databáze 106271 vůní od 8073 značek a 1478 parfumérů

Chergui Serge Lutens

Chergui
značka: Serge Lutens
parfumér: Sheldrake, Christopher
rok: 2001
určení: unisex
složení: ambra, seno, med, kosatec, kůže, pižmo, šalvěj muškátová, růže, santalové dřevo, list tabáku, bobule jalovce, kadidlo
Diskuze:
Komentáře k vůni (7)
Avatar
Cervanek (27.11.2018 )

Tabáková ambra s vanilkou. Zanechává jemňounké obláčky, kdy na tabák se jemně vrství další složky. Znatelně cítím vůni sena a bylin, zafixovaná kakaovým pižmem.Jedna z mých začátků do světa pryskyřičných vůní. Dnes ji řadím mezi velmi jemné ambrovky a z nostalgie se k ní neustále vracím, vždy mám nějaký flakón v rezervě, už si život bez Chergui neumím představit. Tato vzdušná, velmi příjemná a okolí neobtěžující vůně je do každého počasí i klimatického pásma.

Avatar
viktorka_od splavu (26.11.2017 )

lékárna. jodová tinktura. sladkost. intenzivní vůně desinfekce, lyzol.
postupně se vynořuje kouř, nějaké koření, santal, vanilka, možná lékořice? jo, lékořice, dehtově sladká vůně. mentol štípe v nose. uch teda:-/
po dvou hodinách už ambra - slunce, med, seno.. ale pořád i síla koření a něco štiplavého do nosu jako v začátku. časem je čím dál medovější a příjemná. no ale ten začátek je uplně strašlivej:-)

Avatar
alibi (08.6.2017 )

Stojím na Olympu. Všude kolem zlato, vzduch voní ambrou a sladkým medovým nektarem, který popíjí krásní a ztepilí bohové. S přezíravostí sobě vlastní si užívají pozornosti dole se pachtících smrtelných pozemšťanů. Přijímají obětiny, kterými si lidské pokolení snaží uplatit jejich přízeň. Jsou cítit stužky dýmu ze zapálených vonných dřev a pryskyřic. Mízy spjaté s koloběhem přírody. Mízy, která prýštila ze stromů dávno, tak dávno. Ještě před existencí samotného Olympu.

Jsou vůničky a potom parfémy s osobností - Chergui patří k těm druhým. Ve vůni, která je suše sladká, se mísí dvě polohy. Jedna božská s ambrou, pryskyřicí a medem a druhá je pozemská, kde cítím tabák, kouř, dřeva, kůži i kosatec. Je velmi proměnlivá. Úvod je jak bylinná desinfekce. Potom - někdy více vystoupí sladkost medu a ambry, jindy vnímám kůži s kosatcem a tabákem, jindy zase kůru, mech a větvičky. Závisí na počasí i denní době. Pokaždé mě něčím překvapí. A pokaždé je krásná. I na mužském by mi přišla hodně sexy.

Avatar
barbucha (10.3.2015 )

Tabák s medem a senem, provázený divným peprmintovým podtónem. Nebýt toho, těšila bych se, až ho ucítím na chlapovi... ta přemíra notně sladkého tabáku by možná na některém mohla vyznít pěkně - na rozdíl ode mě. "Možná" proto, že na pánskou vůni se mi zdá přece jen příliš sladká, téměř gurmánská... a na dámskou zas moc tabáková. Doufám, že pro následující rouhání nebudu navždy exkomunikována - pro mě je to sladký Pitralon :-)

Avatar
wendulka (10.2.2015 )

Tenhle orientální lektvar opravdu čaruje, osobně mě dostala až od druhého pokusu, ale aspoň to stálo za to. Úvod je ve stylu bylinkového likéru s dávkou ostřejšího koření. Potom to začne roztáčet tabák a že má chlapec grády. Už to vypadá, že to nebude o ničem jiném, když v tom tabák volá: "Pomoc, med mě chce utopit."

Zvláštní je, že tento souboj vždy vyzní do ztracena, místo toho nastupuje pro mě ta nejkrásnější část z celé vůně: seno (květiny, jmenovitě kosatec se mihne pouze v epizodní, téměř zanedbatelné roli) a prachová ambra s lehkou stopou kouře a kakaa. Jediné, co k tomu mohu dodat Christopher Sheldrake prostě umí.

Avatar
Miru (18.1.2015 )

…zase jedna krása krás!…
Kosatec, trochu růže, pudr.
Velice jemně pryskyřičná hloubka.
Naskočila mi vůně BVL Notte dámská – ten samý kosatec a pudrové tóny.
Jenže v BVL je chlad, skoro led z vodky, ale zde, v Cherqui je teplo…
Teplé seno, pižmo, i lehoulinký hebký kakaový tón…
Kadidlo?
Jen tenký proužek křehce voňavého dýmu vlnící se vzduchem…
SKVOST.
19/08/10

Není to typická lutenskovská nálož, co vás porazí. Ale intenzitu to má. Nádherně akorát.

Avatar
MirkaU (11.1.2015 )

Chergui (nebo taky Sharqi) znamená v arabštině "pocházející z východu". Je to název pro suchý a prašný vítr přicházející ze saharské pouště, vanoucí na většině území Maroka. Je horký v létě a studený v zimě.
A vůně? Odpovídá názvu?
Ať se propadnu, jestli v Chergui není absint. První přičichnutí je jako úder. Svíravá hořkost pelyňku, čichový vjem se projeví i v ústech, až se stáhne patro. Svíravost naštěstí po chvíli uhladí tabákové listy se svými až koženými akcenty, pomohou jim kadidlo a dřeva. A začíná to doutnat, hřát, hořet... pořád tam ale není ani stopa sladkosti. Tohle je vůně pro chlapa, co je opravdu chlapem, říkám si. Co já s ní?
A nebo... přece jen? Hořící dřeva, byliny a bobule vypouští mízu a šťávy, vře to a bublá jako v kotlíku šíleného alchymisty, pelyněk to nechce jen tak bez boje vzdát. Nemá šanci. Hmota houstne, sládne, rozpíná a táhne se jako med, jsou to ale ohořelá dřeva s tabákovými listy a ambra, kdo tady nakonec určuje pravidla až do konce ...nad pouští se stmívá a vítr se utišuje. Je čas usednout k ohni a vypít silný hořkosladký čaj, černý jako noc sama.
je to "oheň rozdmýchaný větrem, poušť v plamenech..."*, je to esence nocí v arabské poušti, je to pouštní růže, je to láska v poušti? Je to Sharqi.
Siláží devastuje okolí, výdrž i v létě celodenní.