Rozšíření kolekce vůní Nicolaï ve Vavavoom

Avatar od alibi, 23. února 2018

Ode dne 22.2.2018 se v brněnské parfumerii Vavavoom kolekce sedmi nabízených vůní parfémového domu Nicolaï rozšiřuje o další tři - letošní horkou novinku Cap Néroli a dále dvě vůně, které patří k nejprodávanějším - pánskou vůni New York Intense a unisexovou Cuir Cuba Intense. O tvůrkyni těchto parfémů Patricii de Nicolaï pozamenal Luca Turin, kritik a autor parfémových průvodců, že je jedním z největších neopěvovaných parfémářských velikánů.

Patricia de Nicolaï se narodila v roce 1957 Paříži. Již v raném věku objevila svoji lásku k vůním a po dokončení školy se rozhodla studovat chemii na elitní parfémářské škole ISIPCA. Není se čemu divit, vášeň pro parfémy ji totiž koluje v krvi. Je z maminčiny strany pravnučkou Pierra Guerlaina a neteří Jean-Paul Guerlaina. Avšak její touha vydat se svojí vlastní cestou ji v roce 1998 dovedla až ke založení vlastní značky: Nicolaï, créateur de parfum. Od začátku si s manželem Jean-Louisem Michauem, který je také spoluzakladatelem, jako cíl stanovili vytvářet pouze kvalitní parfémy nezávislé na módním diktátu trhu. Díky prvnímu parfému této značky s prostým názvem Number One získala Patricie Mezinárodní cenu pro mladé parfuméry udělovanou French Society of Perfumers. 

Zdálo se logické, aby se v roce 2008 stala Patricie jedním z kandidátů na uvolněné křeslo hlavního parfuméra domu Guerlain. Ovšem dle jejích slov jsou u Guerlainů "machisté", a tudíž mozkem tohoto parfémového domu nemůže být žena. Ostatně s předsudky vůči ženám v této profesi se potýká po celou dobu své kariéry. 

V roce 2007 získala coby parfumérka a tvůrkyně úspěšné značky rytířský Řád čestné legie. Od roku 2008 je Patricia de Nicolai prezidentkou Osmotheque - respektovaného francouzského parfémového archivu. V současnosti obsahuje portfolio značky Nicolaï 59 parfémů a na jejich tvorbě se Patricie podílí s nosem Francoisem Robertem. 

                                       

                                                  https://www.2luxury2.com/2013-edition-of-esxence-the-art-perfumerys-event

Ale vraťme se k samotné prezentaci ve Vavavoom

Uvedení nových vůní spojila majitelka parfémového butiku paní Lucie Levenson s malou stylovou oslavou. K nákupu parfémů Nicolaï byly nachystány parfémové dárky, podávalo se šampaňské, káva a makronky. Já si kvůli dietě musela nechat zajít chuť, ale vůbec mi to nevadilo, protože ostatních vjemů jsem tu měla nepřeberné množství. 

Vjem zrakový si přišel na své. Prezentace parfémů na skleněných miskách, ve kterých byly naaranžovány jednotlivé složky vůní byla nápaditá. Nejraději bych Patricii Nicolaï poslala fotky z akce pro ilustraci, jak se to má dělat. Protože upřímně - její propagační obrázek na Cap Néroli se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. 

Nejdůležitější však byl samozřejmě vjem čichový, a tak všichni zúčastnění horečnatě zkoušeli nejen novinky, ale i stávající repertoár butiku. Testovali na papírcích, na své kůži a zkoumali i jak se parfém rozvíjí na kůži ostatních. Nejvíce mě pobavilo, když se přítomné ženy slétly jako vosy na bonbón k jedinému pánovi, ochotnému "polít" se najednou více vůněmi.

...

K mému velkému překvapení mě osobně nejvíce zaujala právě unisexová novinka Cap Néroli. Tato vůně má vyjadřovat úctu k tradici pěstování pomerančovníků na Azurovém pobřeží. "Představila jsem si vůni toho cípu země zanořeného do moře pod sladkým jménem Mys neroli," vysvětluje Patricia Nicolaï.  

