databáze 110690 vůní od 8241 značek a 1539 parfumérů

Iris Poudre Frederic Malle

Iris Poudre
značka: Frederic Malle
parfumér: Bourdon, Pierre
rok: 2000
určení: unisex
hlava: bergamot, karafiát, pomeranč, růžové dřevo, ylang ylang
srdce: aldehydy, jasmín, magnólie, konvalinka, fialková růže
základ: ambra, ebenové dřevo, kosatec, pižmo, santalové dřevo, vanilka
Diskuze:
Frédéric Malle (Značky)
Komentáře k vůni (5)
Avatar
jerry (04.11.2019 )

Kosatec 3x jinak: 1. kosatec svěží, studený, jinovatkou pokrytý 2. kosatec nasládlý, na troud vysušený, poprášený jemnou prosátou hlínou 3. kosatec vystrkující růžky z pod vrstvy svěže sladkého, trochu ovocného, pudru .......jedna varianta hezčí než druhá....

Avatar
daniela (31.10.2017 )

Z vůně Iris Poudre mám podobný melancholický pocit jako z Pierre de Lune, u té ale hrozí propad do opravdu těžké podzimně-dušičkové melancholie. Iris Poudre je spíše hezká nostalgie, díky zastřeným aldehydům i kosatcově pudrovým tónům, které jsou jiskřivě zlaté, vznášejí se nad vůní jako zlaté částečky ohňostroje na večerní obloze, objeví se a pohasnou, aby se po chvilce objevily další a znova a znova překvapovaly. Tenhle typ pudrových tónů mi připomíná Diu od Amouage, Bvlgari pour Femme a také vůni Exclusive, kterou měli v drogérii někdy na přelomu 80. a 90.let, byl to maličký sprej v kovovém stříbrném obalu a ani nevím, co to vlastně bylo za značku.

Kromě kosatce a zlatého pudrového ohňostroje se objevuje i vetiver, který tu má vlhce kouřový tón a vnímám ho podobně, jako když oblečení načichne cigaretovým kouřem. Iris Poudre je zvláštní - kvalitní, propracovaná a přitom taková vůně - nevůně. Jako by to nebyl "parfém", který dotyčná osoba na sebe aplikovala, ale vůně je přímo součástí nositelky a tvoří kolem ní neviditelnou auru, ženskou díky kosatcovému pudru a zároveň drsnou díky vetiverovému "kuřáckému" tónu.

Avatar
alibi (13.9.2017 )

Ve svěžím mýdélku ukrytý sladký kosatec. Karafiát a aldehydy jako by zavzpomínaly na velké vůně minulosti a do přítomnosti nás přenesla pudrová vanilka.

Avatar
andry (26.3.2016 )

Iris Poudre je pro mě (spolu s Iris Silver Mist) výjimečná vůně, protože kosatec jinak vůbec nemusím. Tady je krémový kosatec, sladký hustou vanilkou, která dělá jinak aldehydově odtažitý kosatec vřelým, podbarvený v pozdější fázi mléčným santalem. Působí to jako sluncem zalitá zasněžená zimní krajina, která se třpytí v odlescích a kterou pozorujeme za oknem z vyhřáté méstnosti, zahalené ve velké hebké kašmírové šále, připravené k odchodu na nějakou slavnostní událost.

Co ale dělá Iris Poudre tak jiným je ta nejpřesnější dávka vetiveru. Trochu víc a byla by to hrůza, trochu méně a postrádal by takovou osobitost. Bez vetiveru, který mi kdysi na první přivonění voněl až lékořicově, by byl Iris Poudre sice kvalitní, sladký a asi i elegantní, ale zaměnitelný. Zeleně drhnoucí akcent v syté dřevitě pudrové vůni, který po rozvonění přechází místy až do chypre tónů, a to do takové míry, že jsem se nejednou divila, co to tak krásně voní, je přesně to, co podtrhuje jedinečnost Iris Poudre.

Avatar
wendulka (22.2.2015 )

Zase jeden nádherně zpracovaný kosatec. Tento začíná nahořklým bergamotem, jemuž jistou květinovou „ostrost“ dodává karafiát. Potom už se vám v nose rozjiskří nálož aldehydů, pod nimiž se skrývá květinový puget – nic omamného, uhlazené bílé květy uprostřed s růží s krásným rtěnkovým akordem. Teprve po nich je tu konečně on, jemný elegantní kosatcový květ se stonkem, má i slabounký kořínek (náznak zemitosti, jíž pomáhá i suchý vetiver).

Velmi rychle se zahalí/zapudruje do nepřiliš sladké vanilky a prachové ambry a vůně se tak z počátečního „chladu“ zahřeje na tělovou teplotu. V drydownu se pudrovost nepatrně zvětší, jenže vůbec ne dusivě, spíš jen kosatec povznese a kolébá ho na svém obláčku, aby se mu hezky snilo. I proto v této závěrečné a nejdéle trvající fázi souhlasím s popisem vůně na oficiálních stránkách FM, který říká, že kdyby Iris Poudre byl částí oděvu, byl by to kašmirový svetr – klasický, ale osobní, vhodný pro většinu příležitostí a přitom se člověku neomrzí.