databáze 141230 vůní od 9436 značek a 1800 parfumérů

Vega (Eau de Toilette) Guerlain

Vega (Eau de Toilette)
značka: Guerlain
parfumér: Guerlain, Jacques
rok: 1936
určení: pro ženy
hlava: aldehydy, bergamot, jasmín, neroli
srdce: jasmín, růže, ylang ylang, sladká akácie, pomerančový květ, pačuli, santalové dřevo, vetiver, kosatec, vanilka
základ: jasmín, otočník, pižmo, tonka

V roce 2005 došlo k reedici v kolekci "Il était une fois Guerlain", ale v roce 2014 došlo znovu k ukončení výroby.

Diskuze:
Komentáře k vůni (5)
Avatar
Dalia (06.8.2020 )

Aldehydový lesk …
Přivoním a vnímám saténově leskle zlatavé aldehydy, rozmanité tóny letní zahrady v plném květu, teplo, hravost, eleganci … vůně pro dámu. A samozřejmě, že je pro můj nos nádherná!

Avatar
daniela (12.11.2019 )

Aldehydový začátek připomíná No. 5, ale rozvonění už je guerlainovské. Vůně postupně sládne, až tak, že mi připomíná sypkou cukrovou náplň karlovarských oplatek, mírně do oříškova. A také do vanilkova, ale přesto to není jedlá vůně, chvílemi se připomínají aldehydové mýdlové květiny, které postupně pudrovatí. Vůni není potřeba přiživovat, vydrží dlouho a má zajímavý vývoj. Dřevitě vanilkové a pudrové květiny mají v sobě i něco vánočního. Po deseti hodinách se Vega rozvoní jako santalové vonné tyčinky. Je to nečekané a tak živočišné, že se cítím až nepatřičně - v dnešní době plochých a sterilních vůní, které většinou potkávám na ulici. Živočišnost se po chvíli ztratí (nebo ji přestávám vnímat) a zůstane sladce vanilkový a dřevitý základ.

Vůně však zůstane vonět ve vlasech a na oblečení do dalšího dne, takže při delším nošení už nejsou tolik oddělené jednotlivé fáze vůně - aldehydový začátek, vanilkově cukrová sladkost, dřevité květiny a vonné tyčinky - všechny části se prolínají a doplňují. Dokonce mám těsně po navonění dojem, že úvodní aldehydy jsou banánové a jejich sladkost přejde do santalové vanilky, která je podkreslena živočišným jasmínem a tónem sušené smetany. Tahle vůně je opravdu výjimečná a jako stvořená pro podzimní a zimní období.

Avatar
jerry (11.9.2018 )

Začátkem se rychlostí jamajského sprintera přehnaly aldehydy jak z No. 5. A pak už jen sametově nádherná nasládle květinová vůně s nádechem jemného dřeva. Je to starosvětská "babiččina" vůně v tom nejvoňavějším slova smyslu. Takhle přesně si představuji "hoch" elegantní vůni.

Avatar
viktorka_od splavu (19.5.2018 )

V začátku pryskyřičně květinová, "starosvětská", ale dost rychle se odlehčí, zjemní, vznikne obláček prádlově-květinové vůně, jemný a nadýchaný. Napodruhé, když je vlhko, déle vydrží prvotní kyselá pryskyřičnost podobná Chamade.
Jako otevřít dřevěnou truhlu natřenou fermeží...Nejprve naspod truhlice pokládám usušené čtvrtky rozkrájeného bergamotového plodu, Pak do ní pomalu skládám jemné krajky, krajkové přehozy a závoje, které jsem zrovna pěkně vyprala, v čerstvém povětří vítr vyfoukal, v zahradě plné květin nabraly ty nejkrásnější vůně a teď je naposled proti oknu prohlížím, natřásám, prokládám hedvábným papírem, novými kousky různých voňavých mýdel.. a pěkně uložím zase na příště, abych se s nimi mohla těšit a kochat v dalším krásném slunečném dni. Nahoru položím jemně pudrově vonící větvičku mimózy.
Po tradičním, "drsnějším" začátku je vůně sladká a pudrová, úžasně složená kytice s vanilkou a složkami, které k sobě zdánlivě vůbec neladí, ve skutečnosti ale stvoří dokonalou krásu.

Avatar
wendulka (15.6.2016 )

Co se týče mýdlovosti, má tahle vůně mnohem blíž k No. 5, než její slavnější kolegyně Liu, jen s tím rozdílem, že aldehydy Vegy jsou o kapku jiskřivější a měkčí. Dokonce pracuje i se stejným jasmínem, ylangem a růží - i když ta je cítít jen okrajově. Na rozdíl od Pětky, jsou ale tyto květiny zasypány chomáčky sladké mimózy, čímž vyzní mnohem rychleji a víc pudrověji než Chanel.

Po rozvonění, kdy k celkové pudrové nadýchanosti přispěje ještě bílé pižmo s nezbytným akordem guerlinade se už Vega vydává vlastní cestou, k čemuž přispěje i květinově pikantní karafiát, který se přidá do kytice a postupně se stává dominantní. Guerlain rovněž pracuje s jiným druhem lehce drhnoucího vetiveru a vůbec celkově je v základu oproti Chanelu méně dřevitý. Je škoda, že se přestala vyrábět, protože je opravdu mimořádně povedená.