Parfémové legendy a zub reformulací - díl druhý

Avatar od alibi, 7. prosince 2017

Jak jsem slíbila v minulém díle, dnes se v budu věnovat jednotlivým reformulovaným parfémům. Jedná se o legendy - vůně, které jsou tu s námi desítky let, a tak jsem k jejich zkoušení přistupovala s velikým respektem. Proto jsem si na pomoc přizvala odbornice - dámy, které konkrétní vůni znají dlouhá léta. A k mé velké radosti všechny souhlasily se zveřejněním jejich vyznání.

...

Důvody, které vedou parfémové domy k tomu, že reformulují (přepracovávají složení parfémů), jsem vysvětlila v předchozím článku. Teď už konec suchopárné teorie, pojďme se navonět!

...

Must de Cartier EdT (Cartier)

                                                                    za fotografii jejího flakonu Must (Cartier) děkuji Světlaně

První z mnou oslovených dam je Magda, o níž mimo jiné vím, že má v parfémech moc ráda skořici. Preferuje orientální květinové vůně i gurmánky a Cartierův Must je stálicí na její poličce. Považuje jej za nenápadnou orientální krásku. 

Magda: „Must jsem poprvé očichala v roce 1993, dostala jsem tenkrát vzorek od známé v Rakousku. V té době jsem používala maximálně Impulsy a Fa, značkové vůně stály tolik, že pro mě byly naprosto nedostupné. Vzorek jsem měla snad půl roku, šetřila jsem si jej na zvláštní příležitosti. Byla to pro mě tenkrát ta nejúžasnější vůně, jakou jsem kdy měla možnost očichat. Jen pro představu: stála, tuším, dvanáct stovek a moje výplata činila krásné tři tisíce. Pořídila jsem si ji až někdy v roce 2012 a pak 2014, a tu mám doteď. Vlastně ani nevím, jestli vůně prošla reformulací. Je to samozřejmě pravděpodobné, ale fakt netuším, tak daleko do minulosti moje čichová paměť bohužel nesahá.“

Must je příkladem reformulací, které měly za úkol zachovat původní vůni parfému. Vůně vznikla v roce 1981 a v roce 1999 byla její výroba obnovena. Já jsem zkoušela verzi z roku 2000, která je oproti vintage verzi prý více jasmínová a méně ambrová. A srovnávala jsem ji s podobou reformulované vůně z roku 2015.

Oficiální stránky značky přiznávají galbanum, jasmín a vanilku. Podle neoficiálního složení parfém obsahuje:

Hlava: citron, broskev, aldehydy, ananas, galbanum, dřevo, bergamot, mandarinka

Srdce: růže, jasmín, orris, pižmo, kůže, neroli, orchidej, ylang-ylang, vetiver, narcis, karafiát

Základ: cibetka, vetiver, tonka, vanilka, santalové dřevo, ambra

Pro mě je „Mošt“ od Cartiera vůní babího léta - sklízení ovoce, spadané listí, seschlé plátky růží a kousavé sluníčko. Ze zeleného mechového galbana v úvodu se vyloupne směs moštovaného a sušeného ovoce. Vanilka je krásná, vyvážená a díky vetiveru nehrozí, že by „zpudinkovatěla“. Kvítky v kompozici jsou spíše sušené, je cítit i trochu živočišna z jasmínu a mýdlo. 

Pokud mohu posoudit, tak vůně z roku 2000 je méně vanilková a malinko živočišnější než ta z roku 2015, ale výrazné rozdíly rozhodně nevnímám. Předpokládám, že ta nejstarší z roku 1981 voněla ještě živočišněji. Nevím, jestli to bylo záměrné, ale myslím si, že vůni to posunulo blíže současnému vkusu a mně se asi více líbí novější. 

...

Magie Noire EdT (Lancôme)

                                            http://kjanicki-sotd.blogspot.cz/2011/02/lancome-magie-noir-vintage.html

Monika je autorkou blogu guerlinade.cz a její současnou signature vůní je Shalimar. Parfémy prožívala už od útlého mládí. Tehdy jí okouzlovaly chypre a orientální vůně. 

