale je to tak příjemně nakombinované, že mi tam ta guma nevadí. Je to teda pořádný silák, ale jsem schopná ho nosit, aniž by mně osobně připadla pánská.

Arabian Prestige Rose mi přišla dost podobná Micallef Rose Oud - ale to už asi zaznělo mnohokrát a myslím, že dokonce výroba Rose Oud skončila nebo byla nahrazena, pokud se nepletu.

 

Offline jerry
Avatar
6095 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 20:27
Reakce na rakuli:

Aby nedošlo k mýlce - mým favoritem není Yadis White/Blanc, ale Yadis (svěží zelená vetiverovka s cypřišem). Aby Yadisů nebylo málo, tak je ještě Yadis Black, ale ten jsem zatím nezkoušela.

Ale to přirovnání Y.W. k likérovému Alienu docela sedí.

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 20:33
Reakce na jerry:

Tak to ano, tu neznám:)

Taková svěží zelená vůně nemusí být k zahození. Není ale náhodou vedená jako pánská? Vždycky jsem si to myslela, tak jsem se o ni ani nezajímala.

 

Offline jerry
Avatar
6095 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 20:36
Reakce na rakuli:

Je to unisex - taková uhlazenější podoba Sycomore.

Offline kwitek
Avatar
130 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 22:14

Arabian Prestige Rose je fakt úžasná majestátní růže s oudem, který nezabije, ale dodá tu hloubku - mňam, bohužel vůně s růží neumím nosit, jen obdivovat, jinak ale ten flakon mi barvou připomíná ty staré tuzexové žuvačky v tubě :-P

Ale co fakt můžu, je Majestic, už jsem vypatlala skoro celý vzorek. Je takový akorát - no nemám dneska básnický střevo na popis, prostě je to taková pěkná vůnička :-)))). No dobře - je tam dřevo, pižmo, růže (malinko), krásně namíchaný to je, viz tu. Od nákupu toho velkého opulentního flakonu mě ale odrazuje cena vs dobíhající nemocenská a můj krvácející účet :-( 

Offline kwitek
Avatar
130 příspěvků moje polička 10. srpna 2014 22:33

A ještě stojí minimálně za zmínku Arabian Legend - přijde mi jako dvě vůně v jedné, jako dvě linie, které si jedou každá trochu po svém. Neumím to popsat, ale u jiné vůně jsem to ještě nezažila, normálně parfémová schíza :-O Možná to tak vnímám jen já a ta schíza je jen v mé hlavě :-P :-) Složení pro arabku nic neobvyklého (koření, dřeva, růže, pačuli), ale zkoušela jsem ji několikrát, abych se ujistila.. Možná je to pačuli, ale každopádně je tam jedna složka, která si jede po vlastní ose. Zajímavá je, to jako jo.

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 14. srpna 2014 20:38

Moody

Já to věděla, že tuhle značku stojí za to prozkoumat víc :) , protože pokud někdo lkáte nad koncem Trouble od Boucheronu, Moody by vám ji možná mohla částečně nahradit, pokud jde o kombinaci citrón s vanilkou a zároveň přidat něco navíc.

Začíná vůní hořkého bergamotu, velmi brzy se však přidává "ovocný jasmín" postrouhaný citronovou kůrou a na prach rozemletými mandlemi. Kolem nich nádherně perlí otočník se svými "coca-cola" tóny ve dvojici s "pudrovou" vanilkou.

Zespoda vše podpírá pikantní cedr se špetkou hřejivé pryskyřičnaté ambry podobně jako v již zmiňovaném Trouble, zde však navíc se snítkou sušených bylinek. Nakonec se v drydownu po pár hodinách přidává k ambře i tocha karamelu a vytvoří na ní medově sladkou, nikoliv však přeslazenou, vrstvu podobně jako v Kalematu.

Offline prokera
Avatar
90 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 07:54

Od nich mám pouze Almass, ale rozhodně stál za to:)! Nemusím výrazný oud a to přesně vůně splňuje. Navíc miluji tuberózu s vanilkou a obojí tam je k mání.

