Vůně jako umění a umění jako provokace

Avatar od wendulka, 14. července 2017

V posledních letech není tématika literatury ve vůních, které nás mají inspirovat stejně jako dobrá kniha, v odvětví niche ničím novým. Ale byl to až americký parfumér Josh Meyer, vnímajícího vůně jako umění a umění jako provokaci, koho napadlo vystavět na tomto konceptu kompletní řadu parfémů. Jako rodilý Kaliforňan sice snil původně o tom, že se stane profesionálním surfařem nebo skateboardistou, Jenže pak na vysoké škole propadl vůním. Nejprve s nimi jen obchodoval. Osudovým se pro něj stalo až přátelství s Joshem Lobbem, majitelem a parfumérem jiné niche značky Slumberhouse. Oba žili už tehdy v Portlandu, takže se od něj Josh Meyer mohl učit. I díky němu se tak jeho hlavní snahou stalo vytvořit takové parfémy, které by nositele nejen osvěžovaly a opájely, ale aby rovněž zanesly na nová místa a dopřály jedinečný transcendentní zážitek. A tak se v roce 2012 zrodila značka Imaginary Authors, kdy každá z vůní sleduje dějovou linku vybraného díla současné světové beletrie, opepřenou zajímavými zvraty. S těmi nejzajímavějšími z nich bych vás dnes ráda podrobněji seznámila:

První z nich A City on Fire vznikla na základě temně barvité novely o dvou výrobcích sirek. Rupert je vyrábí v továrně na nábřeží, zatímco Frances píše seznamovací článek pro městské noviny. Oba jsou samotáři, kteří chytají noční přízraky, pozorujíc nelegální aktivity zpovzdálí, avšak nikdy s přímou účastí. To se změní jednoho náhodného večera, kdy jsou oba svědky stejné, ostře sledované vraždy a jsou nuceni spojit se dohromady, aby ochránili své dobré jméno.

(http://www.organicteascanada.com)

Josh původně vytvořil tuto vůni exkluzivně pro Machus, což je výrobce moderního pánského oblečení, zaměřeného na pokrokové myšlenky a čistou klasiku v okolí Lower East Burnside v Portlandu. Sama za sebe můžu říct, že A City on Fire je skutečně vůní temnou, i když ne tak, jak byste si možná v souvislosti s literární interpretací představovali. Zakouřený březový dehet v ní mi totiž společně s labdanem s koženým podtónem a rozmačkanými lesními bobulemi vytváří dojem šálku uzeného čaje lapsang souchong, který popíjíte u nočního táboráku, kde se kromě spousty dřeva pálí i jehličí a borovicová pryskyřice. Jinými slovy pokud někdo lkal nad tím, že Winter Nights od Dasein je nedostupná limitka, už nemusí, neboť já už nyní vím, že vychází z temnější A City on Fire. A příznivci Tea for Two od L´Artisan budou nepochybně touto vůní též nadšeni.

To Bull´s Blood vznikla na základě stejnojmenné novely Devante Valérea, v níž vzpomíná na své dětství, kdy s otcem, bývalým pikadorem navštěvoval býčí zápasy. Kniha byla ale především v době svojí publikace šokujícím příběhem o svádění a dokonce mu přivodila i obvinění z oplzlosti. Přestože byla tato obvinění soudně zamítnuta, zákaz na prodej jeho děl přetrval řadu let. Nemalou měrou k tomu přispělo i to, že se v roce 1967 zúčastnil v Barceloně barové potyčky s americkými námořníky, z nichž jeden později na následky zranění zemřel. Tuto neblahou zkušenost rovněž zúročil v samotné knize, kde napsal: „Muž, který zabil, je muž, co zná vášeň.“

(https://www.pumiris.com)

A samotná vůně je přesně taková, jak jsem si ji představovala. Suché prašné pačuli v ní podle mě nepochybně představuje Devanteho rodnou vesnici, kořenitá růže s nádechem červeného ovoce má potenciál evokovat jak poražené býky v koridě, z nichž crčí krev, tak i španělské barové krásky se svůdně rudou rtěnkou, zatímco hřejivě zemitý puškvorec s aromatickým tabákem a pižmem přináší španělský mužský temperament. S Bull´Blood by se měl každý milovník kvalitních pačuliovek povinně seznámit.