Monika: „Spolužačka ze střední školy pracovala jako provozní v mezinárodním hotelu a stálý host jí přivezl jako pozornost parfém. Magii Noire. Jí parfémy zrovna nebraly a věděla, že naopak já je ocením. A taky že jo. Magie Noire byla jako zjevení. Kombinace lahodných chypre tónů, růže a tuberózy… jemně nasládlá, zajímavá, prostě a obyčejně elegantně svůdná. Stala se mou signature vůní. To bylo někdy kolem roku 1991. A nosila jsem ji do jejího „konce“, který nastal kolem roku 1995. V polovině devadesátých let totiž začala série reformulací, které jsou v případě Magie Noire devastující. Odstraněním větvičníku bez adekvátní náhrady zmizelo vše lahodné, měkké, sametové, svůdné. Zůstal kouř, kouř, kouř násobený tisíci. Je to zajímavé, ale není to Magie Noire. Pro mě je tohle opravdu hodně smutná kapitola parfumářství. Naštěstí mám pořád ještě několik flakónku staršího data, vyhrazených pro slavnostní příležitosti nebo jen tak pro chvíle relaxace a vzpomínání…“ 

Parfém patří mezi vůně zelené, chypre, dřevité a orientální. Vůně vznikla roku 1978 a reformulována prý byla v roce 1986. V polovině devadesátých let proběhly další reformulace. V roce 2007 parfém dostal nový hranatý flakon. 

Podle oficiálního složení ze stránek značky obsahuje bulharskou růži, černý rybíz, jasmín, ylang.ylang, ambru, santal a pačuli.

Podle neoficiálního složení: 

Hlava: malina, černý rybíz, galbanum, hyacint, bergamot, kasie

Srdce: narcis, tuberóza, jasmín, med, kosatec, konvalinka, ylang-ylang, růže

Základ: cedr, větvičník, pižmo, cibetka, pačuli, santalové dřevo, ambra

Pro mě je Magie Noire sladko-hořkou vůní prohřátého lesa. Cítím přírodu. Přivoním a hned se procházím po vlhkém mechu, hladím drsnou kůru stromů, botou rozdrtím pár uhlíků z ohniště a támhle jsem zahlédla lišku s mláďaty. Do toho všeho se mísí nejprve svěží trpko sladké tóny maliny, rybízu a bergamotu a později sladká květinová kompozice, v níž žádná z květin nevyčnívá, a která je tak typická pro chypre vůně s datem vzniku v osmdesátých letech.

Při porovnání se vzorkem současné verze rozdíly vnímám. Hlava vůně není tak šťavnatá a srdce je drsnější a sušší, květiny se malinko vytratily. Vůně se mi zdá méně přirozená. V pomyslném souboji u mě vyhrává starší verze, je propracovanější a barvitější. Musím ale sebekriticky přiznat, že si nejsem jistá, jestli bych si rozdílů všimla, kdybych vzorky neporovnávala vedle sebe. To víte, rozdíl v dojmech ze zkoušení tyčinkou ze vzorku a nástřikem z flakonu udělá své. A já mám drahocenného vintage parfému malou kapičku a přeci jen mi chybí ta důvěrná známost s parfémem získaná léty nošení. 

...

Diorissimo EdT (Dior)

                                  http://scenterelle.com/wp-content/uploads/2012/05/Suns-Ties-Perfumes-119.jpg

Petra je registrovaná na webu Arome od roku 2009. Právě z diskuzních vláken o ní vím, že Diorissimo bývalo její signature a že s novou podobou parfému není spokojená.

Petra: „Diorissimo jsem poprvé dostala, když mi bylo 19 let od své maminky k maturitě. Parfém se mi natolik zalíbil, že se stal mojí Signature. Lišil se od vůní, které se v 80. letech nosily. Byl květinový, vlastně dá se říci konvalinkový soliflor. Navíc jsem jej začala nosit v době, kdy se mi do rukou dostala Simmelova „Láska je jen slovo“ a já vlastně po letech mám pořád zvláštní vztah jak k té vůni, tak k té knize. Obě jsou jakousi mojí součástí. Diorissimo mám navíc ještě spjaté s jedním mužem - tak, jak to bývá, je-li člověk mlád. Po reformulacích (a dle mého Dior je má opravdu nejhorší ze všech značek), již vůně není moje top. Nenosím ji tak často, ale z nostalgie a pro zbytky její krásy si ji občas dopřeji. Jiná je. Pořád sice konvalinky, ale vůně není tak zaoblená, plná. Vadí mi chemický ocásek. Prostě zmizelo to, co ji dělalo rozdílnou od jiných květinových vůní. 

