databáze 127447 vůní od 8746 značek a 1660 parfumérů

Joyeuse Tubéreuse Guerlain

Joyeuse Tubéreuse
značka: Guerlain
parfumér: Jelk, Delphine , Wasser, Thierry
rok: 2017
určení: pro ženy
hlava: zelené tóny
srdce: tuberóza, lilie, jasmín sambac
základ: santalové dřevo, vetiver, vanilka
Diskuze:
Komentáře k vůni (3)
Avatar
andry (03.5.2021 )

Veselá tuberóza se zpočátku tváří spíš jako gardénie, má pevné, zářivě zelené listy a trubičky jejích květů jsou plné teplého mléka slazeného pylem sypajícím se přímo z pestíku. Je mladá a neomamná, ještě nemá tu pihu namalovanou na levé tváři ani dlouhé černé řasy. Není tu sama, jinak by nemohla být veselá - společnost jí dělá sladce krémová křehká lilie, ukrývající svou porcelánovou pleť pod slunečníkem ze sametových, ovocně pudrových fialek. Kolem z blankytného nebe padá zlatavě vanilkový prach a tuberóza s lilií v něm tančí jako v jarním dešti, až se jim santalové podpatky krajkových střevíčků zarývají do pižmově měkké hlíny s vetiverovým podrostem.

Avatar
wendulka (10.3.2018 )

Veselá tuberóza je skutečně vším možným než tuberózovou vůní. Napřed si myslíte, že ji najdete v úvodní svěžesti pomerančového květu, citrusů a křupavé zeleně. Po rozvonění ji hledáte v romantickém květinovém pugetu, uvázané z lilií, ovocného jasmínu a gardénie, jejichž stonky nasávají chladnou vodu z vázy, zatímco na květy dopadají hřejivé sluneční paprsky.

Pokus v této váze někdy nějaká tuberóza byla, pak se nezdržela příliš dlouho, protože se floristce do vazby zkrátka nehodila. V základu kytice nepatrně vanilkově zesládne a i s přispěním santalu přejde do krémových tónů. Nechybí ani pár zrnek bílého pižma pro navození atmosféry květinového pylu. Takhle nějak jsem chtěla, aby na mně voněla Floral Romantique.

Avatar
domenica (19.3.2017 )

"Veselá" tuberóza? Možná. Ale rozhodně tuberóza se smyslem pro humor. Neustále totiž laškuje, schovává se za velké bílé květy lilií a skáče šipky do proutěných košíků s jasmínem. A nejspíš se dobře baví tím, jak ji všichni hledají. Téměř marně hledají, nutno dodat. A to bude možná dobrá zpráva pro ty, kteří mají s tuberózou v parfémech problematický vztah a zároveň to bude asi ne zrovna dobrá zpráva pro ty, kteří čekali nějaký velký tuberózový parfém se vším všudy, co k tomu patří.

Na začátku to všechno citronově žlutě jiskří a svěže zeleně křupe. Jako chladné jarní ráno v parku a jako vůně právě otevřeného květinářství s čerstvě nařezanými květinami ve vázách a s vlhkou hlínou v květináčích. A všemu tomu kraluje lilie. Dodává špetku typicky zeleného chladu, aniž by tentokrát nastavovala i svou ponurou tvář. A kde je tuberóza, když měla být hlavní ingrediencí? No, jak to říct? Je jen stínem, padajícím na mohutné liliové květy, je jen tušená, rozplývá se mezi ostatní květenou, tak spořádanou a bez jakýchkoli známek omamnosti, mezi směsí lilie, gardenie, konvalinky, jasmínu, pomerančového květu…

Svěžest a zelenost květinových tónů začne pomalu ubírat na intenzitě ruku v ruce s tím, jak se objevuje hladce vymíchaný smetanový krém. Voní po vanilce a celou kompozici uhlazuje a dodává jí na hřejivosti. Květinářka vyměňuje velké orosené vázy z čirého skla za nové, z matného skla, zdobené drobným vzorem. A právě v tento čas už pomalu začínají otevřenými dveřmi a dvěma velkými výlohami pronikat první, stále ještě jen jarně nesmělé, ale už trochu hřející sluneční paprsky. Dojem prohřátosti s postupujícím dnem ještě trochu sílí, parfém sládne, objevuje se tělově příjemné, hutné bílé pižmo, ale pořád tu zůstává i stopa té počáteční bílo-zeleně květinové svěžesti. Vývoj parfému je poměrně rychlý, obláček kolem nositelky se nijak drze do prostoru nešíří, ale zhruba tři, možná čtyři hodiny, je příjemný i pro ty, které si pustíte trochu blíž k tělu.

Joyeuse Tubéreuse je decentní, jemná, hladivá, křehká… vše co nečekáte od parfému s "tuberózou" v názvu. Připomíná mi moji oblíbenou verzi Samsary – Un Air de Samsara (1995). Byla velmi podobně sestavená a dokonce měla i to matné sklo flakónu. Tenkrát se mi otiskla do paměti jako ta "pastelová" Samsara. Stejné pocity mám z Joyeuse Tubéreuse: pastelové bílé květy. Žádné tuberózové drama se nekoná.

(13.3.2017)
Celá recenze, včetně fotografií na blogu Guerlinade:
http://guerlinade.cz/2017/03/13/guerlain-joyeuse-tubereuse-recenze/