Cape Heartache je zase ojedinělý americký příspěvek Philipa Savy k velmi populární sérii průzkumných novel. Je volně založený na expedici, kterou podniknul v roce 1881 na Pacifický severozápad jako teenager a je obecně vnímána jako nejupřímnější ze všech jeho děl. Točíc se kolem usedlosti, jíž si postavil v přímořském háji starých stromů, novela dokumentuje jeho románek s mladou ženou, která byla potomkem indiánského kmene Nehalemů. Její téma opuštění důvěrného a nalezení pohodlí a útěchy na novém místě má ohlasy až do dnešního dne.

(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com)

A tady mám po A City on Fire další docela dobrou zprávu pro ty, kteří jako já pláčou nad momentální nedostupností Winter od Dasein Vychází totiž z Cape Heartache! Zavede vás rovněž do zamlženého lesa mezi smrky, borovice, jedle, šípkové a bezové keře jen s tím rozdílem, že tuhle procházku podniknete na podzim. Jinak řečeno, sice v ní chybí kardamom, který ve Winter vytvářel dojem křupajícího sněhu, a mohérová levandule, její ovocný tón zde ovšem plnohodnotně nahrazuje autentické lesní jahůdky a i zde vás zahřeje v oheň v podobě pálícího se jehličí a nasládlé borovicové pryskyřice. Kromě většího množství lesních jahod pak Cape Heartache obsahuje navíc v základu i sladkou vanilku.

Every Storm a Serenade od dánského spisovatele Nielse Bjerregaarda pro změnu vypráví o začínající spisovatelce Stině, která na zimu tajně uteče do letního domku její matky, aby tam napsala knihu, přičemž její cesta se na jeden den (a jednu vášnivou noc) zkříží se svalnatým rybářem jménem Ulv. Zatímco se usilovně snaží nabýt tažnou sílu pro svou novelu, její fixace na tajemného námořníka vyústí v bezpočet neodeslaných dopisů, jejichž obsah zachycuje její duši ve spirále chtíče a touhy. Celý příběh je přitom zasazen na pusté pobřeží západního Dánska mimo hlavní turistickou sezónu.  A vodní molekula calone zde společně se slaným podtónem vetiveru v kombinaci s chladivým eukalyptem, ambrou a jehličím s trochou fantazie skutečně evokuje chladné mořské pobřeží za mlhy, které je lemováno smrky. Komu se líbí At The Beach 1966 od CB I Hate Perfume, měl by určitě vyzkoušet i Every Storm a Serenade, která má lepší výdrž.

(https://www.czechnymph.com)

V roce 1980 Gwen K. Wroomen skončila s monotónním zaměstnáním, šla do baru na růžku – a po barmanově pobídce vrhla šipku na mapu světa, připnutou na zdi. Nikdy o Goa neslyšela, ale věděla, že se tam musí okamžitě vydat. O tři měsíce později slavila hinduistický nový rok v čajové zahradě vysoko na kopcích Kéraly (malý svazový stát v jihozápadní Indii), zatímco pod ní vybuchovaly ohňostroje. Zapsala si té noci: „Byla jsem oživená barvou, zachráněna životem pulzujícím neznámým.“ Její samozvaná „Cesta z temnoty“, plná nezapomenutelných povídek z nočních tržnic, plovoucích řek a hrozivých jízd na mopedu, inspirovala generaci mladých Američanů k dychtění po tvrdé dřině obyčejného života.

(https://fimgs.net)

A Slow Explosions vás coby životem pulzující vůně se šafránem, růží a kůží opravdu přenese na podvečerní indickou tržnici, kde místní obchodníci nabízí jak výrobky ze semiše a kůže, tak i zelená jablka a růže. Neubráníte se a do jednoho šťavnatého jablka se hned s chutí zakousnete a hned po té si koupíte i puget kořenitých růží s jemným nádechem červeného ovoce, zatímco vás na tváří zlehka šimrají paprsky zapadajícího slunce v podobě kašmeranu.

The Cobra And The Canary od Jamese Spundta pro změnu vypráví o 23-letém Nealu Orrisovi, jehož rada od jasnovidce zavede do kryté vesnické stodoly v Connecticutu k dokonale čistému Shelby Cobra Roadster z roku 1964, tajné vášni jeho zesnulého otce. Je to pro něj totiž únikový lístek, co tak zoufale hledal. Po osvobození jeho nejlepšího přítele od nikam nevedoucí práce na rodinné farmě, vyrazí ti dva na otevřenou dálnici. Míříc na závodní tratě v Palm Springs, je jejich cesta zamlžená špinavými motely, studenými bazény, žhavými debutantkami, koktejly a cigaretovým kouřem. Na každé zastávce najdou přátele, vymýšlí si pro sebe nové pseudonymy a image, až se jejich nevinná hra nakonec vřítí do hlubin úpadku a zoufalství.