Vůně spatřila světlo světa v roce 1956. Nedělám si iluze, že by po všechny ty roky, kdy byla vyráběna a měnila vzhled flakonů (jak je vidět na obrázku), měla stejné složení. Ale řada ničivých reformulací nastala především poté, co v roce 1985 koncern LVMH spolkl značku Dior. Poslední verzi Diorissima z roku 2009 přibyl ještě přívlastek: Les Creations de Monsieur Dior, což je název celé kolekce, pod kterou jsou zařazeny slavné klasické parfémy značky - Diorissimo, Diorella, Diorama, Diorling, Dioressence, Forever and Ever a Eau Fraiche. 

...

...

Oficiální stránky uvádějí ve složení Diorissima v hlavě ylang-ylang z Mayotte, v srdci konvalinky a v základu absolutní jasmín z Egypta. Neoficiálně je zmiňováno složení:

Hlava: konvalinka, ylang ylang, bergamot, zelené tóny

Srdce: šeřík, lilie, konvalinka, amaryllis, boronie, rozmarýn

Základ: jasmín, bílé pižmo, santalové dřevo, cibet 

Kdysi jako dítě jsem koupila v socialistické drogérii snad za pět korun pro maminku a paní učitelku „parfémy“. Pamatuju si, že to byly malé lahvičky s obrázkem konvalinek a šeříku. Ten konvalinkový voněl pronikavě po konvalinkách, jak taky jinak. Při zkoušení Diorissima jsem si na něj s úsměvem vzpomněla. Diorissimo je květinová vůně s dřevitě zeleným základem. Voní jako orosená kytička konvalinek a jarní vánek, který profukuje vlhkou probouzející se přírodou. 

Rozdíl mezi „kreací“ z roku 2009 a verzí s kohoutí stopou bych nejlépe popsala snad takto: Nové Diorissimo je jako věrně namalovaný obraz krásné kytice konvalinek. A zatímco na vás obrázek křičí: „My jsme ty pravé a nejkrásnější, vyber si nás!“, něžná vintage kytička se choulí do svých svěže zelených lístků a na vlhkou zem setřásá z bílých křehkých kvítků kapky rosy, aby jí nebylo tak zima. Nemožnost dosáhnout dostupnými prostředky původního přirozeného vyznění nahrazuje dle mého názoru nové Diorissimo pronikavostí, která je velmi podobná síle vůně z té socialistické lahvičky. Vintage verze u mne vítězí svou přirozeností.  

...

Konec?

Diorissimo, ve kterém mají být konvalinky zachyceny jako symbol naděje, štěstí a radosti, bylo poslední vůní tohoto dílu. U něj, stejně jako u Magie Noire a Mustu, se parfuméři rovněž snažili zachovat jeho původní ráz. V příštím díle se podíváme na reformulace vůní, které podlehly diktátu módních vln a díky tomu změnily charakter úplně.

A pro závěr si s dovolením Petry vypůjčím část jejího vyznání, které mne velmi dojalo.

„Od té doby, co díky reformulaci přestala být vůně mou Signature, nenašla jsem žádnou jinou, ke které bych měla tak blízko, jako k Diorissimu. A vždy, když se tou reformulovanou vůní navoním, pocítím něco jako píchnutí v játrech, takový sladkobolný pocit. Že voním něčím, co je se mnou trvale spjaté. A zároveň stesk po tom, co bylo a nevrátí se. Moje mládí a ta původní kouzelná vůně konvalinek, co tak miloval Christian Dior.“

...

...

...

P.S.

Za drahocenné poklady - vzorky vintage verzí parfémů - bych ráda poděkovala Alici, Lee a Světlaně. Světlaně také velmi děkuji za to, že mi poskytla fotografie svých flakonů. Magdě, Monice, Petře a Jarce patří veliký dík za důvěru, se kterou mi svěřily svá vyznání i za to, že se s námi podělily o malou, ale velmi podstatnou, část svých duší. A mrzí mne, že jsem vzhledem k délce článku nemohla zveřejnit jejich krásné dopisy v plném znění.

..................................................................

Titulní obrázek: 

https://www.bestperfumebrands.com/wp-content/uploads/2016/06/diorissimo-review.jpg

....