                                                                              https://pnicolai.com

Cap Néroli (2018) 

složení:

HLAVA: petitgrain, pomeranč, mandarinka, rozmarýn, máta

SRDCE: neroli, ylang ylang, jasmín, pomerančový květ

ZÁKLAD: větvičník, pižmo, ambra

Cap Néroli je citrusová aromatická bílokvětinová vůně. Otevírá se sladkokyselou vůní mandarinky, aby ihned zhořkla petitgrainem a svěžími bylinkami. Postupně se na kůži prohřívá a uhlazuje, zprvu nesměle vykukuje citrusy podbarvené neroli, později vystoupí sladší pomerančový květ a neindolický jasmín. Medová ambra s drhnoucím větvičníkem tvoří vůni vyvážený základ. Optimistická vůně. Na ostatních vyzněla více kousavě citrusově, ale na mě se krásně zaoblila květinami, přesto stále zůstala svěží.

...

V dalším prezentovaném unisexovém parfému Cuir Cuba Intense se zase Patricia pokusila olfaktoricky zachytit okamžik otevření krabice na doutníky. 

Cuir Cuba Intense (2014) 

složení:

HLAVA: sicilská limetka, anýz, lékořice, zelená máta

SRDCE: levandule, růžová pelargonie, magnólie, koriandr

ZÁKLAD: pačuli, cedr, absolutní tabák, seno, liatrix, kosatec, šalvěj, pižmo, cibetka

Nasládlá aromatická vůně. Úvod je ve znamení nasládlého suchého tabáku doplněného jedlým tónem koriandru, lékořice a anýzu. Podobný jsem kdysi zaznamenala v rýžovém Murmur de Dieux (Un nuit Nomade). Později se vůně ubírá jiným směrem a převládne zemité pačuli s nahořklou šalvějí. Jedna z přítomných dam Cuir Cuba Intense přirovnala ke zpocenému "rajcovnímu" kubánci.

...

Pánská vůně New York Intense zase odráží Patriciinu "fascinaci městem, které nikdy nespí". Byl to právě Luca Turin, který vůni New York vychválil ve svém Perfume The Guide a sám ji prý nosil celou dekádu.

New York Intense (2014) 

složení: 

HLAVA: petitgrain, bergamot, citron, tymián, pelyněk

SRDCE: černý pepř, hřebíček, skořice, levandule, heřmánek

ZÁKLAD: větvičník, vanilka, styrax, kadidlo, pižmo, cibetka, castoreum

Dřevitá citrusová aromatická vůně New York Intense mě velmi překvapila, protože podle složení jsem si ji představovala úplně jinak, více "jantarově" s medovou hustotou. Ovšem vůně je lehká a průzračná. Nejsilněji vnímám vůni kyselého osvěžujícího citronu a mechu - větvičníku, jehož suchou dřevitou vůni podtrhuje vůně všech voňavých bylin a koření. Žádné z nich nijak nevyčnívá nad jinými snad až na pepř, který ovšem postrádá svou obvyklou štiplavost. Proužek dýmu z kadidla jen dodává vůni na lehkosti a v závěru přeci jen malinko zesládne pižmem a vanilkou. Musím se k ní pořád vracet, na mužovi by se mi moc líbila a určitě bych mu na ni chodila.

...

Na závěr bych chtěla paní Lucii poděkovat za příjemný zážitek. A už teď jsem moc zvědavá na duben ve Vavavoom, ve spojitosti s ním bylo totiž jedním dechem skloňováno další velké jméno - Tauer.

Komentáře k článku (3)
alibi
alibi (26.2.2018 )

velký dík tentokrát patří Vendulce, za pomoc s učesáním článku. MiJo děkuju :-)

Korsičanka
Korsičanka (23.2.2018 )

Libuško, myslím, že by se o tebe měly poprat parfémové rubriky dámských časopisů - tak zajímavě píšeš o akci. A o vůních si budu číst v tvém článku zítra několikrát, abych si je mohla co nejvěrněji vybavit.
Škoda, že některé vernisáže Vavavoom probíhají v týdnu:( Ale s tebou jako bych tam byla!

wendulka
wendulka (23.2.2018 )

Rajcovní zpocený Kubánec mě pobavil. Dobrej oxymóron od přítomné dámy :) . Jsem hodně zvědavá příští měsíc na zkoušení.

To aranžmá na miskách se mi od paní Lucie taky moc líbí. Vůbec její způsob prezentace. Je vidět, že pro to má cit.

No a Tobě patří díky za zprostředkování dojmů.