(https://ip0.wp.com)

A tahle vůně je po úvodním citrusovém osvěžení se špetkou zemitého kosatce skutečně jako jízda otevřeným cadillacem s koženými sedačkami po rozpálené asfaltové silnici kolem polí se stohy sena zatímco v kapse košile máte schovanou plně napěchovanou tabatěrku. Vyzkoušet by měli hlavně pánové, kterým už jsou křídla v podobě Muglerových A*Menů malá!

A konečně Yesterday Haze od Lenory Blumbergové vypráví příběh farmářovy ženy, která se po desetiletí trvající milostné aféře s pilotem práškovacího letadla rozhodne přiznat svému manželovi, jenž je zároveň zaměstnavatelem jejího milence. „Vzpomínka na něj je jako puška v mých ústech,“ napsala Blumbergová, „a vůně fíku je spoušť.“ Zasazen do poklidné Kalifornie a prašného údolí San Joaquin, propracovaný příběh je vyprávěn jako sen, jemně posunující vnímání jako barvy soumraku.

(https://www.belula.net)

Proto asi nebude překvapením, že samotná vůně je fíkovkou, přesněji řečeno gurmánskou fíkovkou a velmi povedenou! Fíky v ní jsou čerstvě natrhané, šťavnaté a slaďoučké. Jsou smíchané s čerstvě vyloupanými vlašskými ořechy a polité mandlovým krémem z tonky. Miska s tímhle zajímavým salátem stojí na parapetu otevřeného okna, takže v ní cítím i ten tón větru šumícího ve větvích, lehce podbarvený zemitou vůni kosatce na záhoně pod oknem.

Milovníky vůní, evokujících mořské pláže, opalovacích krémů a bezstarostné léto pak možná zaujme Falling Into The Sea. Obdivovatelé vanilkově dřevitých vůní jako Vanitas (Profumum Roma) by měli zase vyzkoušet Memoirs of a Trespasser. Přiznivci vetiveru v Birdie od Xerjoffu by pak podle mě měli zaměřit pozornost na The Soft LawnViolet Disguise by se mohla líbit těm nostelkám, pro něž se stala Insolence v koncentraci eau de parfum od Guerlainu už příliš sladkou a hledají něco trochu dospělejšího Všech 11 vůní Imaginary Authors máte nyní možnost vyzkoušet i v Odéru v Černé Růži, který je po polské Lulua teprve jejich druhým oficiálním prodejním místem v Evropě. Pokud vás tedy indie styl amerických niche parfumérů chytnul stejně jako mě, určitě se s nimi seznamte.

...

...

Titulní obrázek a použité zdroje:

http://www.cafleurebon.com

https://www.imaginaryauthors.com

Komentáře k článku (5)
wendulka
wendulka (14.7.2017 )

Krehutka: Pokud Odér v dohledné době nespustí e-shop, tak cenově nejlepší je asi objednat si vzorky na polské www.lulua.pl - posílají normálně k nám. Tedy pokud ti stačí 0,5 ml. Větší bohužel nedělají. Ale je třeba počkat, někdy nemají úplně všechny, až zase doplní. A vedou i vůně Slumberhouse. Ty by se ti taky mohly líbit ;) .

Krehutka
Krehutka (14.7.2017 )

A ještě dotaz- srovnáváš s CB I Hate Perfume. Odkud je prosím nejlépe pořídit vzorky? Mám je v pořadovníku na zkoušení, ale nenašla jsem žádný kloudný eShop.

sisa.b
sisa.b (14.7.2017 )

Krásny článok, ďakujem! Zas mám nad čím uvažovať :)

wendulka
wendulka (14.7.2017 )

Ano, tu sadu mi zapůjčili z Odéru na zkoušení a na focení. Myslím, že po zkušenostech s Etat Libre d´Orange se ti budou líbit i Imaginary Authors :) . Tou myšlenkou mě právě taky zaujaly, proto jsem je chtěla vyzkoušet dávno před tím, než mi z Odéru oznámili, že tuhle značku berou.

Na eshopu se už finišuje, taky ho už ze zvědavosti netrpělivě vyhlížím :) .

Krehutka
Krehutka (14.7.2017 )

Zajímavý článek. Vůně vůbec neznám, ale asi se budu muset seznámit :-), Every Storm a Serenade bude asi první ( moře, no). Líbí se mi ten retrodesign a myšlenka. Vzorky máš z Odéru? Už aby měli ten eshop....