Zdroje:

http://bonkersaboutperfume.blogspot.cz/2016/01/a-paler-shade-of-black-vintage-lancome.html

http://perfumeshrine.blogspot.cz/2009/05/frequent-questions-ho-do-i-date-my.html 

https://cleopatrasboudoir.blogspot.cz/2017/01/diorissimo-by-christian-dior-c1956.html 

https://www.bestperfumebrands.com/diorissimo-christian-dior-perfume-reviews.html

Komentáře k článku (9)
Renusatko
Renusatko (10.12.2017 )

Teprve dnes jsem se dostala k pokračování. Moc krásně napsané. Můžu jen číst, protože všechny znám jen po reformulaci.

Foteini
Foteini (10.12.2017 )

Ad Magie Noire - povedlo se mi na ebay koupit nejprve miniaturku a později celou vintage EdT. Úžasná vůně, teď ji často nosím, k řecké zimě (která je jako v ČR slunečný podzim) se báječně hodí. Novou verzi opakovaně zkouším, kdykoliv ji někde vidím, ale je to opravdu velký rozdíl. Zatímco původní verze je vůně pro femme fatale, ta reformulovaná je spíše pro čarodějnici.

Cervanek
Cervanek (09.12.2017 )

Magie Noire a Diorissimo byly kdysi me nejoblibenejsi vune. Z MN si pamatuji i na cisty parfem. Ale milovala jsem i Diorellu, Miss Dior, Dioressence, Must de Cartier - cerveny, modry, La Panthere (puvodni), Parfum Sacre, Caleche, 24 Faubourg, etc. ......

Jsem zvykla prijimat v zivote zmeny. Uvedomuji si, ze vse je jen na chvili a pomijive.

Ale reformulace vuni, kdy tyto jsou pak k nepoznani, prijmout neumim. Muj zajem pak opada a vune je pro me nenositelna.

alibi
alibi (08.12.2017 )

Moniko, opravila jsem. a vzhledem k tomu, že jsem neviděla flakon Magie Noir, ze kterého mám vzoreček, jen mi bylo řečeno, že je to ten před reformulací, tak si tedy nejsem vůbec jistá, před kterou z těch reformulací to bylo :D

domenica
domenica (08.12.2017 )

Ještě k té Magie Noire. Pro mě je ten "pravý" flakónek jedině "placatka", ať už toaletka nebo čistý parfém (oba flakóny splash). Právě v té první polovině devadesátých let placatka zmizela a zůstal jen flakónek, který máš v článku. Nemám ho ráda, protože v něm jsem poprvé objevila silně reformulovanou verzi... později přišel ten hranatý, s krutě kouřovou verzí.
Jak píše milacka, reformulace vzala Magii Noire magickou duši. Původní Magie mi asociovala především eleganci, luxus, koketerii... byla hladká a abstraktní. Nic konkrétního, žádný les, mech a už vůbec ne kouř (jakkoli tyhle složky mám v mnoha parfémech ráda). :-) Třeba bude někdy příležitost se potkat, tak to pak s sebou Magii právě v tomto flakónku vezmu.

milacka
milacka (08.12.2017 )

Za Magie Noire sa mi mimoriadne cnie, reformulácia jej vzala magickú parfumovú dušu, veľká škoda. Žiaľ, tieto vintage vône nám už nik nevráti. Článok napísaný pútavo, nostalgicky, ale čo už, život ide ďalej, čo bolo, už nebude. Ale skvosty to boli.
S odstupom času si uvedomujem kvalitu týchto parfumov viac a viac.

wiv
wiv (08.12.2017 )

Parádní článek, i když trochu smutný (aspoň pro nás, parfémové nadšence).

alibi
alibi (08.12.2017 )

Myslím si to samé. A právě proto, děkuji dámám, že podaly zasvěcené "svědectví". :)

wendulka
wendulka (08.12.2017 )

Myslím si, že u té Magie Noire bys ten rozdíl poznala i bez přímého porovnávání, pokud bys vintage verzi před tím nosila. Ten rozdíl je bohužel opravdu značný.
Stejně tak u Diorissimo.
Já teda jo :) .
Akorát u té Must de Cartier bys to asi při běžném nošení nevnímala. U ní ta reformulace proběhla z této trojice vůní z mého pohledu nejcitlivěji, co jsem měla možnost porovnat.