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 15. srpna 2014 21:33

Woody

Ó, tak tohle je orientálka jaksepatří. Nejprve si pro vás připraví pořádnou dávku bylinně štiplavého šafránu v kombinaci s prašnou zemitostí, aby vám vzápětí pod nosem vykvetla obří šťavnatá rudá růže s ovocným podtónem. Poté se už ovšem o slovo hlásí oud. Chvilku je až medicinální, ale postupně se ustálí a dodá růži temnou "sametovou" hebkost...A hele, ona je tu i trocha mléčného santalu, který nám vůni nepatrně uhladí, slint.

Po rozvonění se však díky návrativšímu se oudu ukazuje, že tahle růže bude hodně dřevitá a kouřová. Jen nám přitom začne pomalu usychat, asi jako byste si jí dali vylisovat do knihy. A abychom tento proces urychlili, přidáme i malinko hřejivé pryskyřičnaté ambry. No a opět pokud jde o intenzitu a výdrž, tentokrát stačí jen jeden střik a máte o zábavu na několik hodin postaráno ;) .

Offline rakuli
Avatar
79 příspěvků moje polička 17. srpna 2014 12:55

Já jsem dnes vyzkoušela Al Ghalia.

Je to jiskřivá a barevná vůně pačuli s výraznějším jasmínem, který ovšem nekřičí, ale je příjemně sladký. Kapka mandarinky dává vůni šťavnatost a rozveseluje ji.

Dávám za pravdu některým recenzím na Fragrantice, že se typově blíží k Silver Rain. I když vyzněním je evropská, jasmín je tu pravověrně arabský, tak, jak ho umí jen v Arabian Oud. Navíc je tu zajímavý tón v ambrovém základu, který bude mít na svědomí asi nějaká pryskyřice, voní trochu po kalafuně:) - pudrově, gumově a křídově.

Jelikož mám s vůněmi s pačuli trochu problém, i zde je to pro mě už trochu na hraně - kvůli těm arabským složkám, které z evropské vůně dělají trochu jinou, bych jí to ale asi odpustila a nosila ráda:)

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 18. srpna 2014 18:39

Ward Momayz

Tak tomu teda říkám paní růže. Zprvu je obložená plátky neuvěřitelně autentického citrónu i s dužinou, zároveň je postrouhaná sušenou citronovou kůrou, což růži dodává příjemnou pikantnost. Samotná růže je sytá, jde krásně do prostoru, ale není omamná. Je malinko vosková s téměř neznatelným medovým podtónem. Zároveň je i trochu mýdlová a má i svůj dřevitý stonek. Toto se prosím pěkně mělo jmenovat Sa Majesté la Rose nebo Rose Perfection.

Offline wendulka spravce
Avatar
15371 příspěvků moje polička 23. srpna 2014 20:49

Khaleejiah

V prvních tónech na vás dýchne možná až lehce vánoční atmosféra díky směsi hřejivého koření, bylinně štiplavého šafránu, pomerančové kůry a sladkého sušeného ovoce, zejména švestek. Vedle toho máte ve váze kytici čerstvých, opět autentických, čerstvě rozkvetlých tulipánů s pižmovým pylem. Nakonec vše zlehka prosladí "pudrová" vanilka se špetkou dřev. Od Byreda je to teprve druhá tulipánová vůně, kterou jsem kdy poznala, ale tuto si tedy dovedu živě představit jako zahřívací pro chladné podzimní večery, třeba :) .

Ghazal

Hodně zvláštní typ orientálky. Začíná směsí štiplavého koření s kapkou svěží citrusů a lehce medicinálního oudu se vší tou jeho živočišností, kůží a kouřovou dřevitostí, přičemž svůj prostor dostává i trocha teplého kadidla. Po ústupu největšího oudového náporu se dostává do popředí i směs ovoce, které ovšem má tendenci zřejmě zásluhou nějaké další pryskyřice lehce gumovatět. Teprve pudrově laděné pižmo tento tón zpacifikuje a nechá vyniknout přirozenější ovocnou sladkost jako dvojtakt s orientálně zakouřenými dřevy.